Zmiany klimatyczne są niestety faktem. Na szczęście coraz więcej mówi się o nich w mediach, jak i prywatnych rozmowach. Każdy z nas może zadbać o środowisko. Ważne, by wiedzieć, że nasze codzienne nawyki i wybory konsumenckie odgrywają duże znaczenie. Dlatego szalenie ważne jest, by wybierać produkty tych marek, których produkcja odbywa się w poszanowaniu środowiska naturalnego. W ten sposób nie tylko wykazujemy się świadomą postawą, lecz także wspieramy marki, które są odpowiedzialne i produkują zgodnie z ideą zrównoważonego rozwoju. To wyraz troski o środowisko, ale i nas samych – w końcu dbamy w ten sposób o swoje zdrowie i przyszłość.

Czym jest zrównoważony rozwój?

O zrównoważonym rozwoju mówimy wtedy, kiedy nasze obecne potrzeby są zaspokajane, a te niezbędne przyszłym pokoleniom nie są zagrożone. Odnosi się ono do wielu działań: mniejszego eksploatowania zasobów nieodnawialnych, wycofywania z produkcji i użytku substancji toksycznych, ochrony różnorodności biologicznej czy ograniczania zanieczyszczeń.

Według najnowszego raportu KPMG The Time Has Come ponad 69 proc. poddanych analizie firm łączy działalność z realizacją celów w zakresie zrównoważonego rozwoju ONZ (Sustainable Development Goals – SDGs). Około 2/3 największych przedsiębiorstw planuje też redukcję emisji dwutlenku węgla i raportuje proekologiczne działania.

Codzienne decyzje konsumenckie

Jak sprawdzać, czy wkładane przez nas do sklepowego koszyka produkty powstały zgodnie z ideą zrównoważonego rozwoju? Zwracajmy uwagę na certyfikaty umieszczone na opakowaniach, sprawdzajmy skład, jak i miejsce produkcji. Szukajmy informacji w sieci. Przygotowujmy listę marek, które sprawdziliśmy i możemy im zaufać, wypatrujmy ich podczas zakupów. Kupujmy artykuły z lokalnej produkcji, wspierając tym samym bliski nam rejon gospodarczy. Ich transport jest krótszy i nie zanieczyszcza środowiska CO2 w takim stopniu, jak przesyłki z dalekiego kraju czy kontynentu. 

Szczególnie istotne wydaje się świadomy wybór artykułów higienicznych, których używamy stosunkowo dużo. Kiedy więc kupujemy tak podstawowe produkty jak choćby papier toaletowy, to starajmy się stawiać na ten od marki działającej jak najbardziej odpowiedzialnie. Jeżeli decydujemy się na ręczniki papierowe, to sięgnijmy po te od producenta dbającego o zrównoważoną gospodarkę leśną. Kolejna kategoria to środki czystości: warto pamiętać, że samodzielne przygotowanie płynu do mycia szyb czy naczyń domowym sposobem jest bardzo ekologicznym, prostym i korzystnym cenowo rozwiązaniem. Do czyszczenia można wykorzystać np. ocet z dodatkiem ulubionych olejków eterycznych.

Lambi – wybór zarazem rozważny, jak i romantyczny 

Stawiając na „zielone” produkty, obawiamy się czasem, że nie spełnią one naszych oczekiwań. Tymczasem zrównoważona produkcja nie oznacza niższej jakości i mniejszego komfortu użytkowania. Świetny przykład daje marka Lambi z ofertą ręczników papierowych i papierów toaletowych. Są białe, niezwykle miękkie, przyjemne w dotyku. Przede wszystkim jednak produkty Lambi są bezpieczne zarówno dla nas, jak i środowiska. Powstają z odnawialnego i rozsądnie pozyskiwanego surowca. Wykorzystywane obszary leśne rozrastają się szybciej niż są eksploatowane. Podejmowane są też systematyczne działania mające na celu ochronę bioróżnorodności w lasach. Do tego każda część drzewa jest wykorzystywana tak efektywnie, jak to tylko możliwe. Prawie 90% drewna używanego przez Metsä Group, producenta Lambi, jest certyfikowane, a 100% pochodzi ze zrównoważonych źródeł. Koncern wdraża także zmiany w produkcji w kierunku efektywnego wykorzystania energii i wody – ta zużyta krąży w procesie produkcyjnym wielokrotnie.

fot. materiały prasowe

Producent papierów Lambi dba też o zrównoważony rozwój opakowań. Stawia sobie ambitny cel, by do 2030 roku oferować wyroby całkowicie pozbawione plastiku. Kolejna istotna sprawa to lokalna produkcja, która pozytywnie wpływa na rozwój regionalnej gospodarki i powstawanie nowych miejsc pracy. Taka strategia pozwala też ograniczyć transport, a tym samym emisję CO2. Jak widać jeden z najbardziej miękkich papierów przyjemnych dla naszego ciała powstaje w przyjazny dla natury sposób.