Dla wielu z nas wakacyjny wypad na basen to już tradycja. Wodne zjeżdżalnie, kolorowe koktajle, siatkówka plażowa oraz wygrzewanie się na słońcu to elementy, których pożądamy co roku i za którymi tęsknimy po wakacjach. Tegoroczne lato nie pozwala nam jednak na całkowite wytchnienie i relaks, do których jesteśmy przyzwyczajeni. Obawa przed wizytą na basenie publicznym spowodowana koronawirusem jest jak najbardziej uzasadniona. Przychodzimy jednak z pomocą, by rozwiać wasze wątpliwości i pomóc w planowaniu wypadu na pływalnię!

Czy pójście na basen i pływanie w czasie koronawirusa jest bezpieczne?

Rok 2020 całkowicie zmienił naszą koncepcję beztroskiego, słonecznego relaksu, którego wyczekujemy miesiącami. Dziś na myśl przychodzi widok miejskiego basenu, w którym wszyscy odwiedzający pływają w maskach ochronnych. Taka wizualizacja niewątpliwie zniechęca do kontynuacji basenowej tradycji. Lęk przed możliwością zarażenia się wirusem świadczy o rozsądnym toku myślenia. Warto jednak skonfrontować swoje lęki, dlatego mamy dla Was kilka informacji, które należy zapamiętać.

Doktor Ebbing Lautenbach, dyrektor wydziału chorób zakaźnych na Uniwersytecie w Pensylwanii w wywiadzie dla The New York Times powiedział, że „ani w wodzie oceanicznej, ani tym bardziej w wodzie basenowej, nie ma żadnego czynnika zwiększającego ryzyko zarażenia się wirusem, szczególnie, że nie jest on przenoszony drogą wodną”. Dodał również, że chlor i brom, które znajdują się w basenie, dezaktywują wirusa i jeszcze bardziej obniżają ryzyko złapania go.

Z kolei w tym samym wywiadzie wirusolog Angela Rasmussen (Columbia University Mailman School of Public Health) powiedziała, że „być może jest jakaś teoretyczna możliwość zarażenia się koronawirusem z samej wody w basenie, ale jest ona tak znikoma, że prawdopodobieństwo wynosi zero”.

Jak nie zarazić się TYM na wakacjach? Te choroby bywają beznadziejnymi pamiątkami z urlopu (#zdziwiona?)

Skoro już wiemy, że sama woda w basenie nie stanowi poważnego zagrożenia, powinniśmy skupić się na innych aspektach, o których zapewne zapomnieli imprezowicze w Lake Ozark (miasto w Stanach Zjednoczonych, w stanie Missouri). Końcem maja odbyła się tam impreza nad basenem, z której w sieci można znaleźć liczne filmik pokazujące warunki, jakie tam panowały. Wydaje się, że w tym miejscu zasada „social distancing” w zasadzie nie istniała. Świętujący bawili się w odległości, która znacznie narusza przestrzeń osobistą. Wśród imprezowiczów znalazł się również nosiciel wirusa, który nie za pośrednictwem wody, a raczej przez bezpośredni kontakt z innymi ludźmi przyczynił się do masowego rozprzestrzenienia COVID-19. Wina jednak leży po obu stronach. Osoby, które nie uwzględniły ryzyka i nie zrezygnowały z wydarzenia z powodu dużej liczby osób, także stały się odpowiedzialne za wirusowy stan rzeczy.

Jeżeli dalej zastanawiacie się, czy wybrać się na miejski basen, musicie mieć świadomość, że to tylko i wyłącznie Wasza decyzja i to Wy weźmiecie za nią pełną odpowiedzialność z wszystkimi jej konsekwencjami. Okoliczności, z jakimi się borykamy są ryzykowne w każdym miejscu publicznym. Stresująca staje się podróż tramwajem, która jeszcze przed kilkoma miesiącami wydawała się zwykłą, nieangażującą aktywnością.

Z tym produktem uzyskacie błyskawiczny efekt pięknie opalonej twarzy i dekoltu bez wychodzenia na słońce

Mimo realnego zagrożenia myśl o odpoczynku nad wodą nie daje Wam spokoju? Jeśli podejmiecie decyzję o pójściu na basen, zapoznajcie się koniecznie z poniższymi zasadami!

Zasady na basenie w czasie koronawirusa

1. Na początku zrób listę „za” i „przeciw” swojej podróży na basen. Banalna, ale pomocna. Jeśli jednak więcej argumentów na niej przemawia o dniu spędzonym na pływalni, przejdź do kolejnych punktów.

2. Choć większość basenów otwarta jest od początku czerwca, zadzwoń pod numer pływalni, do której planujesz się wybrać i zapytaj czy zbiornik jest regularnie dezynfekowany oraz jak wiele osób przebywa aktualnie na terenie obiektu. Możesz upewnić się również, jakie środki ostrożności wprowadzono w tym konkretnym miejscu. Każdy basen ma swoje zasady opublikowane na stronie internetowej.

3. Na niektórych kąpieliskach wprowadzona została ograniczona liczba odwiedzających, dlatego jeżeli na danym basenie przebywa zbyt dużo osób, spróbuj wybrać inne kąpielisko, inny basen, a może specjalnie wyznaczone miejsce nad podmiejskiej plaży?

4. Zachowaj środki ostrożności. Zabierz do torby plażowej maskę ochronną, płyn dezynfekujący oraz oczywiście krem ochronny z filtrem. Nie wolno zapominać, by także przed słońcem chronić naszą skórę latem. Jeśli aktualnie nie przebywamy w wodzie, a przemieszczamy się po terenie obiektu, obowiązuje nas zasłanianie nosa i ust.

5.  Staraj się działać wedle zasady „social distancing”, zminimalizuje to nie tylko ryzyko zarażenia z medycznego punktu widzenia, lecz także zmniejszy Twój wewnętrzny niepokój. Zachowaj przynajmniej 2-metrowy odstęp, kiedy czekasz w kolejce do kasy czy do szatni.

6.  W miarę możliwości dezynfekuj należące do Ciebie przedmioty.

7.  Myj ręce tak często, jak tylko się da! Nie dotykaj niepotrzebnie części wspólnych, takich jak poręcze czy klamki. Baseny zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Rozwoju mają obowiązek zostawić większość drzwi (przede wszystkim wejściowych) otwartych tak, by odwiedzający nie musieli ich dotykać.

8. Przygotuj własne jedzenie i przekąski. Dzięki temu nie będzie potrzeby stania w kolejce i przebywania w części wspólnej z innymi, obcymi osobami.

9. Według zaleceń, także w basenie zachowaj dystans od innych osób. Nie pływaj w grupach, ani blisko innych odwiedzających.

10. Niektóre obiekty (w zależności od natężenia ruchu) mogą ograniczyć ilość pływających w basenie. O tym informuje zwykle na bieżąco ratownik.

11. Ponieważ zasady dotyczące funkcjonowania basenów mogą być wszędzie inne ze względu na wielkość terenu i samej niecki, niektóre obiekty wprowadziły np. zakaz przesiadywania na brzegu basenu.
 

Jeżeli dalej nie możecie się zdecydować, czy warto pójść na publiczną pływalnię, to może pomyślcie o kupnie dmuchanego basenu, który umieścicie we własnym ogrodzie lub na działce znajomych? Cokolwiek postanowicie, pamiętajcie o bezpieczeństwie i bawcie się z głową w te – i każde kolejne – wakacje.

Zobacz także: Wakacje 2020 – czy zagraniczny urlop jest bezpieczny?