Pomogą Wam zrezygnować z plastiku czy folii spożywczej. Kiedy wprowadzicie je w życie małymi kroczkami, okaże się, że idealnie zastąpią wszystko, co jednorazowe. Bo nawet płatki kosmetyczne po wieczornym użyciu nie muszą lądować od razu w koszu. Podobnie jak butelka po szamponie, który jest w... kostce. Jagoda z The Basic Market (www.thebasicmarket.com) wybrała dla Was dziesięć sprzedażowych hitów, które pomogą Wam zmienić Wasze życie na lepsze. Przynajmniej w sferze ochrony środowiska. Ale od czegoś trzeba zacząć, prawda?
 

1. Butelka z filtrem z węgla aktywowanego

Ograniczenie zużycia wody w plastikowych butelkach to pierwszy, najłatwiejszy krok który możemy zrobić dla ochrony środowiska. Butelka ze szkła z recyklingu z wymiennym filtrem z węgla aktywowanego to moja odpowiedź na wodę butelkowaną.

Filtr z węgla aktywowanego to produkt 100% naturalny i w 100% biodegradowalny, włącznie z opakowaniem które zostało stworzone ze skrobi kukurydzianej oraz papieru z recyklingu. Węgielki oczyszczają wodę przez 3 miesiące, a nawet dłużej, w zależności od częstotliwości używania. Po tym okresie możemy węgiel wrzucić do zwykłego śmietnika, kompostownika lub do doniczki z ziemią, dzięki czemu wyrówna jej Ph. Aby aktywować węgiel, wystarczy go gotować przez 10 minut by przez kolejne 3-4 tygodnie cieszyć się świeżą przefiltrowaną wodą. 15 min, to czas potrzebny aby woda kranowa została pozbawiona zapachu chloru i bakterii*

*test przeprowadzony na warszawskiej kranówce.

Eko piątek z Aretą Szpurą: jaką butelkę na wodę wybrać? Co zamiast szkodliwego plastiku?
 

2. Woskowijki Abeego

Woskowijka to przyjazna środowisku i trwała alternatywa dla folii spożywczej lub papieru śniadaniowego. Woskowijki są wielorazowe (starczają nawet na rok czasu) i można w nie zawijać owoce, warzywa, sery, kanapki lub zakrywać nimi naczynia. Skład Abeego to 100% natury: organiczna bawełna konopna pokryta naturalnym woskiem pszczelim, żywicą drzewną oraz olejkiem jojoba. Dzięki swojej naturalnej zawartości Abeego pozwala produktom oddychać oraz utrzymywać ich świeżość, niczym prawdziwa skórka cytryny, łupinka cebuli czy skórka sera. Pod wpływem ciepła dłoni, woskowijka uplastycznia się, dzięki temu możemy dokładnie i trwale zawinąć nią produkty spożywcze.
 

3. rCup, czyli wielorazowy kubek na kawę

To niesamowite, że mamy coraz więcej rodzajów tworzyw pozyskiwanych z odpadów! Tak powstał pierwszy na świecie kubek wielokrotnego użytku stworzony z jednorazowych kubeczków. Co ważniejsze, w porównaniu do pozostałych kubków dostępnych na rynku, otwór do picia ma 360 stopni i jest 100% szczelny (więc spokojnie może podróżować w damskiej torebce ;) ). Co więcej, można go otwierać i zamykać jedną ręką co czyni go najwygodniejszym kubkiem „na wynos”. Używając rCup nie tylko ograniczam zużycie jednorazowych kubeczków, ale także przyczyniam się do zużycia istniejących już odpadów. Zewnętrzna warstwa izolacji termicznej rCUP wykonana jest ze zużytych jednorazowych kubków do kawy.
 

4. Bawełniane woreczki

Do woreczków na zakupy nie trzeba długo się przekonywać. Wiele z nas już ma nawyk zabierania ze sobą swojej torby do sklepu. Idąc krok dalej, czas na małe woreczki na produkty na wagę. Wielorazowe, lekkie, ekologiczne i estetyczne. Duże są świetne do cytryn, pomarańczy lub marchewek, średnie na pomidory i pieczarki, małe na imbir lub pomidorki cherry. Te najmniejsze z siateczki świetnie nadają się także do przechowywania wacików wielorazowych oraz mogą posłużyć jako myjka (wystarczy wsadzić kostkę mydła do środka!).

Jak być eko? 8 prostych rzeczy, które wprowadziłam w życie, by mniej szkodzić środowisku
 

5. Wielorazowe waciki do demakijażu

To prawdziwe kosmetyczne odkrycie! Uszyte z bawełny organicznej i froty bambusowej, rewelacyjnie zastępują jednorazowe płatki kosmetyczne w plastikowym opakowaniu. Ale ich największą zaletą, jest to że mają znacznie więcej zastosowań niż tradycyjny wacik. Wystarczy nasączyć wacik wodą różaną, wsadzić do zamrażalnika na minimum 30 min i okład (w duchu zero waste!) na opuchnięte oczy gotowy. Wacik może także służyć jako myjka do twarzy na co dzień, lub przy zmywaniu maseczki z glinki.
 

6. Bambusowa szczoteczka do zębów Truthbrush

Bambusowe szczoteczki są prawdziwym hitem jeśli chodzi o produkty zero waste. Wśród wielu produktów już dostępnych na rynku, szczoteczka Truthbrush wyróżnia się wyjątkowym designem. Każdy detal jest stworzony z myślą o ochronie przyrody. Szczecina jest stworzona z mieszanki 62% oleju rycynowego oraz 38% nylonu, a smukła rączka pokryta ekologiczną farbą dodaje jej elegancji. Szczoteczki są nie tylko stworzone z naturalnych i biodegradowalnych tworzyw, ale również ich opakowanie jest ekologiczne i nadaje się do recyklingu.
 

7. Pasta do zębów Georganics

Produkt który bezkonkurencyjnie wypiera tradycyjne pasty w plastikowych tubkach. Pasta do zębów Georganics w słoiku, to nie tylko ekologiczny zdrowszy produkt do codziennej higieny jamy ustnej, ale również znacznie ładniejszy! Szklany słoik z bambusową szpatułką, wygląda elegancko w porównaniu do wymiętej tubki. Nic więc dziwnego, że cieszy się taką popularnością. Formuła pasty Georganics jest wolna od fluoru i SLS, produkt jest wegański i nie testowany na zwierzętach. Dodatkowo posiada przyjemny świeży miętowy smak, lekko słodkawy w odróżnieniu od mięty pieprzowej.
 

8. Mydło w kostce Friendly: Patchouli i Drzewo Sandałowe

Wegańska kostka o intensywnym kadzidlanym zapachu. Olejek kwiatu patchouli słynie z ciepłego, drzewnego aromatu i właściwości antybakteryjnych, które rozjaśniają skórę i pobudzają libido! Wszystkie mydełka Friendly są robione ręcznie, bez SLS i parabenów, bez testów na zwierzętach. Mydło zawiera tylko sześć naturalnych składników: masło shea, olej kokosowy, oliwę z oliwek, olejek z patchouli, wyciąg z drzewa sandałowego oraz odrobina wody. Jest to bestseller wśród mydeł w kostkach.
 

9. Szampon w kostce Friendly: Drzewo Herbaciane i Lawenda

Kolejny kosmetyczny hit to wegański szampon w kostce brytyjskiej marki Friendly. 100% naturalnych składników, w tym olej rycynowy, który od wieków wykorzystywany jako naturalna odżywka do włosów i do leczenia skóry głowy. W połączeniu z olejem kokosowym i oliwą z oliwek tworzy nawilżający, odżywczy szampon do włosów. Oprócz swojej niesamowicie kremowej formuły, Friendly jest także bardziej wydajny niż tradycyjne szampony w butelkach.
 

10. Złote wielorazowe słomki do napojów

To najbardziej instagramowy gadżet zero waste. Każdy z nas słyszał o akcji Bez Słomki, dzięki której wiele kawiarni i restauracji sięgnęło po metalowe wielorazówki. W domu także możemy pić przez metalową słomkę która do tego pięknie wygląda. Te złote są największym hitem. Wyprodukowane ze stali nierdzewnej, są trwałe, wygodne i można je myć w zmywarce.

Zdjęcia wszystkich produktów znajdziecie w naszej galerii na górze artykułu!


Wciąż jednak zastanawiacie się, jak być eko i co możecie zrobić dla naszej planety? Oprócz świadomego konsumpcjonizmu i korzystania z przedmiotów codziennego użytku warto zacząć od najprostszych rzeczy, czyli ograniczenia plastiku: Jak ograniczyć plastik? 7 prostych sposobów, dzięki którym foliowe opakowania znikną z waszego życia