Tegoroczne Boże Narodzenie zbliża się wielkimi krokami. Gotowa na przedświąteczne szaleństwo? Wciąż masz czas na znalezienie odpowiednich prezentów na święta dla swoich bliskich. Niemniej jednak nie warto zostawiać tego na ostatnią chwilę. A także tracić cennego czasu na popełnianie (nawet najprostszych) błędów związanych z kupowaniem gwiazdkowych podarunków. Jesteśmy w stanie domyślić się, czego najczęściej dotyczą. I mamy kilka rozwiązań, jak temu zaradzić! 

Błędy, które popełniamy, kupując prezenty na święta

1. Nie wiesz, ile powinnaś wydać na prezent? Dokładnie określ swój budżet, dzięki czemu unikniesz nieprzyjemnych sytuacji i debetu na koncie

Lubisz kupować gwiazdkowe prezenty, a w zakupowym ferworze często nie zwracasz uwagi na ceny upominków, jakie wybierasz? To niestety może grozić nie tylko podkreśloną na czerwono pokaźną sumą z minusem na przodzie wyświetlająca się na koncie internetowym, ale i dużą rozbieżnością między kupionymi rzeczami. Bo jeszcze na początku grudnia byłaś w stanie zainwestować całkiem sporo, więc prezenty są atrakcyjne. Ale pod koniec miesiąca, kiedy w portfelu zostały Ci już grosze, ciężko było skusić się na coś efektownego, prawda? Jak z tego wybrnąć? Kredytem? Odradzamy. Wystarczy, że przymierzając się do świątecznych zakupów, dokładnie określisz, ile chcesz wydać na prezenty pod choinkę. Choć to będzie wymagało od Ciebie wykazania się umiejętnościami analitycznymi, gwarantujemy, że wyjdzie Ci na dobre.

Prezent na Mikołajki do 50 zł. Oto najpiękniejsze upominki na każdą kieszeń od polskich marek i nie tylko >>>

2. Nie kupuj bezmyślnie. Zrób listę prezentów!

Oprócz planowania budżetu na świąteczne prezenty, analityczne umiejętności przydadzą się także przy wyborze upominków, jakie zamierzasz kupić. Najgorsze, co możesz zrobić, to kupić coś kompletnie bez zastanowienia. Nikt nie lubi dostawać bezsensowych prezentów, kiedy przeznaczone na nie fundusze, można było zdecydowanie lepiej ulokować i to bez przepłacania. Dlatego dobrym podejściem jest zrobienie listy z podziałem na osoby, z uwzględnieniem wspomnianego już budżetu oraz celami. Tyko dzięki takiemu podejściu usatysfakcjonowane będą dwie strony – obdarowujący i obdarowywany.

3. Zostawiasz zakupy na ostatnią chwilę? Skoro już musisz, zrób tak, żeby nikt się nie zorientował

Cóż, stało się. Choć obiecałaś sobie rok temu, że to był już ostatni raz, kiedy zostawiłaś zakup prezentów na gwiazdkę na ostatnią chwilę, 12 miesięcy później okazuje się, że nic się nie zmieniło. Niestety, osoba, która dostaje od nas prezent kupowany w wigilię doskonale wie, że został kupiony właśnie wtedy. Kolejna para skarpet, woda toaletowa, którą sprezentowaliśmy tej samej osobie na jej ostatnie urodziny, książka, którą obdarowywany już dawno ma na półce… Tak można by wymieniać w nieskończoność. Najlepszym rozwiązaniem byłaby oczywiście zmiana zwyczajów i w końcu lepsze zorganizowanie. Ale jeśli już naprawdę ciężko Ci wcielić je w życie, postaraj się chociaż zachować pozory. Kup coś kompletnie zaskakującego i niebanalnego, rzecz jasna w kontekście obdarowywanego. Jest szansa, że tak łatwo nie zorientuje się, że znowu kupiłaś coś w ostatnim możliwym momencie. A jeśli już się zorientuje, to jesteśmy przekonani, że doceni Twoją kreatywność.

4. Nie masz pomysłu na prezent? Poszukaj go u źródła!

Nie ma nic gorszego, niż kupić nietrafiony prezent. Najczęściej dzieje się tak, kiedy kupujemy coś, co nam wydaje się atrakcyjne, ale wybierając daną rzecz, nie do końca myślimy o osobie, do której upominek ostatecznie trafi. Jedyne słuszne rozwiązanie, to zasięgnięcie opinii u źródła, czyli osoby, której chcemy coś sprezentować. Jak to zrobić? Możesz zapytać wprost, czy dana osoba może akurat czegoś nie potrzebuje, albo czy jest coś, co sama chciałaby sobie kupić i planuje to już od dawna. To może być klucz do sukcesu. Zawsze możesz również podpytać rodzinę, znajomych, a nawet sąsiadów. Może okazać się, że ktoś zna lepiej potrzeby osoby, jaką zamierzasz obdarować. I nie ma w tym nic złego. A na pewno nie jest to gorsze, niż nietrafiony prezent. Serio.

5. Zakupy w centrum handlowym zazwyczaj kończą się tragicznie dla Ciebie i dla obdarowanego? Postaw na internet!

W okresie przedświątecznym wizyta w centrum handlowym to żadna przyjemność. No chyba, że lubisz przeciskać się przez tłumy sunące jakby bez celu po korytarzu, stać w kolejkach niemających końca, i nie masz problemu z tym, że osoba przed nami wzięła ostatni rozmiar lub produkt. Jeśli natomiast niekoniecznie masz ochotę brać udział w tym wyzwaniu, które może skończyć się fatalnie i dla Ciebie i dla osoby, której kupujesz prezent ( „kupiłem to, bo nic innego już nie było”), może warto przekonać się do zakupów w sieci? Wybór jest o wiele większy, zapłata jest błyskawiczna, a form dostawy przynajmniej kilka.

Zobacz także:

Prezent dla przyjaciółki, mamy albo siostry, która ma już wszystko. Oto najbardziej stylowe propozycje dla niej >>>

6. Najlepsze prezenty to nie tyko te materialne i warto o tym pamiętać

Tak, jak już pisaliśmy wyżej, zamiast kupować coś na siłę i bez przekonania, nawet w ostatnie chwili można komuś sprezentować coś nieoczywistego. To może być m.in. voucher na masaż czekoladą (mmm…), jazdę szybkim samochodem, lot balonem, wypad do escape room’u, a dla dysponujących większa sumą pieniędzy, nawet rejs jachtem po Grecji (swoją drogą, fajna opcja nie tylko na prezent świąteczny). Poza tym możemy się też zdecydować na własnoręczne prezenty, które będą prawdziwymi podarunkami od serca.

7. Prezenty to nie wszystko

Ale chyba największy błąd, jaki popełniamy w związku z gwiazdkowymi prezentami jest taki, że często za bardzo skupiamy się na nich, a nie na wszystkich innych aspektach Bożego Narodzenia. Wysłanie komuś prezentu nigdy nie zastąpi życzeń, nawet tych telefonicznych. Pojawienie się z domu rodzinnym z największym pakunkiem pod choinką nie zastąpi czasu, którego nie będziemy w stanie poświęcić bliskim przez te kilka dni. Pamiętajmy o tym!