Do około 25. roku życia czujemy się zupełnie bezkarne – nieprzespana noc, jeden kieliszek wina za dużo, albo drzemka na słońcu długo uchodzą na sucho. Ale do czasu – powinnyśmy zacząć działać na długo zanim pojawią się pierwsze drobne linie, a skóra utraci młodzieńczy blask. W jaki sposób opóźnić proces starzenia się skóry, który jest przecież nieunikniony? Musimy po prostu być świadome tego, skąd biorą się zmarszczki, jakie są tego konsekwencje i co możemy zrobić, aby jak najdłużej utrzymać młody wygląd cery. Poniżej podpowiadamy, jakie są rodzaje zmarszczek i co zrobić, aby opóźnić starzenie się skóry.

Ochrona przed słońcem - wszystko, co należy wiedzieć >>>

Starzenie się skóry –  skąd biorą się zmarszczki?

Z wiekiem skóra stopniowo traci zdolność regeneracji. Jej wewnętrzny szkielet rozluźnia się i traci ona jędrność i napięcie – wskutek uszkodzenia enzymów komórkowych włókna kolagenowe rozchodzą się tworząc na jej powierzchni załamania w postaci płytkich zmarszczek, a elastyna ulega powolnej degradacji. Co za tym stoi? Wolne rodniki, które działają destrukcyjnie na lipidy tworzące płaszcz ochronny zabezpieczający przed wnikaniem szkodliwych substancji z zewnątrz. 

Starzenie się skóry – jakie są rodzaje zmarszczek?

Są trzy rodzaje zmarszczek. Zmarszczki mimiczne to te powstałe wskutek działania mięśni, których używamy do wyrażania emocji np. śmiejąc się albo marszcząc brew. Widoczne są więc przede wszystkim między brwiami i wokół oczu jako kurze łapki. Z czasem mięśnie tracą zdolność rozkurczania się, a linie utrwalają się, ale póki co przy tym typie zmarszczek kolagen i elastyna pozostają nienaruszone - ten proces rozpocznie się, gdy dojdzie starzenie biologiczne i fotostarzenie.

Zmarszczki grawitacyjne – tym w pierwszej kolejności poddają się okolice szyi, powiek i policzków. Związane jest to z upływem czasu i przyciąganiem ziemskim: włókna kolagenowe i elastyna zawarta w skórze rozpadają się, a w organizmie zaczyna brakować substancji pobudzających ich produkcję, czyli witaminy A, C i E. Spada poziom kwasu hialuronowego odpowiedzialnego za wiązanie wody w skórze i dodatkowo zmniejsza się aktywność gruczołów łojowych i potowych. 

Do tego skóra wystawia rachunek za to, jak ją traktowałyśmy: za palenie czy folgowanie sobie ze słońcem i wysoki poziom stresu zapłacimy mikrouszkodzeniami w postaci zmarszczek strukturalnych

Z upływem lat kondycja skóry, tak zresztą, jak wszystkich innych organów, pogarsza się. Zmniejszone krążenie krwi w naczyniach krwionośnych sprawia, że jest ona gorzej odżywiona, a kruche ściany naczyń pękają tworząc podskórne wylewy w postaci pajączków. Dodatkowo zaburzenia w wydzielaniu melaniny, czyli barwnika skóry, odpowiadają za pojawienie się plam.

Zobacz także:

Proces starzenia się skóry – jak wygląda?

Skóra walczy naprawdę długo – pierwsze zmiany zauważalne są mniej więcej około trzydziestki w kącikach oczu. Dekadę później pojawia się głębsze zmarszczki między brwiami i na czole, a także bruzdy idące od skrzydełek nosa w kierunku ust. Pięćdziesiątka to moment, gdy skóra na policzkach robi się wiotka i opada, a szyja nie pozwala dłużej ukryć metryki.

Starzenie się skóry – jak opóźnić ten proces?

Przede wszystkim chodzi o dostarczenie skórze antyoksydantów, które pomogą zwalczać wolne rodniki. Jako że organizm produkuje je w niewystarczających ilościach, trzeba uzupełnić je wraz z pokarmem. Gdzie ich szukać? Lista jest naprawdę długa: czarna porzeczka, brukselki, pomidory, oleje roślinne, kiełki pszenicy, ryby morskie, orzechy czy grejpfruty – to na dobry początek.

Jednym z najsilniejszych antyutleniaczy jest witamina E. Witamina A wspomoże regenerację skóry, a witamina C poprawi jędrność i elastyczność skóry, bo działa wspomagająco na produkcję kolagenu. Nie bez znaczenia jest sposób pielęgnacji, czyli dobór odpowiednich kosmetyków (nieoceniona okaże się pomoc dermatologa, który wskaże kierunek pielęgnacji i konkretne produkty).W pielęgnacji warto też wesprzeć się nieinwazyjnymi zabiegami.

Jak dbać o przetłuszczającą się skórę? >>>