26 maja obchodzimy Dzień Mamy. Prezenty są cool. Jednak nie byłybyśmy sobą, gdybyśmy nie wspomniały, że to także idealna okazja do tego, by spędzić trochę czasu ze swoją mamą (macochą, ciocią lub inną osobą, która jest dla was jak mama). Każda i każdy z nas lubi coś innego, w czymś innym znajduje przyjemność. Natomiast jedną z najpopularniejszych, a zarazem sprawdzonych propozycji jest wspólny seans. Jeśli podoba wam się ta opcja, możecie wybrać się do kina albo zostać w domu i włączyć film dostępny w streamingu (zachęcamy do korzystania wyłącznie z legalnych źródeł). Pisałyśmy już o tym, co obejrzeć w kinie w maju 2023. Ale nie zapominamy o osobach, które wolą spędzić ten dzień (i wieczór) w domu. Poniżej prezentujemy najlepsze naszym zdaniem filmy na Dzień Mamy. Wśród nich m.in. klasyki i wielokrotnie nagradzane produkcje z gwiazdorską obsadą.

Filmy na Dzień Mamy: „Mamma mia” (2008)

Wesoły, zabawny, słoneczny i wakacyjny. A do tego piosenki Abby! Idealna propozycja na spędzenie kilku godzin z uśmiechem, który nie schodzi z ust. Sophie (Amanda Seyfried) szykuje się do swojego ślubu i próbuje rozwiązać zagadkę, kto jest jej ojcem. Grecka uczta dla duszy w towarzystwie Colina Firtha, Pierce’a Brosnana, Stellana Skarsgårda i, oczywiście, Meryl Streep!

Filmy na Dzień Mamy: „Wszystko wszędzie naraz” (2022)

„Wszystko wszędzie naraz” to produkcja, która triumfowała podczas Oscarów 2023. Opowiada o wzlotach i upadkach w relacji matka/córka w dość nieoczywistych okolicznościach. Evelyn Wang (Michelle Yeoh) ma okazję zobaczyć wszystkie drogi życiowe, których nie wybrała, a to za sprawą klucza do różnych wszechświatów. Gwiazda filmowa? Szefowa kuchni? Teraz musi jednak ratować to, na czym najbardziej jej zależy – rodzinę. Szalona przygoda podana w humorystyczny sposób. Takiego multiwersum jeszcze nie widziałyście i nie widzieliście.

Filmy na Dzień Mamy: „Mamuśka” (1998)

„Mamuśka” jest fascynującym dramatem. Fabuła filmu z 1988 roku koncentruje się na dwóch kobietach, których losy splatają się ze względu na jednego mężczyznę. Jackie (Susan Sarandon) zostaje porzucona przez męża. Natomiast Isabel (Julia Roberts) to jego nowa partnerka, która próbuje przekonać do siebie jego dzieci z pierwszego małżeństwa. Główne bohaterki zaczynają ze sobą rywalizować. 

Filmy na Dzień Mamy: „Czekolada” (2000)

„Czekoladę” warto obejrzeć przede wszystkim dla cudownej Juliette Binoche, która jest w filmie matką trochę tajemniczą i wciąż przenosi się z córką z jednego miasta do drugiego. Ma wspaniałą zdolność robienia obłędnych pyszności z czekolady. Co na to konserwatywne miasteczko, do którego trafia? Warto się przekonać. Propozycja na słodkie popołudnie.

Filmy na Dzień Mamy: „Teraz albo nigdy” (2018)

Jeśli szukacie czegoś lekkiego i śmiesznego, to film z udziałem Jennifer Lopez na pewno rozbawi was do łez. I nie chodzi o „Sposób na teściową” (choć to równie świetny pomysł). Maya (w tej roli JLo) mieszka na przedmieściach Nowego Jorku i marzy o awansie. Jednak w supermarkecie, w którym pracuje, doceniane są tylko osoby z wyższym wykształceniem. Z pomocą przychodzi jej chrześniak, który tworzy dla Mai wymyślone CV. Gdy kobieta dostaje pracę w dużej firmie na Manhattanie, musi ukryć fakt braku wykształcenia i zarazem udowodnić, że dyplom to nie wszystko. Na horyzoncie pojawia się również jej oddana przed laty do adopcji córka (Vanessa Hudgens). Nie obejdzie się również bez popisowego tańca JLo!

Filmy na Dzień Mamy: „Bridget Jones 3” (2016)

Kolejną propozycją, która zapewni świetny humor jest maraton filmów z jedyną w swoim rodzaju Bridget Jones. Większość z nas lubi myśleć, że nasze mamy zawsze były takie, jakie są, ale w rzeczywistości też miały kiedyś 20 i 30 lat. W „Bridget Jones 3” 43-letnia bohaterka osiąga sukces zawodowy i zachodzi w ciążę. Wszystko byłoby pięknie, gdyby nie fakt, że nie wie, kto jest ojcem dziecka. W rolach głównych niezastąpieni Renée Zellweger jako Bridget Jones i Colin Firth jako Mark Darcy oraz Patrick Dempsey jako Jack Qwant.

Zobacz także:

Filmy na Dzień Mamy: „Małe kobietki” (2019)

Ten film pojawił się w naszych zestawieniach najlepszych filmów nie raz i nie dwa. Z pewnością dlatego, że reżyserka Greta Gerwig kontynuuje swoją bardzo osobistą historię kobiecego świata. Czy potrzebny był kolejny film oparty na nieśmiertelnej książce Louisy May Alcott, zwłaszcza po znakomitej wersji z lat 90.? Odpowiedź jest krótka: tak –  bo czasy się zmieniają, a nasza wrażliwość i świadomość ewoluuje. W dodatku, obsada mówi sama za siebie: Timothée Chalamet, Emma Watson, czy Florence Pugh, a przede wszystkim: Saoirse Ronan.

Filmy na Dzień Mamy: „Lady Bird” (2017)

„Lady Bird” to perełka wśród niezależnych komedii romantycznych i filmowych opowieści o dojrzewaniu. Jej akcja toczy się w 2002 roku w Sacramento, podczas kryzysu gospodarczego. Tu nie jesteśmy w klasycznej Kalifornii opowiedzianej przez kino na różne cukierkowe sposoby, ale na przedmieściach, gdzie bohaterka (Saoirse Ronan) czuje się jak w klatce, która nie jest nawet złota. Film, który można zobaczyć ze względu na piękną historię dojrzewania i wyboistą relację matka-córka, ale także dlatego, że nie karmi nas mitami na temat dorastania, ale pokazuje uczciwie, jak jest, np. z seksualnym debiutem.

Filmy na Dzień Mamy: „Kluseczka” (2018)

Główna bohaterka – Willowdean jest nastolatką, która nie zgadza się z obowiązującymi standardami piękna. Chcąc wyrazić swój sprzeciw, bierze udział w konkursie piękności organizowanym przez jej mamę (w tej roli Jennifer Aniston). To lekka, a momentami również wzruszająca propozycja z piosenkami Dolly Parton w tle. 

Filmy na Dzień Mamy: „Dzień na tak” (2021)

Naszą kolejną propozycją jest „Dzień na tak”. To historia rodziców, którzy przez jeden dzień pozwalają swoim dzieciom decydować. I nie do końca zdają sobie sprawę z tego, jak wielka przygoda przed nimi. W rolach głównych występują Jennifer Garner i Édgar Ramírez. Na ekranie pojawia się również Jenna Ortega, która dzięki „Wednesday”, trafiła do grona najpopularniejszych aktorek młodego pokolenia na świecie. 

Filmy na Dzień Mamy: „Tajemnica Filomeny” (2013)

„Tajemnica Filomeny” to film, który zdobył wiele prestiżowych nagród i nominacji. Tytułowa bohaterka (Judi Dench) próbuje odnaleźć swojego syna po latach. Gdy jako młoda dziewczyna zaszła w nieślubną ciążę, trafiła do klasztoru. Natomiast po porodzie została rozdzielona z chłopcem – urzędujące tam zakonnice oddały go do adopcji.  

Jakie produkcje dopisalibyście do naszej listy?