Ajurwedyjska pielęgnacja pojawiła się na urodowym horyzoncie w samą porę - ta koreańska powoli zaczęła się przejadać, a spragnione nowości pasjonatki tematu zaczęły rozglądać się za kolejnymi, jeszcze skuteczniejszymi receptami na idealną skórę. Warto jednak zaznaczyć, że z nowością ajurwedyjska pielęgnacja ma niewiele wspólnego - owszem, jest ostatnim krzykiem mody i jednym z częściej wyszukiwanych haseł, ale o jej skuteczności wiadomo od wieków.

Co to jest Ajurweda?

Termin Ajurweda wywodzi się ze języka staroindyjskiego. To połączenie słów „życie” oraz „nauka”. Zgodnie z filozofią ajurwedyjską, wszechswiat zbudowany jest z 5 elementów: ziemi, wody, ognia, eteru i powietrza. Te elementy mają swoje odpowiedniki w ciele człowieka - to dosze: Pitta (ogień i woda), Vata (powietrze i eter) i Kapha (woda i ziemia). Zdrowie i komfort zaś są efektem niezmąconej równowagi między nimi. 

Ajurwedyjska pielęgnacja: na czym polega?

Ajurwedyjska pielęgnacja, choć nie funkcjonuje na zasadzie bezpośredniego odniesienia do dzisiejszej kosmetologii, rządzi się zbiorem konkretnych i mających twarde uzasadnienie zasad stanowiących podstawy medycyny alternatywnej. Główne hasło ajurwedyjskiej pielęgnacji brzmi: lepiej zapobiegać niż leczyć, a jedna z pierwszych  jej reguł przewiduje wykorzystanie w składach używanych kosmetyków wyłącznie naturalnych składników, takich jak zioła, olejki eteryczne czy wyciągi z roślin. Kolejna za to dotyczy czarnej listy składników, których absolutnie należy się wystrzegać. Chodzi przede wszystkim o barwniki, konserwanty, oleje mineralne, alkohol i składniki pochodzenia zwierzęcego.

Zobacz także: Koreańska pielęgnacja – wszystko, co chciałybyście o niej wiedzieć. Rozmowa z Justyną Szwarc, założycielką Juui.pl [WIDEO]

Ajurwedyjska pielęgnacja: zasady 

Cały koncept ajurwedyjskiej pielęgnacji opiera się na dwóch filarach: oczyszczaniu i ochronie. Do jej ajuwerdyjskiej pielęgnacji rytuałów zaliczamy także masaż, gorąca parówkę, peeling, tonizowanie i odżywianie. Zanim jednak zabierzemy się za konkretne zabiegi, trzeba określić jaki posiadamy rodzaj doszy - ten gest pozwoli na precyzyjne dopasowanie kuracji i zagwarantuje jej skuteczność.  I tak w przypadku dominacji doszy Wata, cera będzie traktowana jako sucha; dla tej wskazane będą ziołowe kąpiele parowe, a także odżywcze maski ze sproszkowanych migdałów i zastosowana  tonizująco woda różana z witaminą E.  Z kolei osobom z doszą Pitta poleca się oczyszczające płatki owsiane ze sproszkowanym drzewem sandałowym i sproszkowaną czerwoną soczewicą w duecie z mąką ryżową na wzmocnienie - taka terapia pozwoli leczyć podrażnienia skóry i ewentualny trądzik.  Jeśli waszą dominantą jest jest dosza Kapha, najpewniej macie cerę mieszaną, do której pielęgnacji sprawdzą się mieszanki rozgrzewające i oczyszczające (czyli odpowiednio ziołowa kąpiel parowa na bazie lukrecji i glinka z sokiem z cytryny). Warto pamiętać, że ajurwedyjskie zabiegi mają na celu nie tylko utrzymanie i poprawienie urody. Potrafią także zredukować napięcie, zniwelować stres i pozwolić się przestawić na tryb działania tu i teraz. 

Masaż ajurwedyjski: rodzaje 

W ramach ajurwedyjskiej pielęgnacji bardzo istotny jest również masaż ajurwedyjski. Wywodzi się ze starożytnych Indii i wyróżnia się kilka jego rodzajów. W przypadku niektórych, zabiegowi poddawane jest całe ciało, a w innych tylko jego część. W przypadku masażu abhyanga jest to całe ciało a do masażu wykorzystuje się ziołowe olejki (wybór w zależności od typu dolegliwości). W ramach zabiegu praktykowany jest masaż głowy, twarzy, dłoni, stóp, pleców, brzucha oraz klatki piersiowej. Ma on działać korzystnie na skórę, wzrok, trawienie i ogólne samopoczucie. Masaż ajurwedyjski abhyanga może trwać od 5 do 60 minut i wykonywany jest jednocześnie przez dwie osoby.

Z ajurwedyjski masaż shirodhara polega na masażu czoła oraz obszaru między brwiami, ponieważ według hinduskiej filozofii w tym miejscu znajduje się trzecie oko, którego otwarcie pozwala na osiągnięcie stanu wyższej świadomości. Masaż odbywa się za pomocą strumienia ciepłego oleju. Trzeci typ masażu ajuredyjskiego to masaż stóp. W założeniach ajurwedy zakończenia nerwowe w stopach połączone są z różnymi organami w naszym organizmie, dlatego istnieje przekonanie, że ich uciskanie może mieć pozytywny wpływ na poszczególne narządy wewnętrzne. Masaż stóp można traktować jako sposób na suchość, szorstkość, zmęczenie czy pękanie skóry stopy. Używa się do niego olejków, najczęściej sezamowego, brahmi, gorczycowego, lawendowego i rozmarynowego.

Zobacz także:

Zobacz także: Jesienna pielęgnacja - o czym warto pamiętać