Pielęgnacja włosów to bardzo szeroki temat. W ostatnim czasie popularną metodą jest – oprócz podstawowej pielęgnacji, czyli szamponu, odżywki oraz maski – stosowanie naturalnych preparatów i zabiegi w domowym zaciszu, które wzmacniają włosy i działają jak najlepsza kuracja u fryzjera. Mowa m.in. o olejowaniu, czyli regularnym traktowaniu włosów olejem (odpowiedniego do rodzaju włosa) – kuracja zatrzymuje wilgoć w strukturze włosa, a efektem są mocne, gładkie i lśniące włosy. Kluczem do sukcesu jest dobranie rodzaju oleju do porowatości włosów. Więcej na ten temat przeczytacie tutaj >>>. Kolejnymi zabiegami, które można wykonywać samodzielnie, a które dają naprawdę spektakularne efekty, takie jest porost włosów i baby hair są wcierki do włosów. Nie kosztują wiele, większość jest na bazie naturalnych składników, a regularne stosowanie zapewnia nie tylko zdrowe włosy, ale również zwiększa ich objętość i sprawia, że są bardziej odporne na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych. Inną opcją są domowe płukanki do włosów, które mają różne właściwości w zależności od składników (są bardzo proste w przygotowaniu i bez trudu zrobicie je w domu) – nawilżające, koloryzujące oraz działające antybakteryjnie i przeciwłupieżowo.

Sposobów na pielęgnację włosów jest bardzo dużo, dlatego łatwo się w tych wszystkich dobrych radach i przepisach na domowe specyfiki pogubić. Jeżeli eksperymentujecie z produktami do włosów i zabiegami, ale wciąż borykacie się z problemami, takimi jak np. nadmierna produkcja sebum, suche, pozbawione blasku i przyklapnięte włosy lub jakikolwiek inny mankament, źródłem tego problemu jest prawdopodobnie nieodpowiednia równowaga PEH. Włosy – podobnie jak nasz organizm – potrzebuje określonych elementów do prawidłowego funkcjonowania. Aby im to zapewnić, należy dostarczyć włosom fundamentalnych składników w dobrych proporcjach. O szczegóły równowagi PEH, która na pewno dla wielu z Was brzmi enigmatycznie, zapytałyśmy ekspertkę w temacie, czyli założycielkę popularnej grupy WŁOSING na Facebooku, a także twórczynię marki Hairy Taile Cosmetics, blogerkę i YouTuberkę, Agnieszkę Niedziałek

Równowaga PEH włosów – co to jest?

Macie najlepszej jakości produkty do pielęgnacji włosów, przeczytałyście porady na forach internetowych, grupach na Facebooku i blogach urodowych i dalej nie wiecie, co robicie źle? Jeżeli naprawdę chcecie być świadome pielęgnacji włosów, musicie znać termin równowaga PEH – to podstawa pielęgnacyjnych rytuałów, dzięki której osiągniecie pożądane efekty. – Równowaga PEH to określenie na idealną proporcję pomiędzy proteinami, emolientami i humektantami w pielęgnacji włosów. Włosy potrzebują wszystkich trzech elementów, aby wyglądać pięknie, jednak uzyskanie pożądanego efektu jest możliwe wtedy, gdy trafimy z częstotliwością – tłumaczy Agnieszka Niedziałek. Proteiny, emolienty i humektanty to grupy składników, które znajdziecie w szamponach, odżywkach i innych kosmetykach. Ekspertka dokładnie wyjaśnia, jakie funkcje pełni każda z tych grup w pielęgnacji włosów. – Proteiny to tzw. cegiełki włosów, np. keratyna. Wypełnia ubytki, nadaje blask i sprężystość, ale w nadmiarze matowi i usztywnia. Emolienty to otulające oleje, woski, a także silikony. Chronią włosy i realnie je odżywiają. Ostatnia grupa to humektanty, czyli nawilżacze. Przykłady to miód, aloes, żel z siemienia lnianego. Bez nawilżaczy włosy będą smętne, przyklapnięte – mówi Agnieszka. 

7 zaskakujących rzeczy, które niszczą włosy >>>

Jak zatem zaplanować pielęgnację włosów, aby była zgodna z równowagą PEH?Najczęściej stosujemy bazowe mycia z przewagą emolientów, a co 2-3 dokładamy albo proteiny, albo humektanty. Zdarza się, że włosy bardzo lubią proteiny, wtedy spokojnie można je wplatać w co 2, a nawet każde mycie: warto jednak wtedy różnicować źródło, raz keratyna, raz roślinne. Humektanty stosujemy najrzadziej, bo często gdzieś są w odżywkach, ale przy końcu składu, więc nie ma potrzeby działać humektantami solo. Ewentualnie: raz na 2-4 tygodnie! – tłumaczy założycielka grupy WŁOSING. 

Pielęgnacja włosów a równowaga PEH – dlaczego warto zacząć świadomą pielęgnację?

Agnieszka Niedziałek wyjaśnia, że świadoma pielęgnacja włosów oparta na równowadze PEH ma szereg zalet. Kiedy już opanujemy podstawowe zasady, nasze włosy odwdzięczą się pięknym i zdrowym wyglądem, będą mocniejsze i bardziej lśniące. Jak zacząć przygodę z rytuałami? – Wybierzmy pierwsze odżywki, maksymalnie dwie na próbę: emolientowa i PEH i kombinujmy, zobaczmy, jak reagują włosy. Po około 2 tygodniach będzie już widać pierwsze efekty. Dla zmaksymalizowania rezultatów, odżywki warto wczesywać. Dalej przyjdzie olejowanie, prawidłowe mycie, no i oczywiście nauka składów. Nauka składów zazwyczaj najbardziej przeraża i odstrasza, dlatego proponuję po prostu zacząć, korzystać z gotowych rozpisek, który produkt jest jaki, i stopniowo samemu się wdrażać – zachęca Agnieszka Niedziałek.

Aby mieć zdrowe włosy, należy poświęcić im trochę więcej czasu i uwagi, ale zdecydowanie warto – zamiast wydawać ogromne sumy na „profesjonalne” kosmetyki oraz u fryzjera. Koniecznie zajrzyjcie na grupę WŁOSING, która stanowi kompendium wiedzy o pielęgnacji włosów, a użytkowniczki zawsze służą dobrą radą, jeżeli czegoś nie rozumiecie i dzielą się swoimi doświadczeniami, które również są bardzo przydatne i pomocne.

Zobacz także:

Agnieszka Niedziałek – od lat prowadzi bloga i kanał na YouTube WWWLOSY.PL, poświęcony świadomej pielęgnacji włosów. Wraz z Martyną Parlak oraz Karoliną Wiśniewską zarządza grupą WŁOSING na Facebooku, gdzie już niemal ćwierć miliona osób szuka porad i wiedzy na temat włosów. Jest również właścicielką i twórczynią marki kosmetyków do włosów Hairy Tale Cosmetics.