Polki stają się coraz bardziej świadome w kwestii pielęgnacji skóry. Czytamy i staramy się rozszyfrować listę składników, przykładamy dużą wagę do jakości produktów, które nakładamy na twarz i cały czas edukujemy się w tym temacie. Zależy nam na transparentności marek, ekologicznych opakowaniach i wegańskich kosmetykach. Chociaż ilość informacji na temat prawidłowej pielęgnacji, jak i ilość produktów na rynku często może przytłoczyć i wpędzić w zakłopotanie. Nic dziwnego, że zdarza nam się popełniać różne błędy w pielęgnacji cery. Dlatego wspólnie z ekspertką marki kosmetycznej Samarité, kosmetologiem Wiolettą Kaniewską, przygotowałyśmy dla Was przewodnik po najpopularniejszych błędach pielęgnacyjnych Polek. Być może wśród nich jest coś, co robicie same – a nieprawidłowe dbanie o twarz może przynieść wiele szkód, m.in, podrażnienia lub przedwczesne starzenie się skóry. Wyjaśniamy, w jaki sposób unikać tych błędów. Sprawdźcie poniżej.

Błędy w pielęgnacji cery – stosowanie zbyt wielu kosmetyków jednocześnie

Mniej znaczy więcej to uniwersalna rada, która zdaje się mieć potwierdzenie również w pielęgnacji cery. – Mamy tendencję do posiadania zbyt dużej ilości kosmetyków. Dostępność setek kosmetyków w sklepie jest często zgubna dla skóry. Jednoczesne stosowanie zbyt wielu kremów lub za częste zmiany nie pozwalają skórze w pełni wykorzystać potencjału każdego produktu. W codziennej pielęgnacji postawmy na dobrej jakości kosmetyki bazowe. Dopiero w zależności od potrzeb skóry dokładajmy ewentualnie inne preparaty. Baza to krem i serum. Dobra jakość kosmetyku oraz receptura zawierająca składniki o zróżnicowanym działaniu pozwoli zaspokoić wiele potrzeb skóry – tłumaczy kosmetolog Wioletta Kaniowska. Dlatego warto przyjąć zasadę, że nie kupujemy lub nie otwieramy nowego słoiczka z kremem, dopóki nie wykorzystamy poprzedniego. To pozwoli nabrać odpowiednich nawyków, skóra przyswoi wszystkie składniki danego produktu, dzięki czemu efekty będą o wiele lepsze.

W Samarité kładziemy bardzo duży nacisk na zastosowanie składników aktywnych o wielokierunkowym działaniu nawet na różne rodzaje skóry. Stąd wykorzystanie aż 33 ziół i wielu składników pochodzenia laboratoryjnego. Istnieje wiele ziół i substancji np. azeloglicyna czy aquaxyl o niezwykle szerokich możliwościach działania. Dlatego jeden, ale dobrze skomponowany kosmetyk zaspokoi różnorodne potrzeby skóry. Woda różana wspomaga nawilżenie, działa łagodząco na rumień i stany zapalne oraz przeciwzmarszczkowo hamując reakcje wolnorodnikowe. Aquaxyl zwiększa nawilżenie skóry suchej oraz pobudza komórki w skórze dojrzałej. Stawiajmy na składniki a nie na etykiety. Jeśli mamy jeden krem i serum wówczas możemy kupić kosmetyk lepszej jakości niż kilka innych słabszych preparatów. W naszej łazience nie będą zalegały niedokończone słoiki z kremami, które z czasem wyrzucamy – dodaje ekspertka.

Rodzaje cery: jak rozpoznać poszczególne typy? Rodzaje cery a zabiegi kosmetyczne >>>

Błędy w pielęgnacji cery – za częste oczyszczanie twarzy

Nie bez powodu oczyszczanie to najważniejszy krok w pielęgnacji – dokładne mycie cery, a potem następne kroki, takie jak nałożenie odżywczego serum i kremu nawilżającego – są kluczem do zdrowej i pięknej skóry. Usuwamy resztki kosmetyków, a także oczyszczamy pory, złuszczamy martwy naskórek oraz pozbywamy się innych substancji, które w ciągu dnia osiadły na skórze. Ale – podobnie jak w wielu innych przypadkach – z oczyszczaniem cery można przesadzić i niestety wiele z nas ma tendencję do zbyt częstego lub nieprawidłowego mycia twarzy. Grozi to przede wszystkim podrażnieniami i uszkodzeniem delikatnej warstwy skóry. Zamiast robić to 3 lub nawet 4 razy dziennie, wystarczy rano i wieczorem umyć twarz delikatnym żelem, emulsją lub pianką, a następnie stonizować i nałożyć krem, aby domknąć pielęgnację. Nie ma sensu forsować cery, ponieważ na dłuższą metę przyniesie to więcej szkód niż zalet.  

Błędy w pielęgnacji cery – podążanie za trendami

Mamy również tendencję do ślepego podążania za trendami, co nie jest niestety na dłuższą metę korzystne dla cery. Nie wszystkie modne produkty będą dobre dla każdego typu skóry – składa się na to wiele czynników. Poza tym ten podpunkt łączy się z używaniem zbyt wielu kosmetyków jednocześnie. Warto przemyśleć dokładnie, jakich produktów na twarz używamy i nie ulegać tymczasowym trendom, ponieważ niekoniecznie muszą być odpowiednie dla naszej skóry.

Błędy w pielęgnacji cery – późna reakcja na zmiany

Polki rzadko działają prewencyjnie. Zwykle dopiero wtedy, gdy pojawi się problem, na przykład przebarwienia czy rumień. Zbyt późno wdrażamy odpowiednią pielęgnację. Chociaż kosmetyki mają ograniczone możliwości działania, pamiętajmy, że ich siła leży w regularności i codziennym stosowaniu. Dobrze dobrana pielęgnacja to zdrowa, zadbana skóra – wyjaśnia ekspertka marki Samarité, kosmetolog Wioletta Kaniewska. Niestety bardzo często zapominamy o tym, aby przeciwdziałać wcześniej problemom skórnym, a większość z nich jesteśmy w stanie przewidzieć i w pewnym stopniu im zapobiegać, z pomocą odpowiedniego dbania o skórę. – Nie czekaj, aż problem się rozwinie. Jeśli wiesz, że masz tendencję do rumienia, wzmacniaj naczynka preparatami, takimi jak np. trokserutyną lub bluszczem. Jeśli wiesz, że po lecie pojawiają się przebarwienia, stosuj na skórę składniki i wyciągi roślinne, regulujące wydzielanie pigmentu, np. wyciąg z chrzanu, niacynamid. Nawet jeśli przebarwienia pojawiają się, to będą mniej liczne, słabsze i łatwiej się usuną – podpowiada kosmetolog. I dodaje: – Wybieraj kremy wieloskładnikowe, wówczas jeden kosmetyk będzie odpowiadał na różne potrzeby skóry