W bezpośrednim sąsiedztwie szpitala, tuż obok swoich pociech mieszkają rodzice lub całe rodziny. To pozwala dziecku uniknąć stresu spowodowanego rozłąką i skupić się na walce 
z chorobą. Domy Ronalda McDonalda, których na świecie jest blisko 400, zapewniają rodzinom komfortowe warunki, poczucie bezpieczeństwa. Pobyt w godnych warunkach daje możliwość odpoczynku od szpitalnej codzienności, umożliwia wykonanie wszystkich niezbędnych codziennych obowiązków. Od wyspania się w wygodnym łóżku, przez wypicie gorącej kawy, po zrobienie prania – wszystko to możliwe jest w Domach Ronalda McDonalda, które spełniają funkcję prawdziwego domu poza domem. Co ważne – dostępne są za darmo. To sprawia, że hospitalizowane dzieci mogą mieć swoich opiekunów na wyciągnięcie ręki.

Dom Ronalda McDonalda w Krakowie

W październiku 2015 roku przy Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie powstał pierwszy w Polsce Dom Ronalda McDonalda. Tuż obok szpitala, w kojącym zielonym otoczeniu, które sprzyja szukaniu równowagi i wytchnienia w trudnym czasie. Mali pacjenci mają dzięki temu możliwość przebywania na co dzień blisko swoich rodzin. A trzeba zauważyć, że rodzice często przyjeżdżają na leczenie ze swoimi pociechami naprawdę z daleka – największa odległość zamieszkania rodziny w stosunku do krakowskiego Domu Ronalda McDonalda to ponad 600 km. Pomoc jest niezbędna, liczby zresztą mówią same za siebie – do tej pory 433 rodziny skorzystały z gościny i wsparcia w Domu w Krakowie. Taki pobyt trwa średnio przez 19 dni, choć bywały i takie, które trwały ponad 380 dni. 

Dom Ronalda McDonalda w Krakowie

W krakowskim Domu Ronalda McDonalda na powierzchni ponad 1200 metrów kwadratowych znajduje się 20 przestronnych pokoi. Wśród nich są też takie, które zostały dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Domownicy mają do dyspozycji dużą wspólną kuchnię, przestronną jadalnię, pralnię, strefę odpoczynku, bawialnię i bibliotekę, dzięki którym mogą poczuć się jak w domu, zregenerować siły, ale również integrować się z innymi rodzinami.

Dom Ronalda McDonalda w Krakowie

Zobacz także:

Dom Ronalda McDonalda w Warszawie

Po Krakowie przyszedł czas na Warszawę i drugi Dom Ronalda McDonalda w Polsce. Ten kolejny zlokalizowany na terenie kampusu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Już 
w 2021 roku Dom przyjmie pierwsze rodziny małych pacjentów Szpitala Pediatrycznego WUM. Podobnie, jak w innych tego typu placówkach, także i w tej warszawskiej, znajdą się wygodne przestrzenie umożliwiające nie tylko wypoczynek, ale także integrację z innymi. Takie jak wspólna kuchnia, pralnia czy salon rodzinny. Z kolei tym, co wyróżnia warszawski Dom, jest całkowicie niezależna strefa o funkcjach przedszkolnych dla zdrowego rodzeństwa małych pacjentów, jak i dla dzieci pracowników kampusu.

Dom Ronalda McDonalda w Warszawie

Warszawski dom z 25 wygodnymi pokojami będzie dostępny dla rodzin hospitalizowanych dzieci przez 365 dni w roku, także – a może zwłaszcza – w święta, by w tym szczególnym czasie wszyscy bliscy mogli być razem. O mieszkańców Domu zadba zespół Fundacji i szerokie grono Wolontariuszy. 

Dom Ronalda McDonalda w Warszawie

Ty też możesz pomóc!

W Polsce Fundacja działa od 2002 roku. „Aby rodzina mogła być razem” to przewodnia misja jej działań. Jednym z najważniejszych programów Fundacji są Domy Ronalda McDonalda – bezpłatne, komfortowe domy poza domem dla rodzin hospitalizowanych dzieci, tworzone w bezpośrednim sąsiedztwie największych publicznych szpitali pediatrycznych.  

Każdy z nas może wesprzeć działania Fundacji. Co trzeba zrobić? Wystarczy wziąć udział w akcji McHappy Day organizowanej w dwa pierwsze weekendy grudnia. Jeszcze tylko w weekend 12-13 grudnia 1 złoty z każdej porcji frytek, będzie przekazany na wyposażenie i utrzymanie Domu Ronalda McDonalda w Warszawie.