Wiele wskazywało na to, że czasy nadużyć w przemyśle rozrywkowym odeszły do lamusa. Ruch #metoo, który uformował się w 2017 roku po oskarżeniu Harveya Weinsteina (jednego z najbardziej wpływowych producentów filmowych w Hollywood) o molestowanie wielu kobiet, zwrócił uwagę na skalę problemu. Nagłaśniając liczne przypadki napastowania seksualnego m.in. na planach zdjęciowych, przyczynił się do ograniczenia rozmaitych przejawów mizoginii w branży. 

Bill Murray oskarżony o „nieodpowiednie zachowanie”

Jak się jednak okazuje, wciąż nie wszyscy potrafią się zachować w miejscu pracy i niektórym „gwiazdom” wydaje się, że mogą więcej. „Deadline” podał, że 18 kwietnia 2022 roku wytwórnia Searchlight Pictures podjęła decyzję o przerwaniu zdjęć do komediodramatu „Being Mortal” z udziałem Aziza Ansariego (który debiutuje jako reżyser), Setha Rogena i Keke Palmer. Powodem była skarga dotycząca zachowania jednej z osób na planie zdjęciowym. Początkowo nie ujawniono, o kogo konkretnie chodzi. Wkrótce jednak do mediów przeciekła informacja, że za sytuację odpowiada 71-letni Bill Murray

Po wpłynięciu zażalenia produkcja filmu na podstawie książki chirurga Atula Gawande z 2014 roku pod tytułem „Being Mortal: Medicine and What Matters in the End” została zawieszona na trzy dni. 20 kwietnia zdecydowano jednak o całkowitym wstrzymaniu prac. Przedstawiciele wytwórni na razie odmówili komentarza w sprawie. 

Po przeanalizowaniu okoliczności uznaliśmy, że produkcja nie może być kontynuowana. Jesteśmy wam bardzo wdzięczni za wszystko, wnieśliście do tego projektu. Mamy nadzieję na wznowienie produkcji i pracujemy z Azizem i Youree (Henleyem, producentem – przyp. red.) nad ustaleniem możliwego terminu - poinformowano w oficjalnym komunikacie osoby pracujące przy filmie.

Lucy Liu o „niewybaczalnym i niedopuszczalnym” zachowaniu Billa Murraya

Co zrobił gwiazdor „Dnia świstaka”, „Pogromców duchów” i „Między słowami”? Tego prawdopodobnie dowiemy się dopiero po zakończeniu dochodzenia, które ma wyjaśnić sprawę. 

Osoby śledzące karierę Murraya prawdopodobnie nie są jednak zaskoczone, że to właśnie jego dotyczyła skarga.  W 2021 roku Lucy Liu, która grała z nim w filmie „Aniołki Charliego” z 2000 roku, określiła jego zachowanie na planie filmu „niewybaczalnym i niedopuszczalnym”. Aktorka opowiadała wtedy:

W trakcie kręcenia sceny Bill zaczął rzucać obelgami – nie będę wdawać się w szczegóły, ale to trwało i trwało. Pomyślałam: „Wow, wygląda na to, że patrzy prosto na mnie”. Nie mogłam uwierzyć, że to do mnie, bo co mogłam mieć z tym wspólnego? Zapytałam: „Przepraszam bardzo, mówisz do mnie?". I najwyraźniej tak było, bo wtedy zwrócił się do mnie bezpośrednio. Stanęłam w swojej obronie i nie żałuję. Bez względu na to, jak nisko jesteś w hierarchii, nikt nie ma prawda traktować cię protekcjonalnie lub poniżać”.  

Za niestosowne zostało uznane również zachowanie Billa Murraya podczas premiery filmu „The Dead Don’t Die” w Cannes. Aktor szeptał do ucha Seleny Gomez obejmował ją i dotykał jej w dwuznaczny sposób – internauci orzekli, że jego gesty były „obleśne”. Sama zainteresowana twierdziła później, że nie zauważyła niczego niepokojącego w zachowaniu starszego kolegi.

--

W Glamour.pl na co dzień informujemy was o trendach, stylu życia, rozrywce. Jednak w tym trudnym czasie część redakcji pracuje nad treściami skupionymi wokół sytuacji w Ukrainie. TUTAJ dowiecie się, jak pomagać, sprawdzicie, gdzie trwają zbiórki i przeczytacie, co zrobić, żeby zachować równowagę psychiczną w tych trudnych okolicznościach.