Andrzej Seweryn nie przestaje zaskakiwać. Jeden z najwybitniejszych polskich aktorów został główną gwiazdą nowego polskiego serialu Netfliksa. Na planie czteroodcinkowej „Królowej” miał okazję sprawdzić się w wyjątkowej, podwójnej roli – cenionego paryskiego krawca Sylwestra, który po godzinach spełnia się na estradzie jako drag queen Loretta. O spektakularnej metamorfozie laureata prestiżowych nagród zrobiło się głośno w mediach już kilka tygodni temu, gdy Netflix udostępnił pierwsze materiały promocyjne. 

Andrzej Seweryn o roli w serialu Netfliksa „Królowa”

Za niesamowitą przemianę Andrzeja Seweryna na planie miniserialu „Królowa” odpowiada Łukasz „Adelon” Rembas, czyli czołowa postać polskiej sceny drag. Co ciekawe, nie to jednak pierwszy raz, gdy aktor bawi się konwencją płci.

W dragu po raz pierwszy byłem już wiele lat temu. Po ostatnim spektaklu „Fałszywych wyznań” z kolegą zrobiliśmy taki żart i poszliśmy do portu w Marsylii, udając kobiety. To było dość zabawne. Później grałem kobietę w przedstawieniu Andrzeja Wajdy, moim pierwszym francuskim przedstawieniu w 1980 roku, kiedy wcieliłem się w Spikę Tremendosę. Gram również kobiety w moim przedstawieniu „Szekspir Forever!”, chociaż nie z taką cudowną charakteryzacją jak ta, którą zrobił Łukasz Rembas. Rola Loretty jest zwieńczeniem tych właśnie moich prób - powiedział Andrzej Seweryn w rozmowie z Robertem Choińskim na uroczystej premierze „Królowej” w kinie Kinogram w warszawskiej Fabryce Norblina.

Doświadczony aktor nie ukrywa, że występ w „Królowej” był wymagający na wielu płaszczyznach. Co finalnie okazało się dla niego największym wyzwaniem?

Pokora, kostium, charakteryzacja, peruka, tekst utworu, okoliczności – należało się temu poddać po prostu. Wydaje mi się, że chwilami mi się to udawało - stwierdził skromnie.

Jak już wspomnieliśmy, świat drag queens nie jest dla Andrzeja Seweryna kompletną nowością. Aktor miał już okazję podziwiać tego typu występy nie tylko w Polsce, ale i w znanym paryskim klubie Chez Michou. Przygotowując się do roli Loretty gwiazdor zapoznał się także z dorobkiem kultowych postaci rodzimej sceny dragowej.

Oglądałem materiały z Lullą (Lulla La Polaca, najstarsza polska drag queen - przyp. red.), Kimem (zmarła w 2020 roku drag queen Kim Lee - przyp. red.) i pracowałem z Łukaszem (Łukasz „Adelon” Rembas - przyp. red.) - wyznał.

Andrzej Seweryn o swoich planach – prywatnych i zawodowych

Andrzej Seweryn nie zwalnia tempa. 76-letni aktor zdradził nam, że już wkrótce wchodzi na plan kolejnych dwóch filmów. Na lipiec i sierpień zaplanował z kolei męską wyprawę po Stanach Zjednoczonych ze swoimi synami.

Serial „Królowa” już 23 czerwca trafi do oferty platformy Netflix w 190 krajach