Kobieca twarz wojny w Ukrainie

W obliczu rosnącego zagrożenia ze strony Rosji, w 2021 roku Ukraina zmieniła rozporządzenie dotyczące poboru kobiet do armii. Wcześniej mogły do niej wstąpić jedynie te pełniące określone zawody – głównie medyczne. Od nowelizacji przepisów każda kobieta między 18 a 60 rokiem życia, której stan zdrowia pozwala na pełnienie obowiązków w armii, może zostać żołnierką.  

Obecnie szacuje się, że armia ukraińska składa się w 17 procentach z kobiet. Jak kilka dni temu zauważyła na Instagramie żona prezydenta Ukrainy, Ołena Zełenska, wojna i ruch oporu mają dziś kobiece oblicze.

Przed wojną (jakie to przerażające i wciąż zdumiewające określenie) pisałam, że na Ukrainie jest o dwa miliony więcej kobiet niż mężczyzn. Wtedy to była tylko statystyka. Teraz nabiera ona zupełnie nowego znaczenia. Bo to oznacza, że ​​nasza obecna opozycja ma kobiecą twarz. Mój podziw i pokłon wam! — napisała Pierwsza Dama.

I nie ma w tym stwierdzeniu cienia przesady. Kobiet, które stają ramię w ramię z mężczyznami, żeby walczyć o wolną Ukrainę jest ogrom, wiele z nich nie potrzebuje nawet munduru wojskowego do walki.

Kobiety w ukraińskiej armii

Łyżwy na broń zamieniła 18-letnia, filigranowa Anastazja Achypowa, dwukrotna zdobywczyni mistrzostwa Ukrainy w łyżwiarstwie figurowym. Opublikowała na Instagramie fotografię, na której stoi z karabinem, a u jej stóp znajduje się kanister benzyny i koktajle Mołotowa. Do zdjęcia dołączyła poruszający komentarz.

Zostaję w Kijowie z prezydentem! Jesteśmy gotowi do obrony! Razem do zwycięstwa! Razem do wolnego kraju! Chwała Ukrainie.

Podczas rosyjskiej inwazji za karabin chwyciła także Olesia Vorotniuk, ukraińska baletnica, która stanęła w obronie Opery Narodowej. Jak podał serwis Ukraine for the World, w 2014 roku jej mąż zginął z rąk Rosjan, broniąc Ukrainy w Donbasie. Teraz ona walczy o swój kraj.

Warto dodać, że Vorotniuk to niejedyna osoba z baletu, która w obliczu rosyjskiej napaści zamieniła pointy na wojskowe buty. W obronie swojego kraju stanął także Oleksii Potiomkin, który od 2017 roku jest pierwszym solistą Baletu Opery Narodowej w Ukrainie. Zdjęcia baletmistrza, którego sceną stało się obecnie pole bitwy, obiegły cały świat.

Wojna w Ukrainie. Kobiety nie mają taryfy ulgowej

Kobiety na wojnie w Ukrainie nie mają taryfy ulgowej. W obronie Kijowa życie straciła Irina Tsvila. Była ukraińską nauczycielką, działaczką społeczną i fotografką. 4 marca media doniosły z kolei o śmierci ukraińskiej lekarki Mariny Kalabiny, która kilka lat temu szkoliła się w szpitalu dziecięcym w Krakowie. Jej samochód został ostrzelany przez rosyjskie wojsko, gdy przewoziła rannego siostrzeńca do szpitala pod Kijowem.

Zobacz także: