Pielęgnacja twarzy to skomplikowany i złożony temat, szczególnie, że marki kosmetyczne co chwilę kuszą nowościami pielęgnacyjnymi. Wiadomo, że źle dobrane produkty nie sprzyjają kondycji cery. Istnieją jednak podstawowe błędy w samym procesie pielęgnacji, które również potrafią wyrządzić duże szkody. I to niestety długoterminowe. Nieprawidłowe zabiegi pielęgnacyjne w zaciszu domowym przyśpieszają starzenie się skóry, powodują powstawanie zaskórników, potęgują (a nawet wywołują) trądzik, przesuszają cerę i pozbawiają ją blasku. Niektóre z nich mogą wydawać się banalne – wystarczy jednak zmiana jednego nawyku, który wyrządza krzywdę skórę, aby poprawić jej kondycję. Jeżeli macie problem z pielęgnacją twarzy, zastanawiacie się, co może być nie tak, wyeliminowałyście już produkty, które mogły być sprawcą takiego stanu rzeczy, a mimo wszystko wciąż borykacie się z tymi samymi kwestiami, być może popełniacie któryś z błędów w pielęgnacji twarzy. Sprawdź poniżej najpopularniejsze z nich.

Błędy w pielęgnacji twarzy – myjesz twarz gorącą wodą

To jeden z grzechów głównych. Większość z nas uwielbia gorące prysznice, szczególnie jesienią i zimą, kiedy temperatura za oknem nie rozpieszcza. To jednak nie jest dobra opcja dla skóry. Woda o wysokiej temperaturze podrażnia delikatną cerę, rozszerza naczynka krwionośne i osłabia je. Dodatkowo wysusza skórę, naruszając jej płaszcz hydrolipidowy, co z kolei powoduje to, że skóra jest wrażliwa i podatna na szkodliwe działanie substancji zewnętrznych. Idealna woda do mycia twarzy to ta o letniej temperaturze!

Błędy w pielęgnacji twarzy – pomijasz demakijaż i oczyszczanie

Oczyszczanie to najważniejszy element pielęgnacji skóry. Nieprawidłowy demakijaż lub jego brak powoduje powstawanie zaskórników, które tworzą się przez zatkanie ujścia gruczołów łojowych. A to wynika z nadmiaru sebum oraz innych zanieczyszczeń, zgromadzonych na twarzy w ciągu dnia lub nocy. Co więcej, skóra traci swoją elastyczność, co prowadzi do powstawania płytkich zmarszczek. Dlatego tak ważny jest etap oczyszczania cery – rano i wieczorem, nawet jeśli nie miałaś makijażu. Pamiętaj, aby po umyciu domknąć pielęgnację, spryskać twarz hydrolatem lub tonikiem oraz nałożyć krem. 

Błędy w pielęgnacji twarzy – wyciskasz pryszcze

Wiem, że ciężko się powstrzymać, ale wyciskanie zaskórników, krost i innych zmian nie jest dobrym rozwiązaniem i powoduje zdecydowanie więcej szkód niż korzyści. Podczas wyciskania pryszczy istnieje ryzyko uszkodzenia skóry i spowodowania stanu zapalnego (kiedy w miejsce dostanie się brud). Co więcej, możesz również nabawić się trwałych przebarwień i blizn, które zostaną już na zawsze. Jeszcze raz podpowiem: nie warto.

Błędy w pielęgnacji twarzy – nie przestrzegasz odpowiedniej higieny

Łazienka, w której robisz pielęgnację twarzy, powinna być czysta. Wszystko ma znaczenie – nadmiar kurzu, który znajduje się w pomieszczeniu, osadza się na twarzy i podrażnia ją. Bardzo ważne jest mycie rąk przed każdym oczyszczaniem, czyli najpierw dłonie, dopiero potem twarz. Poza tym powodem zmian skórnych może być również to, że zbyt często dotykasz się po twarzy w ciągu dnia. To również sprzyja powstawaniu zaskórników. 

Wypadanie rzęs – przyczyny. Dlaczego wypadają rzęsy i ile powinno ich wypadać... dziennie? >>>

Błędy w pielęgnacji twarzy – ulegasz chwytom marketingowym i tymczasowym trendom 

Na rynku istnieje ogromny wybór produktów do pielęgnacji, które krzyczą do Ciebie z półki, abyś je przetestowała? Każda z nas ma chwile słabości, kupuje kosmetyki, aby zrobić sobie przyjemność i to jest super, ale warto być świadomym, dlaczego Twoja pielęgnacja wygląda tak, a nie inaczej. Bezrefleksyjne uleganie chwilowym trendom i cudownym specyfikom z polecenia blogerek nie jest dobre dla cery. Warto przemyśleć zakup każdego produktu, który włączasz do codziennej pielęgnacji, poczytać opinie na grupach urodowych i sprawdzić, czy składniki w nich zawarte nie neutralizują składników w kosmetykach, których już używasz.

Zobacz także: