Cesarz to IV karta Arkanów Wielkich tarota. Reprezentuje przede wszystkim władzę, szacunek i autorytet, jednak to nie wszystko, co niesie ze sobą odpowiadająca jej przepowiednia. Co oznacza Cesarz w tarocie? Jak odczytywać go w pozycji prostej i odwróconej? Co karta powie nam o sprawach związanych ze zdrowiem, miłością i finansami? Podpowiadamy.                                                           

Cesarz tarot - znaczenie karty 

Cesarz, nazywany inaczej Władcą, to karta Wielkich Arkanów tarota, oznaczona numerem IV. Znajduje się między Cesarzową i Kapłanem, jest jedną z 22 kart opisujących wędrówkę Głupca ku oświeceniu. Postać z karty oznaczonej numerem 0 rozpoczyna podróż, w której na swojej drodze napotyka postaci, wydarzenia i sytuacje, niosące za sobą konkretną symbolikę, i pełniące funkcję swoistych lekcji życiowych. Po spotkaniu Maga, Kapłanki i Cesarzowej, Głupiec natrafia na Cesarza. Jaką lekcję chce mu przekazać tarotowy Władca? 

Zacznijmy od oprawy graficznej i kryjącej się za nią symboliki. Karta Cesarz najczęściej przedstawia starszego, brodatego mężczyznę, który dumnie zasiada na tronie. W rękach dzierży berło i jabłko, na głowie ma koronę, a na szyi złoty łańcuch. Na karcie możemy zauważyć też tarczę z orłem, podobną do tej, którą niesie ze sobą Cesarzowa. Grafika jest utrzymana w jasnej i wzniosłej estetyce, od postaci Cesarza biją siła, ład i przepych.                 

Postać i atrybuty Cesarza bezpośrednio nawiązują do władzy, autorytetu i potęgi. Karta jest swoistą kontynuacją symboliki Cesarzowej, jednak w tym świecie widzimy większą ilość organizacji, ładu i porządku. Władca jest siłą, zdolną do tworzenia praw, oraz utrzymywania ich w równowadze. Może być kojarzony z ojcem, który otacza zewnętrzny świat troską i opieką. 

Co oznacza Cesarz w tarocie? 

Cesarz jest symbolem świata stworzonego rękami człowieka. Pokazuje świetność i wielkość cywilizacji, mówi o możliwościach i potencjale, które mamy w sobie. Karta reprezentuje wszystkie aspekty władzy, oraz sposoby wykorzystywania jej w życiu człowieka. Przypomina nam o blaskach i cieniach, zaznacza, że władza jest w stanie bardzo łatwo nas skorumpować i sprawić, że zboczymy z wyznaczonej przez siebie ścieżki moralnej. 

IV karta Wielkich Arkanów mówi, że władza może zostać wykorzystana do tworzenia ładu, ale jeśli będzie używana w niewłaściwy sposób, bardzo szybko zamieni się w siłę niszczącą. Każdy z nas może zostać niesprawiedliwym władcą, despotą lub dyktatorem. Aby tego uniknąć musimy pamiętać o świecie zewnętrznym, walczyć o słabszych, nie zapominać o bezbronnych. 

Musimy pamiętać, że symbolika karty może różnić się ze względu na jej ułożenie w konkretnym rozkładzie tarota. Co oznacza Cesarz w pozycji prostej i odwróconej? Jaką niesie ze sobą radę? 

Zobacz także:

Karta Cesarz - tarot w pozycji prostej 

W pozycji prostej, Cesarz niesie ze sobą niezwykle pozytywną przepowiednię. Symbolizuje przede wszystkim aspekty i cechy związane z dojrzałością, przewodnictwem oraz siłą charakteru. Mówi o stabilności emocjonalnej, przestrzeganiu zasad prawnych i moralnych, posiadaniu kontroli. Reprezentuje ład, autorytet i porządek.                 

Karta Cesarz - tarot w pozycji odwróconej 

Co zwiastuje nam IV karta Wielkich Arkanów w pozycji odwróconej? W swoim negatywnym aspekcie Cesarz może symbolizować surowość, bezwzględność, okrutność, a nawet tyranię. Mówi o despotyzmie, dyktaturze i niewłaściwym moralnie sprawowaniu władzy. Władca zwiastuje pojawienie się problemów z panowaniem nad emocjami, słabość psychiczną, nieudolność, kłopoty z podejmowaniem decyzji. 

Karta Cesarz - tarot jako rada

Karta Cesarz radzi nam, abyśmy abyśmy wyznaczali cel innym, a także rządzili z pełnym przekonaniem i wiarą w swoje możliwości. 

Cesarz tarot - czas

Karta symbolizuje okres wiosenny, dokładnie pomiędzy 21 marca a 20 kwietnia. Jest związana ze zodiakalnym Baranem oraz żywiołem ognia. Jeśli chodzi o czas spełnienia przepowiedni, Cesarz mówi o długim okresie oczekiwania. Wyznaczony cel może potrzebować nawet kilku lat, a w jego osiągnięcie będziemy musieli włożyć sporo wysiłku. 

Cesarz tarot - osoba 

Cesarz, oprócz niesienia za sobą wróżby czy odpowiedzi na pytanie, może określać nam też rys charakterologiczny… konkretnej osoby. IV karta Arkanów Wielkich reprezentuje postać silną i dojrzałą, która cieszy się ogromnym szacunkiem i uznaniem. Jest to człowiek prawy i godny zaufania, zawsze można na nim polegać. Energia Cesarza symbolizuje dojrzałego mężczyznę, który często jest członkiem starszyzny lub głową rodziny. 

Zawody, które reprezentuje Cesarz, są najczęściej powiązane z zajmowaniem wysokiego stanowiska, i posiadaniem sporej dawki władzy. Mogą być to między innymi: 

 • prezydent/ka, 
 • rektor/ka, 
 • wykładowca/czyni, 
 • wójt, 
 • burmistrz/yni, 
 • inspektor/ka, 
 • dziekan/ka, 
 • król/owa, 
 • urzędnik/czka państwowy/a. 

Cesarz tarot - miłość, uczucia, relacje 

W miłości, Cesarz symbolizuje trwałość, stabilizację i wzajemne wsparcie. Karta zapowiada uczuciowe spełnienie, znalezienie drugiej połówki, szczęśliwy związek romantyczny. Może mówić o miłości rodzicielskiej, a także relacjach o dynamice mentor-uczeń. 

W pozytywnym aspekcie symbolizuje stały i stabilny związek, oparty na fundamentach poczucia bezpieczeństwa i wzajemnego zaufania partnerów. Może być to relacja romantyczna, ale także więź tworząca się między członkami rodziny. Co ważne, często w tego typu związku jedna strona wchodzi w rolę opiekuna, który bierze na siebie odpowiedzialność za drugą osobę. 

W swoim negatywnym aspekcie, Cesarz może wskazywać na relacje, w których dochodzi do niezdrowej dominacji ze strony jednego z partnerów. Mówi o cechach takich jak nadopiekuńczość, zazdrość i potrzeba kontroli, które mogą sprawić, że jedna ze stron nie będzie usatysfakcjonowana, a związek szybko zacznie zmierzać w niekorzystnym kierunku. 

Cesarz tarot - praca i finanse 

W rozkładzie tarota na pracę i finanse, karta Cesarz jest niezwykle dobrą wróżbą. Przepowiada materialną stabilizację i dostatek, a także osiągnięcie wymarzonego poziomu zawodowego. Władca podpowiada nam, abyśmy zaufali swojej wiedzy i umiejętnościom. Sprawne posługiwanie się narzędziami, które już w sobie posiadamy, znacznie ułatwi nam pięcie się po szczeblach kariery. 

Co jednak ważne, przepowiednia dotycząca pracy i finansów najprawdopodobniej nie spełni się od ręki. Aby zdobyć wspomniany wcześniej dostatek będziemy musieli uzbroić się w cierpliwość, ponieważ cel uda nam się osiągnąć najprawdopodobniej dopiero za kilka lat. Nie powinniśmy jednak się tym martwić, ponieważ wszelki poświęcony czas oraz włożony trud zostanie po stokroć wynagrodzony. 

Cesarz tarot - zdrowie 

Co IV karta Wielkich Arkanów przepowiada nam w rozkładzie tarota dotyczącym zdrowia? Cesarz symbolizuje siłę i energię witalną, pojawiającą się bez względu na wiek. Najczęściej nie zwiastuje poważnych schorzeń, jednak w swoim negatywnym aspekcie może mówić o przypadłościach wynikających z braku aktywności fizycznej, takich jak ból mięśni, ból kręgosłupa lub uczucie ciężkości w ciele. W rzadkich przypadkach, karta Cesarz może zwiastować urazy powypadkowe, takie jak złamania, zwichnięcia i bóle głowy. 

Cesarz może mówić też o potrzebie pracy nad energetycznymi miejscami w organizmie (takimi jak czakra gardła czy czakra trzeciego oka), aby osiągnąć w nim homeostazę. Możemy zająć się tym na przykład poprzez medytację lub praktykę jogi. 

Cesarz tarot - miejsca, sytuacje, wydarzenia 

IV karta Arkanów Wielkich reprezentuje miejsca związane z nauką, władzą, systemem legislacyjnym. Mogą być to między innymi: 

 • pałac królewski, 
 • urząd, 
 • sala wykładowa, 
 • instytucja państwowa, 
 • dziekanat, 
 • uniwersytet. 

Cesarz mówi przede wszystkim o pozytywnych wydarzeniach, które niosą za sobą poczucie stabilności i bezpieczeństwa. Może być to wyczekiwana, życiowa zmiana na lepsze, poznanie bratniej duszy lub najlepszego przyjaciela. 

Cesarz tarot - karta dnia 

Rytuał tarot - karta dnia to świetny sposób na zapoznanie się z Wielkimi i Małymi Arkanami, a także ćwiczenie pracy z intuicją. Jak losujemy i odczytujemy kartę dnia? To jedna z najprostszych metod wróżenia, jednak aby uzyskać z niej jak największą ilość korzyści, musimy pamiętać o stuprocentowej koncentracji i skupieniu. 

1. Oczyść atmosferę w pomieszczeniu, za pomocą kadzideł, kryształów, palo santo lub białej szałwii. 

2. Spróbuj jak najbardziej się skoncentrować, na przykład poprzedzając wróżbę szybką medytacją.

3. Zastanów się, na jakie pytanie dotyczące dnia chcesz uzyskać odpowiedź, albo wybierz jedno z poniższych: 

 • Co się dzisiaj wydarzy? 
 • Co muszę wiedzieć o dzisiejszym dniu? 
 • Czego powinnam dzisiaj unikać? 
 • Na czym powinnam dzisiaj się skupić? 
 • Jaką dzisiaj będę odczuwać energię? 

4. Weź w ręce talię kart i starannie je przetasuj. 

5. Staraj się intensywnie myśleć o dzisiejszym dniu i losowo wyjmij jedną kartę z talii. 

6. Zanim spojrzysz na kartę, postaraj się wyczuć jej energię. Czy jej obecność napawa cię bardziej radością, czy obawami? 

7. Spójrz na kartę i jej pozycję, a następnie przeczytaj odpowiadającą jej symbolikę. 

8. Wsłuchaj się w swoją intuicję aby wyczuć, czy karta chce ci coś jeszcze przekazać. 

9. Nie wybieraj kolejnej karty. 

10. W danym dniu postaraj się szukać wydarzeń i sytuacji, do których będzie pasowała rada czy przepowiednia przyniesiona przez twoją kartę dnia. 

Karta Cesarz zwiastuje dynamiczny, pełen energii dzień, który będzie dobrym czasem na doprowadzenie do końca odłożonych na bok spraw. Przez następne 24 godziny bez problemu zrealizujesz wszelkie plany i założenia, los będzie sprzyjał ci w wędrówce do wyznaczonego celu. To dobry dzień na kontakt z dawno niewidzianymi znajomymi, a także na rozwiązywanie konfliktów z przeszłości.