Kamienie szlachetne można wymieniać bez zająknięcia. Diamenty, szmaragdy, rubiny, szafiry to te, które od razu przywodzą na myśl konkretne skojarzenia. Nie mamy wątpliwości co tego, który z nich jest bezbarwny, czerwony lub zielony. Chętnie oglądamy je też w naszej biżuterii. Okazuje się jednak, że robiące wrażenie ozdoby wcale nie muszą być bardzo popularne. Urok niektórych na razie cenią tylko nieliczni, a ci wydaje się, że wolą zatrzymać to w sekrecie i nie dzielą się z innymi swoimi zachwycającymi odkryciami. My jednak nie mamy żadnych skrupułów, żeby ujawnić ich tajemnicę i bierzemy pod lupę nasze lokalne skarby. Polska jest dużo bardziej bogata geologicznie, niż podejrzewaliśmy. W zakątkach naszego kraju czekają najprawdziwsze cuda natury. Pomimo że kiedyś sięgały po nie koronowane głowy, to w ostatnim czasie nie cieszą się należną popularnością, a szkoda. Mogą z powodzeniem ozdobić codzienną biżuterię i sprawić, że lokalny patriotyzm nie będzie sposobem tylko na wsparcie polskich marek, ale również docenienie tego, co nasza ziemia ma nam do zaoferowania. Biżuteria z polskimi kamieniami to temat, w który warto się zagłębić.

Biżuteria z polskimi kamieniami – Biżuteria z chryzoprazem

Dolny Śląsk to prawdziwa kraina skarbów. Słynie z pięknych zabytków i ciekawych legend. Mamy nadzieję, że w przyszłości do tego grona dołączy także pewien minerał – chryzopraz. Jego nazwa może i nie ma polskich korzeni, ale to nie znaczy, że nie może być naszym dobrem narodowym. Z greckiego oznacza ona zielone złoto i tak właśnie można traktować chryzopraz. Jego wygląd był doceniany już w starożytności. Wtedy określono go jako kamień zwycięstwa. Dla noszących go osób był swego rodzaju amuletem, który chronił ich przed porażkami. Według legendy zwycięstwa Aleksandra Wielkiego wynikały właśnie z mocy jego broszy z chryzoprazu. Przypisuje mu się także dobre oddziaływanie na nastrój. Potencjał tego zielonego kamienia docenił nawet sam Fabergé. Mistrz jubilerski ozdabiał nim swoje biżuteryjne arcydzieła. Na szczęście nie trzeba wydawać majątku, żeby cieszyć się jego magiczną mocą i wyglądem. W kolekcji polskiej marki znaleźliśmy biżuterię z chryzoprazem, która z powodzeniem może być dopasowana do każdej stylizacji. Dzięki temu amulet będziesz mogła mieć zawsze przy sobie.

Biżuteria z polskimi kamieniami – Biżuteria z nefrytem

Wspomnieliśmy już, że na Dolny Śląsk warto wybrać się z kilku powodów. Na dodatek mamy kolejny. Chryzopraz to nie jedyny skarb, który można odnaleźć w tamtych rejonach. Kolejnym dziełem natury prosto z Dolnego Śląska jest nefryt. Dodatkowo jest to następny zielony kamień, ale tym w razem w ciemniejszym kolorze, który zachwyca swoją głębią.

To właśnie walory wizualne sprawiły, że nefryt był doceniany już wieku temu. Wtedy artyści z Dalekiego Wschody tworzyli z niego rzeźby oraz dekorowali nim insygnia cesarskie. To jednak nie wszystko. W starożytności zyskał on miano kamienia życia. Miał sprzyjać szczęściu, więc dla wielu stanowił amulet, z którym się nie rozstawali. Ty możesz zrobić dokładnie to samo. Poniżej znajdziesz biżuterię z nefrytem, która może stać się codziennym talizmanem.

Biżuteria z polskimi kamieniami – Biżuteria z bursztynem

Jeżeli mielibyśmy wymienić najpiękniejszą ozdobę biżuterii polskiego pochodzenia, to bez wahania wskazalibyśmy bursztyn. Minerał nazywany złotem północy to nie tylko drobna pamiątka, którą możemy znaleźć na plaży podczas urlopu nad Bałtykiem. Sięgają po niego najbardziej utalentowani jubilerzy i serwują nam niezwykłe ozdoby, dzięki którym możemy nieustannie cieszyć się jego widokiem. Każdy z nich kryje w sobie niezwykłą historię. Bursztyny, które trafiają do naszyjników, kolczyków, pierścionków, bransoletek i broszek mają miliony lat. Powstały z zastygniętej żywicy drzew iglastych. Do tego warto pamiętać, że ten słoneczny kamień sprzyja szczęściu, wspiera kreatywność i działa prozdrowotnie.

Biżuteria z polskimi kamieniami – Biżuteria z opalem

Innym minerałem, który można uznać ze polski skarb, jest opal. Można go znaleźć nie tylko na wspomnianym już Dolnym Śląsku, ale również w okolicy Chełma i w Karpatach. Jego nazwa wzięła się jednak skądś indziej, a dokładnie z języka sanskryckiego i oznacza po prostu drogocenny kamień. Potencjał opali został dostrzeżony już w starożytnej Grecji. Wtedy zaczęto wyrabiać z nich różne ozdoby i biżuteria nie stanowiła tu wyjątku. Jego biały kolor po prostu od razu trafił w ówczesny gust. Teraz także sprawdzi się idealnie. Warto też pamiętać, że opale były wykorzystywane jako amulety pomocne w odkrywaniu pięknych stron życia. Chyba każdemu z nas przyda się taki talizman.

Biżuteria z polskimi kamieniami – Biżuteria z czarnym dębem

Czarny dąb w naszym zestawieniu stanowi swego rodzaju wyjątek, ale idealnie wpisuje się w nasz zachwyt nad lokalnymi skarbami. Ten, który trafia do biżuterii, najpierw musiał spędzić w wodzie nawet setki lat. To sprawiło, że zmienił swoją strukturę i nabrał charakterystycznej głębi koloru. Współcześnie zatapianie czarnego dębu to sztuka niemalże zapomniana. Jednak nie przez wszystkich. Jedna z polskich marek biżuteryjnych nie zapomniała o drzemiącym w nim potencjale. Do tego stale poszukuje się kłód czarnego dębu zatopionych lata temu w Wiśle, Odrze lub Tanwi.

Zobacz także: