1. Zrób wyprzedaż swojej garderoby

Możliwości jest wiele - internetowe aukcje, aplikacje do sprzedaży i wymiany ubrań oraz stacjonarne komisy z ubraniami. Warto spróbować, ale to wymaga czasu i często nie chce nam się za to zabrać. Rozwiązanie? Impreza połączona z zakupami. Zaproś znajomych na spotkanie i zaproponuj możliwość wykupienia fantów z twojej szafy. Poproś ich tylko o przyniesienie gotówki, bo obietnice przelewów i impreza, to chyba znajomy temat? 

2. Udzielaj korepetycji online

Nie musisz wychodzić z domu i możesz to robić tylko kilka razy w tygodniu. Wystarczy laptop i ogłoszenie w internecie. Wreszcie nadarza się okazja, żeby przekazać innym swoją wiedzę. Jaką? To zależy od ciebie - kursy językowe, tutoriale robienia na drutach, a nawet pomoc w odrabianiu lekcji. Spisz na kartce swoje mocne strony, a później przejrzyj ogłoszenia osób poszukujących korepetycji i kursów, by dopasować swoją wiedzę do ich potrzeb. 

3. Sprzedaj niepotrzebne książki

Najpierw trzeba jednak zdefiniować, co to znaczy "niepotrzebne". Większość książek, które mamy w domach ma wartość sentymentalną lub trzymamy je na wypadek, gdybyśmy chcieli do nich kiedyś wrócić. Ale przyjrzyjcie się dokładnie półce z książkami - na pewno znajdziecie tytuły, które trafiły do was w ramach chybionego prezentu, albo po prostu wiecie, że już więcej ich nie przeczytacie. To zadanie obowiązkowe przed kolejnymi zakupami w księgarni! 

Zobacz także: Chcecie oszczędzać, ale nie wiecie, jak się do tego zabrać? Metoda 6 słoików Wam to ułatwi

4. Oferuj nocleg turystom

Jasne, gdybyśmy mieli dodatkowy wolny pokój w mieszkaniu, to sprawa byłaby prosta (i prawdopodobnie nie potrzebowalibyśmy dorabiać). Ale podróżującym studentom wystarczy często noc przespana na waszej kanapie albo materacu. Warto też rozważyć nieodpłatne formy noclegu, jak couchsurfing. To długofalowe myślenie - nie zarobicie w gotówce, ale zaoszczędzicie na noclegach później, kiedy sami zdecydujecie się wyjechać na wakacje. 

5. Spisuj wywiady lub przepisuj rękopisy

Potrzebujesz komputera i wolnego czasu. Redakcje i wydawnictwa poszukują czasem osób, które odciążą ich redaktorów i spiszą trwające czasem po kilkadziesiąt minut rozmowy. 

6. Sprzedaj swoje notatki

Notatki z zaliczonych przedmiotów nie powinny lądować w koszu. Studenci, którym nie chciało się ich tworzyć, albo ci, którzy opuszczali zajęcia, chętnie je od ciebie odkupią. 

Zobacz także:

7. Pozbądź się starych urządzeń elektornicznych

Na pewno znajdziesz w swoich szufladach jakąś starą Nokię albo nieużywany monitor od komputera w piwnicy. To wszystko może być coś warte. Poza tym korzyść jest podwójna - dostajesz dodatkową gotówkę i sprzątasz w mieszkaniu.

Zobacz także: Na co nie warto żałować pieniędzy w 2020 roku? (i w sumie w życiu w ogóle)