Muzyka bez stereotypów

Po pierwsze i najważniejsze: kto inny w tej branży miałby odwagę powiedzieć, że chce robić hip-hop dla dziewczyn? Niby nic wielkiego, wiadomo, że dziewczyny też słuchają rapu. Tyle że przez długie lata w hiphopowej narracji nie było zbyt wiele miejsce na wrażliwość, która pojawia się u Rasmentalism. Zresztą samo określenie „muzyka dla dziewczyn” długo funkcjonowało jako negatywne. Że to takie miękkie, proste piosenki, najlepiej o miłości. „Nigdy nie podpisywaliśmy się i nigdy nie podpiszemy pod takimi stwierdzeniami. Jeśli to określenie ma jakieś emocjonalne nacechowanie, to wyłącznie pozytywne” – mówił mi w wywiadzie Arek Sitarz, czyli Ras, rapująca połowa duetu Rasmentalism (wywiad ukazał się w majowym wydaniu GLAMOUR, w międzyczasie okazało się, że pandemia pokrzyżowała zespołowy plany i premierę „Geniusza” przesunięto na 19 czerwca). „Dziewczyny po prostu mają większą wrażliwość i na wielu poziomach rozumieją muzykę lepiej niż faceci, bo goście się często czegoś wstydzą, twierdzą, że coś jest niemęskie, a dziewczyny nie mają zupełnie tego problemu. Nie myślą podziałami, którymi myślą kolesie, a my chcemy robić otwartą muzykę” – uzupełniał Kamil Kraszewski, czyli Ment XXL, produkująca połowa Rasmentalism. I dokładnie taką muzykę zrobili – dla tych, którzy nie lubią się zamykać, nie słuchają jednoznacznymi klasyfikacjami, którzy nie myślą stereotypowo o gatunkach muzycznych.


Bądźmy kulturalni: Netfliksie, oddaj mi moje „Queer Eye” >>>
 

Po kolegach (i koleżance) ich poznacie

Muzycznie „Geniusz” jest naturalną kontynuacją kierunku objętego na poprzedniej płycie duetu, albumie „Tango” – ten sam eklektyzm, ta sama lekkość, ta sama nienachalna przebojowość (to zasługa wyobraźni i wyczucia Menta). Tę rozpiętość estetyczną świetnie też oddają zaproszenia na płytę goście. Raperzy z różnych pokoleń, z jednej strony Pezet, z drugiej shafter i Jan-Rapowanie. Rosalie, Kuba Badach czy wreszcie – tak, jest i on – Dawid Podsiadło. Różne światy, nie ma zgrzytu. „Bo ta płyta jest trochę o różnych światach, o wyobrażeniach, o przeżyciach realnych i o przeżyciach odczepionych od rzeczywistości. O próbie sprostania jakimś normom, które nie do końca wiadomo czy są spoko. Bo nikt nie wie co jest spoko. Ale wszyscy za tym biegamy i próbujemy być tymi geniuszami. Zmieścić się w konwencji, ale być ponad średnią. To prawdopodobnie najbardziej dorosły, wnikliwy, szczery, ale przy tym przyswajalny, luźny i lekkostrawny komentarz muzyczny na jaki nas stać w tym momencie” – tłumaczyli w informacji prasowej przy okazji premiery singla „Góra dół góra dół”.


Bądźmy kulturalni: Jeśli nie wiesz, czym jest instytucjonalny rasizm, zobacz ten serial >>>
 

Teksty? Geniusz

Ras zawsze miał gigantyczną zdolność do celnego i błyskotliwego formułowania myśli, ale te z „Geniusza” biją wszystko, co napisał do tej pory. Jest i coś o kryzysie ekologicznym: „Tylko diamenty i plastik zostaną do końca świata”. „Jest takie powiedzenie, co prawda amerykańskie, że diamenty są wieczne, ale wieczne jest również to, co zostawiamy po sobie na plaży przy Wiśle. Trzeba pamiętać, że nie jesteśmy sami i że nie powinniśmy zostawiać o sobie tego, co nie będzie potrzebne przyszłym pokoleniom” – mówił w wywiadzie. Jest i coś o tej rzadko obecnej w rapie wrażliwości. „Kiedy ona liczy na BDSMy, my wolimy się przytulić”. „W Polsce stosunek do hip-hopu jest mocno patriarchalny. Hip-hop uważa się za męską muzykę. Jesteś twardy, napierdalasz lamusów i bujasz się z ziomkami. A bujasz się z ziomkami, bo dla dziewczyn nie jesteś interesujący. Bo dziewczyny to tylko od kręcenia dupą są. To jest żałosne myślenie o hip-hopie. My mamy inaczej. Jak się wstydzisz swojej wrażliwości, to jesteś cienki bolek i tyle” – to już komentarz Menta, z tej samej rozmowy dla GLAMOUR i to na tej płycie znalazła się linijka, która doskonale podsumowuje rok 2020 na świecie. „Żyjemy w chujowym filmie, ale miał trailer kozacki”. Choć to stwierdzenie oczywiście nie dotyczy nowej płyty Rasmentalism. I single, i płyta – klasa. 


Bądźmy kulturalni: czy można nauczyć się feminizmu z seriali? >>>