Jak aktor zadebiutował w wieku 9 lat. Mimo młodego wieku w swoim dorobku ma liczne role w filmach i serialach, m.in. w tytułach „Jumper”, „Parnassus”, „Dziennik cwaniaczka”. Międzynarodową rozpoznawalność przyniosło mu pojawienie się w popularnym serialu Netfliksa „Riverdale”. Zagrał w nim nastolatka, który bez pozwolenia zabrał ciężarówkę ojca i śmiertelnie potrącił tatę głównego bohatera, Archiego Andrewsa. Tragiczne zdarzenia z ekranu nawet w niewielkim stopniu nie odzwierciedlają jednak horroru, którego bohaterem stał się Ryan Grantham w realnym świecie.

Dożywocie dla aktora z „Riverdale”

Trzy miesiące po zakończeniu procesu, w trakcie którego Ryana Granthama uznano winnym popełnienia morderstwa drugiego stopnia, sędzia Kathleen Ker ogłosiła wyrok. Aktor został skazany na dożywotnie pozbawienie wolności. O warunkowe zwolnienie będzie mógł ubiegać się dopiero w 2034 roku, czyli po 14 latach od zatrzymania. Obrońca 24-latka, Chris Johnson, powiedział, że jego klient nie był zaskoczony decyzją sędzi.

Wydaje mi się, że przeczuwał, jak wyrok zostanie wydany – stwierdził Johnson. Myślę, że jest bardzo przejęty całą sprawą. Jest dość drobną osobą, sądzę, że myśl o trafieniu do systemu więziennictwa jest dla niego przerażająca.

Sędzia Ker zwróciła uwagę na drobną posturę skazanego i zaleciła, by nie został wysłany do zakładu karnego o zaostrzonym rygorze. Johnson poinformował, że decyzję w tej sprawie podejmie departament więziennictwa Kolumbii Brytyjskiej.

W chwili popełnienia zbrodni aktor nadużywał marihuany, zmagał się z depresją i poczuciem izolacji – tłumaczył na sali sądowej adwokat. Chłopak wycofał się z pracy zawodowej i zarzucił studia Uniwersytecie Simona Frasera. Jak wyjaśniał, zabił swoją matkę, ponieważ nie chciał, by dowiedziała się, że jest zdolny do makabry, której planował dokonać.

Ryan Grantham zabił matkę i planował masowy mord

64-letnia Barbara Waite grała na pianinie, kiedy syn strzelił w tył jej głowy. Po oddaniu strzału zapalił świece, zawiesił nad fortepianem różańce i pomodlił się. Opuścił dom z myślą o dokonaniu masowego mordu.

Chciał wszcząć strzelaninę na Uniwersytecie Simona Frasera lub ikonicznym moście Lions Gate w Vancouver. Planował też unicestwienie premiera Kanady. Miał wydrukowaną mapę Rideau Cottage w Ottawie, gdzie Justin Trudeau mieszka z żoną Sophie Grégoire i trójką dzieci. Ostatecznie jednak aktor zrezygnował z realizacji morderczych planów. Udał się na posterunek policji w Vancouver i oddał w ręce funkcjonariuszy.

Podczas procesu na sali sądowej odtworzono wideo, które Ryan nagrał kilka godzin po oddaniu strzału. Przyznał się w nim do zamordowania matki i pokazał ciało kobiety. Jego adwokat tłumaczył, że Grantham leczy się i pracuje nad swoim zdrowiem psychicznym, uczęszczając na terapię i doradztwo.

Zobacz także:

Sędzia Ker namawiała skazanego, by kontynuował tę drogę. 

Nie będę słodzić, to będzie trudne – powiedziała. Ale idź naprzód, kontynuuj swoją ścieżkę leczenia, pozostań wierny zobowiązaniu poprawy, o którym zapewniałeś w czasie przesłuchania – podsumowała.

Zmagasz się z trudnościami, depresją, obniżonym nastrojem? Tu znajdziesz pomoc!

Jeśli znajdujesz się w trudnej sytuacji życiowej i potrzebujesz pomocy, skorzystaj z bezpłatnej infolinii zaufania. Specjaliści udzielą ci rad i pomogą w rozwiązaniu problemu. Antydepresyjny Telefon Zaufania (22 484 88 01) działa od poniedziałku do piątku od 15:00 do 20:00. Dyżury psychologów w ramach Telefonia Zaufania Młodych (22 484 88 04) odbywają się od poniedziałku do soboty, od 11:00 do 21:00. Przez całą dobę 7 dni w tygodniu czynny jest też telefon Centrum Wsparcia dla osób w kryzysie emocjonalnym (800 70 2222). W sytuacji zagrożenia życia zadzwoń pod ogólnopolski numer alarmowy 112.