Z postanowieniami noworocznymi różnie bywa. Ich realizacja często kończy się już z początkiem drugiego tygodnia stycznia. Mamy jednak nadzieję, że jeśli chodzi o postanowienia dotyczące twojego zdrowia, podejdziesz do nich poważnie i z większym zaangażowaniem. Nie wiesz od czego zacząć? Podsuwamy kilka punktów, od których warto zacząć i na dobre wcielić w życie.

1. Badaj się regularnie

Kiedy ostatnio byłaś u ginekologa? Jeśli odpowiedź brzmi: „nie pamiętam”, niech pierwszą rzeczą, jaką zrobisz w styczniu 2021 roku będzie umówienie wizyty u lekarza. A może nie jesteś zadowolona ze swojego dotychczasowego specjalisty? Najwyższa pora go zmienić. Wizyta w gabinecie ginekologicznym nie powinna kończyć się traumą, a czasem, który przynosi ci wiedzę na temat twojego zdrowia, ciała, rozwiązań jakie możesz zastosować w przyszłości. Powinnaś znaleźć lekarza, który odpowie na wszystkie twoje pytania, a nie będzie cię zbywał, a co gorsza wyśmiewał. Popytaj koleżanki, znajome – ich opinie będą o wiele cenniejsze niż te w popularnym serwisie oceniającym pracę medyków.

 


O co powinien zapytać dobry ginekolog podczas wizyty kontrolnej? >>>
 

2. Postaw na odpowiednie środki do higieny intymnej

Mamy nadzieję, że wiesz, jakie pH ma twoja pochwa (a jeśli nie, to czym prędzej nadrób zaległości, bo to naprawdę podstawowa wiedza!). A czy wiesz, jakie pH powinien mieć płyn do higieny intymnej? Najbardziej zbliżone do naturalnego. W innym przypadku narażasz swoje okolice intymne na podrażnienia, alergie, a nawet poważniejsze infekcje. Nie każdy dostępny w sprzedaży produkt do higieny intymnej powinien znaleźć się w twojej łazience. Wiele z nich posiada substancje zapachowe, parabeny, formaldehyd i inne zbędne twory chemiczne. Im ich mniej, tym lepiej! Jaki będzie najlepszy? Ten z naturalnym składem i na bazie wody. Takie ma w swojej ofercie choćby polska marka Your KAYA. Nie znasz? Najwyższa pora to zmienić!


3. Wybierz tampony i podpaski z organicznej bawełny

Odpowiednia higiena podczas miesiączki to podstawa zdrowia intymnego. Niestety większość konwencjonalnych tamponów i podpasek wytwarza się ze zwykłej bawełny przemysłowej bądź z mieszanki bawełny i sztucznego jedwabiu. To oznacza, że w tych produktach okresowych mogą kryć się pozostałości toksycznych substancji, na przykład dioksyn pojawiających się w wyniku wybielania bawełny chlorem. Mogą one wysuszać i podrażniać śluzówkę okolic intymnych, wywoływać alergie i osłabiać barierę immunologiczną. Ponadto plastik, z którego częściowo wykonane są konwencjonalne podpaski, jest dużym problemem dla środowiska. Niewiele osób ma tego świadomość, bo nie ma wymogu prawnego dotyczącego podawania składu tamponów i podpasek. Na szczęście istnieje bezpieczna alternatywa dla tych konwencjonalnych środków higienicznych – certyfikowane tampony i podpaski z 100% organicznej bawełny.

Wiele kobiet pomimo codziennej starannej pielęgnacji okolic intymnych odczuwa dyskomfort, pieczenie czy swędzenie. Przyczyną może być stosowanie konwencjonalnych podpasek i tamponów. Dobrą alternatywą będą produkty o przejrzystym i naturalnym składzie, opatrzonym odpowiednim certyfikatem, np. GOTS. Stosowanie tamponów i podpasek wykonanych z organicznej bawełny zmniejsza ryzyko podrażnieńpodpowiada Kaja Rybicka, współzałożycielka Your KAYA, polskiej marki oferującej ekologiczne środki higieny intymnej.

Zobacz także:


4. Sprawdź skład lubrykantów, które stosujesz

Podczas seksu lubisz czuć więcej i bardziej, a zarazem komfort? Zapewne chętnie sięgasz po lubrykanty. Ale czy na pewno odpowiednie? Właśnie dlatego przed zakupem warto poświęcić kilka minut na przedstudiowanie składu. Nie, nie musisz być po chemii albo kosmetologii, by umieć go właściwie przeczytać. Wystarczy, że zwrócisz uwagę, czy lubrykant jest na bazie wody i wzbogacony o składniki naturalne, np. aloes czy olej z nasion konopi. Wtedy masz pewność, że taki produkt będzie idealny dla nawet najbardziej delikatnej i wrażliwej skóry, wzmocni jej barierę ochronną oraz zapewni nawilżenie zbliżone do naturalnego.

 


Seks podczas okresu – czy można go uprawiać? Czy w czasie miesiączki można zajść w ciążę? >>>
 

5. Poznaj lepiej swoje ciało

Czy wiesz jak wygląda twoja wagina? Nie? Najwyższa pora to zmienić! Możesz zacząć od wzięcia lusterka, zorganizowania sobie spokojnej, przyjemnej oraz wygodnej przestrzeni i przyjrzenia się swoim okolicom intymnym. Sprawdź, jak wyglądają twoje wargi sromowe i łechtaczka. Możesz tez poszerzyć swoją wiedzę, sięgając po Biblię waginy. Dosłownie! Tak właśnie brzmi tytuł książki napisanej przez ginekolożkę dr Jen Gunter. Autorka w jasny i przystępny sposób zaznajamia ze wszystkimi ważnymi dla każdej kobiety tematami – od budowy pochwy, przez menstruację po menopauzę.