Są tutaj przyszli studenci? Jeśli właśnie zastanawiacie się, który uniwersytet albo politechnikę wybrać, świetnie trafiliście. Być może Lista Szanghajska 2020, czyli globalny ranking najlepszych uczelni wyższych na świecie pomoże wam podjąć odpowiednią decyzję. Co ciekawe, w prestiżowym zestawieniu Academic Ranking of World Universities znalazło się kilka polskich szkół wyższych. Domyślacie się, o które placówki chodzi?

Lista Szanghajska 2020 opublikowana!

Ostatnio opublikowano tegoroczną Listę Szanghajską, która jest uznawana za jeden z najważniejszych rankingów uczelni wyższych na świecie. 100 pierwszych miejsc w zestawieniu przygotowywanego przez Uniwersytet Jiao Tong w Szanghaju jest precyzyjnie określana. Następne (od 101 do 1000) tylko w przybliżeniu.

TOP 20 rankingu Academic Ranking of World Universities została po raz kolejny zdominowała przez amerykańskie uczelnie. Aż 16 na 20 pierwszych miejsc zajmują szkoły wyższe z USA, w tym Stanford University, Caltech, czyli California Institute of Technology i Yale. Natomiast pierwsze miejsce należy do Harvard University. I to niezmiennie od lat.

8 polskich uczelni wśród najlepszych na świecie!

W zestawieniu najlepszych uczelni na świecie znalazły się również polskie uczelnie. Najwyżej, bo w przedziale 301-400 uplasował się Uniwersytet Warszawski. W tym roku uczelnia awansowała (wcześniej znajdowała się bowiem w piątej setce), a także wyprzedziła Uniwersytet Jagielloński. Jeśli chodzi o UJ, ponownie znalazł się on w przedziale 401-500. Kolejna polska uczelnia, która została wyróżniona przez Uniwersytet Jiao Tong w Szanghaju, to Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie. Ta szkoła wyższa trafiła do ósmej setki. W rankingu Academic Ranking of World Universities znalazły się również Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (801-900), Politechnika Gdańska (801-900), która dopiero zadebiutowała na liście najlepszych uczelni na świecie, Politechnika Warszawska (801-900), Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach (901-1000) oraz Warszawski Uniwersytet Medyczny (901-1000).

Co ze studentami jesienią? Wiemy, jak będą wyglądały zajęcia na uczelniach w nadchodzącym semestrze >>>