Aktorki, piosenkarki, modelki i inne artystki inspirują nas w wielu dziedzinach. Lansowane przez nie trendy dotyczą jednak nie tylko nowych ubrań, fryzur i kosmetyków. Zdarza się, że gwiazdy zostają ambasadorkami konkretnych idei. Aktywistką działającą na rzecz ciałopozytywności została m.in. Alicia Keys. Sprawdź, które gwiazdy poszły w jej ślady i zrywają ze stereotypem dotyczącym makijażu.

Alicia Keys rezygnuje z makijażu – #‎NoMakeUp

Alicia Keys to przede wszystkim piosenkarka. W ostatnich latach jednak sporo mówiło się także o jej roli aktywistki. Gwiazda już w 2016 roku na poważnie zaczęła walczyć o normalizowanie kobiecego piękna w jego naturalnej odsłonie. Piosenkarka nie tylko mówiła o walce z narzuconymi standardami, ale zaczęła im się przeciwstawiać nie tylko w życiu prywatnym, ale również zawodowym. Widok gwiazdy występującej bez makijażu nie wydawał się wtedy naturalny, a raczej kontrowersyjny i odważny. Do dziś utrzymuje się trend, że na czerwonym dywanie artystki powinny mieć nienagannie wykonany make-up.

Alicia Keys swoją walkę o prawa kobiet do bycia sobą prowadzi pod oznaczeniem #‎NoMakeUp. Zrywa zatem całkowicie z makijażem. Nie stawia na make-up no make-up, który ma być teoretycznie niewidoczny i naturalny, ale z drugiej strony podtrzymuje kult idealnych i zawsze umalowanych kobiet. Dodatkowo piosenkarka chce w ten sposób walczyć ze stereotypem, który wskazuje, że te z nas, które zrezygnowały z makijażu, nie dbają o siebie. Jej działalność ma celu normalizację czegoś, co powinno być oczywiste – naszej naturalności. Makijaż lub jego brak nie definiują nas w żaden sposób i to podkreśla w swoich działaniach.

„My, kobiety, często myślimy, że musimy zadowolić wszystkich. Upewniamy się, czy inni czują się dobrze, a nie dbamy o własne samopoczucie. Nie przyglądamy się sobie ze swojej perspektywy, tylko z cudzej. Chcę przekazać innym kobietom, ze mają prawo mówić NIE” – podkreśliła Alicia Keys.

Gwiazdy bez makijażu – kto postawił na naturalność?

W ostatnich latach wiele znanych osób wykorzystuje media społecznościowych nie tylko do promocji swoich zawodowych dokonań, ale również do promowania ważnych idei. Ciałopozytywność i samoakceptacja to tematy, o których powiedziano już wiele, ale nic nie stanie się od razu. Nie da się jednak ukryć, że pozytywne zmiany są widoczne gołym okiem.

Alicia Keys za granicą, czy chociażby Margaret i Joanna Koroniewska w naszym kraju, stale pokazują, że powinnyśmy żyć przede wszystkim dla siebie i dokonywać wyborów, które sprawią, że będziemy się czuć dobrze same ze sobą.

Normalizowane są tak naturalne kwestie jak chodzenie bez biustonosza, rezygnacja z golenia nóg, brak pomalowanych paznokci czy właśnie makijażu na twarzy. Wszystkie te kwestie powinny być naszym wyborem, a nie przymusem ze strony społeczeństwa. Zrobienie makijażu jest tak samo dobrym pomysłem, jak i rezygnacja z niego. Co więcej, decyzje możemy podejmować na bieżąco. Jeżeli najlepiej czujemy się w makijażu, to nie oznacza, że nie mamy prawa do przerwy od niego. Działa to też w drugą stronę. Jeżeli na co dzień rezygnujemy z makijażu, to nic nie stoi na przeszkodzie, żebyśmy go robiły od czasu do czasu, kiedy akurat będziemy miały na to ochotę.

Takie podejście pokazuje wiele gwiazd, które z jednej strony oglądamy w profesjonalnych makijażach podczas oficjalnych wystąpień, ale z drugiej strony na zdjęciach zamieszczanych w mediach społecznościowych możemy je zobaczyć także bez make-upu. Niepomalowana twarz nie jest już tematem tabu ani powodem do wstydu. Nie ma nic wspólnego z tym czy o siebie dbamy i nie wpływa na to jakimi jesteśmy osobami. Czas bez makijażu może być ogromnym prezentem dla naszej cery, która złapie oddech od ciężkich i zapychających podkładów. Wtedy jest też okazja, żeby postawić na pielęgnację. Naturalna i promienna twarz zawsze prezentuje się pięknie i nie potrzebuje dodatkowych upiększeń, chyba że zadecydujesz inaczej.

Zobacz także:

W naszej galerii zabraliśmy zdjęcia zagranicznych i polskich gwiazd, na których możemy je zobaczyć w wersji no make-up. Wśród nich są: Adele, Dua Lipa, Lady Gaga, Jennifer Lopez, Gwyneth Paltrow, Drew Barrymore, Chrissy Teigen, Hailey Bieber, Diane Kruger, Bella Hadid, Gigi Hadid, Cameron Diaz, Tyra Banks, Jourdan Dunn, Suki Waterhouse, Salma Hayek, Cindy Crawford, Reese Witherspoon, Małgorzata Socha, Julia Wieniawa, Małgorzata Kożuchowska, Magdalena Stużyńska, Wiktoria Gąsiewska, Joanna Koroniewska, Margeret, Olga Frycz, Monika Brodka, Maffashion i Jessica Mercedes. Wszystkie prezentują się nie tylko naturalnie, ale również pięknie. Ze wsparciem coraz większej ilości popularnych osób ruch zapoczątkowany przez Alicię Keys ma szansę stać się naszą codziennością, która będzie tak naturalna, jak twarz bez makijażu.