Te potoczne nazwy określają kuchnię azjatycką, która w ostatnim czasie w Polsce cieszy się naprawdę sporą popularnością. Oszaleliśmy na punkcie jedzenia ze wschodu, bo z jednej strony są to zupełnie odmienne dla podniebień Polaków smaki, a z drugiej – dania te wyglądają na talerzu tak świetnie, że oprócz zamawiania, równie chętnie je fotografujemy. 

W Polsce z nowymi potrawami, typowymi dla kuchni azjatyckiej, mieliśmy styczność dopiero po 1989 roku, kiedy nasz kraj dopiero co zaczął otwierać się na odmienne kultury. Większe miasta (i nie tylko!) zakwitły więc nowymi miejscami z kuchnią wschodnią, a kolejna dekada przyniosła również zamówienia na dowóz, co w zachodnich państwach było już chlebem powszednim. Tak, wszyscy pamiętamy te sceny z Seksu w wielkim mieście”, w których Miranda codziennie zamawiała chińczyka. Dziś restauracje z azjatyckim jedzeniem znajdziemy niemal w każdym większym i mniejszym mieście, a ich oferty są na tyle zróżnicowane, że codziennie wychodzą z nich setki zamówień. Naszą ulubioną aplikacją, za pośrednictwem której jesteśmy w stanie zamówić dania z niemal wszystkich dostępnych restauracji, jest Pyszne.pl

Kuchnię azjatycką dzielimy na wiele odmian, z których najpopularniejsze to: kuchnia chińska, kuchnia tajska, kuchnia japońska czy kuchnia wietnamska. Mimo że każda z nich oferuje zupełnie inny rodzaj dań i smaków, łączy je jedno: zamiłowanie do ryżu, sosu sojowego, owoców morza i orientalnych przypraw. Już 2 dekady temu zakochaliśmy się w sushi, a przecież kiedyś była to potrawa z górnej półki, za którą trzeba było słono zapłacić. Dziś znajdziemy mnóstwo restauracji, które podają świetne sushi i to w dobrych cenach. Japońska kuchnia zyskała uwielbienie u Polaków, a Ci zaczęli chętnie zamawiać również sajgonki (z kuchni chińskiej), indyjskie curry rybne czy kurczaka tandoori (z kuchni indyjskiej).

Azja to również bardzo oblegany kierunek turystyczny, który co roku zaprasza miliony entuzjastów podróży. Jednym z najważniejszych punktów wycieczek, poza zwiedzaniem i asymilacją ze wschodnim klimatem, jest spróbowanie tamtejszej kuchni. W końcu Azja to bogactwo smaków i aromatów, którym trudno się oprzeć. Kuchnia wietnamska mimo wielu podobieństw do kuchni chińskiej różni się użyciem sosu rybnego w miejsce sojowego, oprócz tego niemal wszystkie potrawy przyrządzane są w woku. Mleczko kokosowe kojarzymy za to głównie z kuchnią tajską. Typowym dla tajskich dań jest również wyrazisty, ostry smak. Do najbardziej rozwiniętych oraz najstarszych na wschodzie należy za to kuchnia indyjska, która przez setki lat wypracowała oryginalne przepisy oraz przyprawy wykorzystywane w daniach wielu innych kuchni świata. Niezliczoną liczbę odłamów ma kuchnia chińska, ciesząca się największą popularnością na całym świecie. To jej efektem jest tofu, które dziś znalazło zastosowanie również w europejskiej kuchni regionalnej, np. polskiej. 

Zanim wybierzecie się w podróż po Azji sprawdźcie przewodnik po wschodnich daniach i smakach. 

Zobaczcie 6 instagramowych hitów azjatyckiej kuchni >>

Artykuł powstał we współpracy z Pyszne.pl