Jak wskazują badania, aktywność zawodowa kobiet w Polsce jest najniższa od lat – według najświeższych danych osiągnęliśmy najgorsze wyniki od 2013 roku. Z czego wynika niechęć do podejmowania działań na tym polu? Od dawna winą za obecny stan rzeczy obarcza się program 500+.

Jego przeciwnicy przewidywali podobną sytuację zanim jeszcze wprowadzono go w życie. A statystyki są bezlitosne: tylko w ubiegłym roku aktywność na rynku pracy spadła o 0,3% i dotyczy to tylko kobiet (wśród mężczyzn nie odnotowano żadnych zmian). Dane udostępnione przez GUS jednoznacznie wskazują, że wśród rodzin pobierających to świadczenie, ilość pracujących kobiet drastycznie spadła i dotyczy to zarówno rodzin wielodzietnych, jak też rodziców mających jedno dziecko, ale uczestniczących w programie - pozostanie w domu z maluszkiem zwyczajnie bardziej się kobietom opłaca.

W jakim wieku pierwszy raz doświadczamy stereotypów płciowych? Nie uwierzycie, że tak szybko! >>>

Co ciekawe, jedne z największych spadków aktywności zawodowej kobiet odnotowano w grupie wiekowej 25-35 lata. Można to dodatkowo tłumaczyć urlopami macierzyńskimi, zwłaszcza, że w 2014 roku zostały one wydłużone do 12 miesięcy.

Niepokojący jest za to fakt, że choć w Polsce w ciągu dwóch lat liczba pracujących rośnie - do grupy aktywnych zawodowo dołączyły 124 tysiące osób, ale tylko 19 tysięcy spośród nich to kobiety. Te natomiast przodują w rankingach osób niepracujących i nie szukających zatrudnienia – zasiliły te szeregi o 8 tysięcy, podczas gdy mężczyzn w tej grupie dwukrotnie ubyło.

Poza mamami decydującymi się zostać w domu spada też liczba starszych Polek aktywnych zawodowo, czyli tych w tzw. wieku poprodukcyjnym. W tym wypadku tendencja do rezygnacji z pracy nie ma oczywiście bezpośredniego związku z programem wspierającym rodziców, ale z obniżeniem wieku emerytalnego, natomiast znacząco zaniża statystyki dotyczące pracujących kobiet.

Zobacz także: Sprawdź, ile zarabiałabyś jako mężczyzna >>>