Aż chce się powiedzieć, ba, nawet wykrzyczeć: w końcu! Obok takich, kultowych już produkcji, jak House of Cards, Orange Is The New Black, Stranger Things czy Narcos już niebawem na platformie Netflix pojawi się pierwszy polskojęzyczny serial. A za kamerą stanie jedna z najlepszych polskich reżyserek, nominowana do Oscara Agnieszka Holland, która ma na koncie takie serialowe produkcje, jak Ekipa, Janosik. Prawdziwa historia, Bez tajemnic, Gorejący krzew, The Affair, Dziecko Rosemary czy wspomniany wcześniej House of Cards. Holland w reżyserii wesprze córka Kasia Adamik, autorka m.in. Boiska bezdomnych, Amoku i serialu Wataha. Pierwszy polski serial Netflixa w całości zostanie sfilmowany w różnych regionach Polski. Premiera? Planowana jest na 2018 rok. 

Pomysłodawcą, twórcą i autorem scenariusza serialu jest Joshua Long. Za produkcję odpowiadać będą firmy The Kennedy/Marshall Company i The House Media Company, a producentami wykonawczymi serialu zostaną Frank Marshall (Jurrasic World, Jason Bourne) i Robert Zotnowski (House of Cards) ze studia produkcyjnego The Kennedy/Marshall Company oraz polski producent Andrzej Besztak (House Media) oraz Joshua Long, Maciej Musiał i Agnieszka Holland. 

Pierwszy polskojęzyczny serial Netflixa - fabuła 

Serial, którego tytuł nie jest jeszcze znany, będzie prawdziwą gratką dla wszystkich miłośników thrillerów szpiegowskich. Ale to, co zapowiada naprawdę genialne widowisko, to fabuła, która skoncentruje się na alternatywnej historii świata, w którym żelazna kurtyna nigdy nie upadła. Holland i Adamik przeniosą nas do 2002 roku, 20 lat po straszliwym ataku terrorystycznym z 1982 roku, który zapobiegł upadkowi Związku Radzieckiego i na dobre pogrzebał nadzieje na wyzwolenie Polski. Odkryty zostaje spisek, pozwalający utrzymać żelazną kurtynę i państwo policyjne. Student prawa z ideałami  i skompromitowany oficer śledczy odkrywają spisek, który pozwolił utrzymać żelazną kurtynę i represyjne państwo policyjne w Polsce. Po dwóch dekadach pokoju i dobrobytu, przywódcy reżimu wcielają w życie tajny plan obmyślony wspólnie z nieoczekiwanym przeciwnikiem jeszcze w latach 80. Spisek radykalnie odmieni Polskę i wpłynie na życie wszystkich mieszkańców kraju – i całego świata.  Intryga odkryta przez bohaterów może wzniecić rewolucję, a rządzący nie cofną się przed niczym, żeby zachować ją w tajemnicy.

My już nie możemy się doczekać, a Wy? Tymczasem posłuchajcie, co o serialu mówi sama Agnieszka Holland.