Rutyna pielęgnacyjna to nie tylko etapy, który określają kolejne kroki, które wykonujemy podczas dbania o naszą cerę. To pojęcie jest znacznie szersze i dotyczy całego ciała, a dokładnie zabiegów, którym je poddajemy. Wśród kosmetyków, które najczęściej nam służą do tego celu jest też balsam. Ten produkt należy używać codziennie. Warto go nakładać zwłaszcza po myciu, ale nie tylko. Możemy go użyć w każdej chwili, kiedy czujemy, że jest taka potrzeba.

Balsam do ciała, podobnie jak krem do twarzy, może pełnić różne role w naszym rytuale pielęgnacyjnym. Z jednej strony jego bardzo ważnym zadaniem jest nawilżanie skóry, ale z drugiej może także ujędrniać, odżywiać lub odpowiadać na inne z naszych potrzeb. Kluczem do sukcesu wydawałoby się, że jest tylko wybór odpowiedniego kosmetyku. Takie myślenie może jednak sprawić, że poniesiemy tego nieprzyjemne konsekwencje. Warto zatem pamiętać o czymś jeszcze. Sposób aplikacji również ma znaczenie. Poznaj 3 błędy przy stosowaniu balsamu do ciała i więcej ich nie popełniaj!

Jak aplikować balsam do ciała?

Wydaje się, że zasady, które dotyczą używania balsamu są oczywiste i nie trzeba poświęcać temu tematowi szczególnej uwagi. Prawda jest jednak zupełnie inna. Podstawowa zasada głosi, że balsam warto używać codziennie. Ta reguła wydaje się prosta i nie rodzi dodatkowych pytań. Stosując się do niej można ewentualnie przypomnieć sobie o jednym z trendów urodowych i spotęgować efekt jego działania. Mamy oczywiście na myśli zasadę moisture sandwiching, która dotyczy pielęgnacji twarzy. W przypadku balsamu również warto ją wykorzystać.

W tej sytuacji będzie ona polegała na nakładaniu kosmetyku niedługo po umyciu się na jeszcze wilgotne ciało. Taki zabieg pomoże uwięzić wilgoć i zagwarantuje skórze jeszcze lepsze nawilżenie. Te zasady wydają się bardzo proste. Są jednak błędy, które zdarza nam się popełniać nawet w tak prostym rytuale pielęgnacyjnym. Mówiła o nich dermatolog, Naissan O. Wesley, w rozmowie z „WhoWhatWear”, a w takich sytuacjach najlepiej bazować na wiedzy i doświadczeniu prawdziwych ekspertów w swojej dziedzinie.

3 błędy przy stosowaniu balsamu do ciała:

  1. Niewystarczająca ilość balsamu. W przypadku tego kosmetyku lepiej nie wprowadzać zasady, że mniej znaczy więcej. Oczywiście nie chodzi też o przesadę. Raczej o złoty środek, ale z myślą, że lepiej przedobrzyć, niż zaaplikować go zbyt mało. Warto po prostu hojnie obdarowywać skórę swojego ciała.
  2. Aplikowanie balsamu nie na całe ciało. Warto pamiętać, że nawet jeżeli wydaje nam się, że szczególnego wsparcia potrzebują ręce, nogi lub dekolt, to nie możemy zapominać o reszcie. Balsam należy aplikować na każdy centymetr naszego ciała.
  3. Stosowanie balsamu, który nie jest wystarczająco nawilżający. Tej kwestii warto poświęcić więcej uwagi. Każda skóra ma swoje własne potrzeby, które warto znać, żeby odpowiednio na nie reagować. Ogólnie rzecz biorąc, w tym przypadku warto analizować informacje zamieszczone na etykiecie lub w opisie produktu w sklepie internetowym. Po ich przestudiowaniu, należy wybierać tylko te produkty, które zawierają składniki odżywcze, witaminy oraz składniki, które utrzymają skórę nawilżoną przez jakiś czas. Ten może zostać wydłużony, kiedy zamiast jednego z wodnistych produktów, z których woda szybko odparowuje. Wybierzemy kosmetyk o bardziej oleistej konsystencji. W tym przypadku sprawdzi się wiele naturalnych hitów. Składniki takie jak masło shea, oleje tłoczone na zimno, olej z nasion ogórecznika i/lub kwasy tłuszczowe, takie jak ceramidy, mają tendencję do posiadania wspaniałych właściwości wspierających barierę ochronną skóry. Ich pojawienie się w składzie balsamu do ciała to gwarancja lepszej pielęgnacji.

Dlaczego używanie balsamu jest ważne?

Nawilżona skóra jest bardziej zdrowa. Z tą prawdą nie ma sensu polemizować. Zdrowie skóry natomiast przekłada się na jej wygląd. Oznacza to, że przesuszona i niedostatecznie odżywiona będzie się też szybciej starzeć. Tak jak wybieramy krem pod oczy, serum i krem, które mają dbać o młody wygląd cery, tak samo powinniśmy myśleć o używaniu balsamu do ciała. Sucha skóra szybciej się starzeje, więc skoro jest tak prosty sposób, żeby temu przeciwdziałać, to żal z tego nie skorzystać.