Rozplanowanie pracy, oddelegowania obowiązków

Przed ślubem i weselem należy pomyśleć o wszystkim, począwszy od spraw najważniejszych jak obrączki, kreacje, sala weselna, zaproszenia, poprzez fotografa, wybór samochodu aż do ustrojenia miejsca zabawy, wyboru menu czy smaku tortu. Ale to nie wszystkie decyzje, które para młoda musi podjąć. Warto, jeszcze przed wpadnięciem w szał przygotowań, zastanowić się, czy niektóre z decyzji nie mogłyby zostać podjęte przez osoby wam bliskie. Takie, które znają wasze gusta i wymagania. To zaoszczędzi stresu i sprawi, że będziecie mieć mniej na głowie, a tym samym będziecie mogli skupić się na innych sprawach. Stwórzcie plan, który pozwoli określić, które decyzje chcecie podjąć sami, a które mogą zostać scedowane na innych. Podzielcie się obowiązkami tak, aby każdy robił to, w czym czuje się najlepiej.
 

Kogo wybrać do pomocy?

Bardzo często osoby najbliższe – rodzice, rodzeństwo i przyjaciele pary młodej, chcą aktywnie uczestniczyć w przygotowaniach do ślubu. Ich zapał można wykorzystać, przydzielając im odpowiednie zadania. Jeżeli nie chcecie obciążać zbyt mocno swoich rodziców, możecie zdecydować, że to świadkowie zajmą się najważniejszymi sprawami, o których załatwienie ich poprosicie.  Zresztą taka ich rola, by podczas przygotowań i później, w trakcie ślubu i wesela, odpowiadać na przykład na pytania obsługi restauracji czy fotografa oraz gości.

Obowiązki świadkowej na ślubie i weselu, czyli czym różni się jej funkcja od zadań druhny? [ZDANIEM EKSPERTA]

Warto wybrać osoby godne zaufania i przedsiębiorcze, które doskonale sprawdzą się w roli współorganizatorów. Dla Was będzie to prawdziwe odciążenie. Możecie cieszyć się Waszym wielkim dniem bez zaprzątania sobie głowy drobnostkami. Co najważniejsze, jeszcze przed rozpoczęciem przygotowań jasno określcie, że wszystko dzieje się na wspólnie ustalonych  zasadach, niech to będzie jasne, aby nie doszło później do niesnasek. Jasno określone ramy pracy nad organizacją ślubu i wesela usprawnią Waszą wspólną pracę.
 

Pomoc z sieci

Alternatywną formą pomocy jest zatrudnienie osoby lub firmy, która zajmuje się organizacjami wesela i ślubu. Na rynku pełno jest propozycji wsparcia i organizacji tego wielkiego dnia, w których znajduje się szeroki wachlarz usług opieki konsultanta ślubnego, w tym na przykład pomoc w określeniu budżetu, wybrania odpowiedniego lokalu itp. itd.

Jeśli nie chcecie angażować firmy, warto rozejrzeć się w internecie. Istnieją portale, w których znajdziecie zebrane oferty podwykonawców z całej Polski. Bardzo wygodne i bezstresowe jest robienie rekonesansu i wysyłanie zapytań do firm, bez potrzeby wychodzenia z domu. „Taka baza może pomóc usprawnić poszukiwania, a to zaoszczędzi cenny czas pary” – podpowiada nasza ekspertka, Anna Machnowska z PlanujemyWesele.pl.

4 pytania, na które warto sobie odpowiedzieć przed własnym ślubem i weselem. [EKSPERT RADZI]
 

Sprawy ważne i ważniejsze, czyli co można przesunąć w kierunku bliskich

Niektóre z zadań przed ślubem musicie wykonać sami. Jest to na przykład wybór obrączek, kreacji (choć tutaj również można prosić o doradztwo świadków, przyjaciół czy rodzinę), wręczenie zaproszeń. Jednak są sprawy, o które mogą zatroszczyć się wyznaczone do tego osoby. Jest to na przykład wieczór kawalerski, wybór atrakcji weselnych – to zadanie dla młodszych, za to rodzice mogą pomóc stworzyć listę gości, oczywiście konsultując ją z Wami na bieżąco. Możecie także poprosić o ich wsparcie w wypisywaniu zaproszeń, tworzeniu menu czy wyborze tortu. Oczywiście ostateczna decyzja należy do Was, jednak nieoceniona jest pomoc osób, które wesprą radą i trochę Was odciążą.

Co zamiast koperty z pieniędzmi dla pary młodej? O niestandardowe pomysły na prezent ślubny pytamy eksperta
 

Delegowanie to mądrość, nie lenistwo

Przed ślubem jest do załatwienia tak wiele spraw, że w ferworze przygotowań młodym może coś umknąć. Warto prosić o pomoc, szczególnie osoby chętne i zaangażowane w Wasze sprawy, bo skoro co dwie głowy to nie jedna, to co dopiero, kiedy jest tych głów więcej!

Podział obowiązków, delegowanie zadań, korzystanie ze wsparcia i pomocy to mądrość. Młodzi niejednokrotnie chcą załatwić wszystko sami, być samowystarczalnymi, jednak to rodzi niepotrzebny stres, którego tak łatwo przecież uniknąć. Wesele i ślub mają być pięknymi uroczystościami, czasem wolnym od nerwów. „Odpuszczenie kontroli i zaufanie ludziom, którzy dobrze Was znają i są Wam życzliwi, to naprawdę dobra pierwsza wspólna inwestycja” – radzi nasza ekspertka z PlanujemyWesele.pl.


Artykuł powstał we współpracy z PlanujemyWesele – portalem-katalogiem ślubnym, www.PlanujemyWesele.plZobacz także: Sennik: ślub. Co oznacza sen o ślubie?