Sezon letni trwa w pełni! W tym roku wakacje spędzimy zapewne w Polsce, ale to nie znaczy, że nie będziemy się opalać. Wręcz przeciwnie. Planujemy delikatnie nabrać koloru i wygrzewać się na słońcu. Jeżeli Wy również macie takie plany, apelujemy, abyście robiły to z głową. Promienie słoneczne potrafią być zdradliwe, dlatego warto najpierw dowiedzieć się, jak zabezpieczyć się przed ich szkodliwym działaniem. I nie chodzi tylko o regularne stosowaniu kremu z filtrem SPF

1. Bezpieczne opalanie – prawidłowe stosowanie kremów SPF

Pierwszą warstwę kremu do opalania nałóż na 15 minut przed wyjściem z domu i powtarzaj tę czynność co 2-3 godziny w ciągu dnia, zwłaszcza po kąpieli. Dlaczego? Warto przygotować się wcześniej na wystawienie skóry na słońce. Przez 15-20 minut wszystkie składniki kremu zdążą ułożyć się na skórze i stworzyć skuteczną barierę dla szkodliwych promieni. 

2. Bezpieczne opalanie – zadbaj o znamiona 

Znamiona i pieprzyki smaruj grubszą warstwą kremu lub zaklej plastrem. Dlaczego? Ciemniejsze punkty na naszym ciele ściągają promienie słoneczne, więc wymagają silniejszej ochrony. Wszystkie znamiona i pieprzyki powinny być ocenione przez dermatologa, najlepiej przed sezonem wakacyjnym. Po wakacjach warto je obejrzeć ponownie i sprawdzić, czy nie zachodzą w nich żadne zmiany.

3. Bezpieczne opalanie – unikaj tych godzin

Unikaj opalania się w godzinach 11:00-14:00, gdy promieniowanie słoneczne jest najsilniejsze. To, że poza tymi godzinami słońce grzeje trochę mniej, nie oznacza, że nas nie opala. Promienie słoneczne i tak do nas dotrą, a opalenizna na pewno się pojawi. Jedyna różnica jest taka, że po 14:00 opalanie będzie bezpieczniejsze.

Z tym produktem uzyskacie błyskawiczny efekt pięknie opalonej twarzy bez wychodzenia na słońce >>>

4. Bezpieczne opalanie – krem z filtrem to podstawa 

Pamiętaj, żeby używać kremu z filtrem również w pochmurny dzień i w zacienionych miejscach. Dlaczego? Promienie słoneczne docierają do naszej skóry przez okrągły rok – to dlatego filtry (przynajmniej te niskie) warto stosować nawet zimą. Latem ochrona jest jednak szczególnie istotna. Kiedy przebywasz na plaży możesz stosować nawet SPF 50, w mieście wystarczą niższe filtry. 

5. Bezpieczne opalanie – unikaj tych kosmetyków

Szykując się do opalania, unikaj kosmetyków zawierających alkohol, który wysusza skórę, w tym produktów do makijażu oraz perfum. Dlaczego? Antyperspirant, perfumy i inne produkty z alkoholem mogą podczas opalania pozostawić ślady na skórze. Nieestetyczne przebarwienia to częsty problem po wakacjach – unikanie produktów z alkoholem to pierwszy krok do gładkiej skóry.

6. Bezpieczne kosmetyki – wyeliminuj kosmetyki z witaminą A i C

Na kilka dni przed pierwszym opalaniem odstaw kosmetyki, które mają w swoim składzie witaminy A i C. Pojawiają się one w wielu kremach pojawia się w wielu kremach – szczególnie tych, które nastawione są na rozjaśnianie i wygładzanie skóry. Te składniki mogą jednak wywołać podrażnienia, przebarwienia i alergie. Nie warto ryzykować, prawda? 

Zobacz także:

7. Bezpieczne opalanie – sprawdź leki, które zażywasz 

Jeżeli przyjmujesz leki, sprawdź czy ich stosowanie nie wyklucza opalania. Dlaczego? Antybiotyki, pigułki antykoncepcyjne czy środki uspokajające mogą powodować stałe przebarwienia lub reakcje alergiczne. Przed wakacjami warto zapytać lekarza o ryzyko wystąpienia niepożądanych skutków w związku z przyjmowanymi lekami.

8. Bezpieczne opalanie – nie zapominaj o tych rzeczach

Pamiętaj również, aby podczas przebywania na słońcu regularnie pić niegazowaną wodę, nosić nakrycie głowy i okulary przeciwsłoneczne ze specjalnym filtrem. Powtarzamy to do znudzenia, ale kiedy chodzi o twoje zdrowie, warto przypomnieć podstawowe zasady. Choć do uzyskania opalenizny wystarczy zaledwie 15-20 minut na słońcu, spędzamy na plaży znacznie więcej czasu. Żeby uniknąć odwodnienia, omdleń i bólu głowy, a także, by  nie pogorszyć swojego wzroku, pamiętajcie o rozsądnym pakowaniu plażowej torby.