„Moja droga Emmie Blue”, Lia Louis (Wydawnictwo Słowne)

W tej książce nie brakuje ważnych tematów. Osamotnienie w dzieciństwie, molestowanie w szkole, wykluczenie z grupy, nieodwzajemniona miłość i jej konsekwencje. Historia tytułowej bohaterki, podana w bardzo przystępnej dla czytelnicza formie, zwraca uwagę na to, jak radzić sobie z lękami, a także co dzieje się, gdy zbyt mocno przywiązujemy się do planów, a przestajemy żyć tu i teraz. I korzystać z okazji, które daje nam los.

„Matka wszystkich pytań”, Rebecca Solnit (Wydawnictwo Karakter)

Jeżeli nie miałyście jeszcze w ręce żadnej książki Rebeki Solnit, proponujemy zacząć od tej najnowszej, czyli Matki wszystkich pytań. Amerykańska eseistka i feministka porusza się w typowej dla niej tematyce i tym razem mocno nakreśla to, z czym kobiety muszą mierzyć się każdego dnia. A są to m.in. przemoc – fizyczna i werbalna, niedopuszczanie ich do głosu i kluczowych stanowisk, czy poddawaniem pod wątpliwość, czy aby na pewno padły ofiarą gwałtu, bo może same były sobie winne. Solnit, posiadająca niezwykle szeroką wiedzę dotycząca obecności kobiet (i jej braku) w społeczeństwie, kulturze i prawie, obnaża niewygodne fakty i tłumaczy, dlaczego nie możemy pozostawać wobec nich obojętni.

„Dochodzę. Odkryj, co sprawia ci przyjemność”, Roberta Rossi (Wydawnictwo Znak)


fot. materiały prasowe

Byłyście kiedyś u seksuologa czy seksuolożki? Jeśli nie, to tym bardziej musiałyście się zastanawiać, jakie pytania chciałybyście mu zadać, gdybyście już miały taką okazje (polecamy w końcu spróbować!). Większość z nich prawdopodobnie znajdziecie w książce Roberty Rossi, włoskiej seksuolożki i psychoterapeutki, która zebrała najbardziej nurtujące kwestie, będące feedbackiem ponad 16 tysięcy(!) kobiety i w niezwykle przystępny, wyczerpujący sposób poruszyła kwestie dotyczące każdej z nas. Począwszy od zdrowia intymnego, po seks (w tym oralny i analny), masturbację, po antykoncepcję i edukację seksualną. Nasze czytelniczki, które miały okazję zrecenzować nowość od Wydawnictwa Znak uznały, że „Dochodzę. Odkryj, co sprawia ci przyjemność” to pozycja, która powinna być obowiązkową lekturą na lekcjach z edukacji seksualnej. Zgadzamy się!

„Moja znikająca połowa”, Brit Bennett (Wydawnictwo Agora)

Brit Bennett napisała książkę, od której nie sposób się oderwać. Historia bliźniaczek – Stelli i Desiree – wciągnie was już od pierwszej strony. I nawet nie zauważycie, kiedy pochłoniecie wszystkie 380. Autorka z niesamowitą lekkością dotyka ciężkich wątków: rasizmu, uprzedzeń, rodzinnych więzi i przede wszystkim odkrywania oraz budowania swojej tożsamości. Poprzez swoje bohaterki pyta choćby o to, jak bardzo jesteśmy w stanie oderwać się od swoich korzeni, a także, jak chcemy, by postrzegali nas inni. „Moja znikająca połowa” ukazała się w zeszłym roku, cztery lata od wydania debiutu Bennett, i już w pierwszym tygodniu trafiła na listę bestsellerów The New York Timesa. Mamy nadzieję, że trafi także na waszą listę must read i to jak najszybciej.

„Dużo orgazmów proszę”, The Hotbed Collective (Wydawnictwo Prószyński i S-k)

The Hotbed Collective to kolektyw, którego twórczyniami są m.in. Lisa Williams, Cherry Healey i Anniki Sommerville. Dziewczyny zaczynały od publikacji tekstów, potem zaczęły organizować spotkania na żywo, w końcu zdecydowały się także na podcast. Kolejnym etapem ich działań jest książka, która właśnie ukazała się także w Polsce. I naszym zdaniem jest tytułem, obok którego nie możecie przejść obojętnie! Seks jest w nim ujęty dokładnie tak, jak powinien w każdym dyskursie – czy o tym, który toczy się w mediach, czy w gronie koleżanek. Powinno się o nim rozmawiać normalnie, często, wnikliwie, a zarazem na luzie. Dokładnie w taki sposób napisania jest książka „Dużo orgazmów proszę”. Znajdziecie w niej również sporo fajnych wskazówek i porad, które będziecie chciały podsunąć swojemu partnerowi. My proponujemy jeszcze coś lepszego: wspólną lekturę!

„Czy to normalne? Seks, związki i statystyka”, Chrisanna Northrup, Pepper Schwartz, James Witte (Wydawnictwo Kompania Mediowa)

Kto z nas, będąc w związku, nie porównuje się z innymi parami? Zwłaszcza wtedy, gdy na horyzoncie pojawia się kryzys… No właśnie. Kiedy bizneswoman Chrisanna Northrup zaczęła czuć, że jej małżeństwem zawładnęła monotonia, postanowiła sprawdzić, jak to wygląda u innych. I do współpracy zaprosiła dwójkę amerykańskich psychologów, którzy przebadali ponad 100 tysięcy osób z całego świata. Rezultat? Odpowiedzi na mnóstwo nurtujących pytań i wątpliwości dotykających każdej płaszczyzny wspólnego życia: seksu, pracy, pieniędzy, rodziny. Autorzy przywołują w książce konkretne sytuacje i radzą, jak można wyjść z nich bez szwanku. A za to z większym szacunkiem i zrozumieniem dla drugiej osoby.

Zobacz także:

„Rzeczy, o których nie rozmawiałyśmy, kiedy byłyśmy dziewczynami”, Jeannie Vanasco Grupa Wydawnicza Relacja

Książka Jeannie Vanasco to na pewno lektura bardzo ciężka, ale też bez wątpienia niezwykle potrzebna. Szczególnie tym kobietom, które doświadczyły przemocy seksualnej w jakimkolwiek wydaniu. Vanasco po kilkunastu latach decyduje się skontaktować z Markiem, mężczyzną, przez którego co noc budzi ją ten sam koszmar – gwałt, jakiego dokonał. Czy Mark zdaje sobie sprawę z tego, co zrobił Jeannie? Jak to wpłynęło na jej życie? Autorka dotyka również kwestii, będącej wielokrotnie traumą dla każdej kobiety, która się na coś takiego decyduje – a mianowicie na zgłoszenie dokonanego przestępstwa. Ile możesz kosztować nas milczenie, a ile odwaga? Przeczytajcie.