Nawilżenie skóry to podstawa pielęgnacji. Jednak wbrew deklaracjom marketingowym nie każdy krem nawilżający zapewnia odpowiedni poziom nawodnienia (to kluczowy czynnik, jeśli chodzi o nawilżenie, ale o tym później). Sucha skóra powstaje wskutek szeregu elementów – aby ją nawilżyć, trzeba zwrócić na to uwagę na każdym etapie rutyny pielęgnacyjnej. Możesz nie zdawać sobie sprawy z tego, jak drobne czynności mogą wpływać na przesuszenie skóry lub np. jeden kosmetyk może sabotować działanie drugiego… w efekcie budzisz się z odwodnioną cerą, widocznymi skórkami i podrażnioną buzią. Co w takim razie trzeba zrobić, żeby dopasować wszystkie elementy tej układanki i nawilżyć skórę? Tłumaczymy krok po kroku, przechodząc przez cały etap pielęgnacji – od oczyszczania (które ma kluczową rolę) po nawilżenie cery. 

Bezkremowe noce to kontrowersyjny trend w pielęgnacji. Czy faktycznie to sposób na piękną skórę? Zapytałyśmy o opinię ekspertów >>>

Nawilżanie skóry to problem, z który boryka się coraz więcej kobiet – nie tylko ze względu na stosowanie nieodpowiednich składników, ale również przez pogarszające się warunki, jakie panują w środowisku. A nawilżenia potrzebuje każda cera, niezależnie od rodzaju. Obalamy mity na temat nawilżania skóry, podpowiadamy z czego powinnaś zrezygnować, jeżeli wciąż masz z tym problem – być może stosujesz przesuszające kosmetyki – i piszemy o kluczowych składnikach, które zapewniają odpowiedni poziom nawilżenia skóry i sprawiają, że jest miękka, gładka i odporna na przedwczesne starzenie się. Tak, dokładnie tak funkcjonuje nawodniona cera. 

Co zrobić, żeby nawilżyć skórę – zrezygnuj z wysuszających produktów oczyszczających i tonizujących

Jeżeli Twoja cera jest sucha i wrażliwa, powinnaś zrezygnować ze stosowania pianki do mycia twarzy. Pianka jest delikatna, ale sprawdza się w przypadku dwuetapowego oczyszczania przy cerach tłustych. W przeciwnym wypadku może być powodem, dla którego Twoja cera jest sucha, nadwrażliwa i ściągnięta – jeśli po umyciu buzi pojawia się to nieprzyjemne uczucie, któremu towarzyszy dodatkowo uczucie pieczenia lub szczypania, odstaw piankę na rzecz delikatnych emulsji do mycia lub łagodnych żeli, bogatych w takie składniki jak np. alantoina (łagodząca podrażnienia), panthenol (który ma prowitaminę B5 i działa regenerująco), a także różne oleje roślinne, np. olej słonecznikowy lub olej z awokado. 

Co zrobić, żeby nawilżyć skórę – domykaj pielęgnację, jeżeli używasz serum 

Serum to produkt, który zawiera sporą dawkę składników aktywnych, które mają za zadanie wnikać w głębokie warstwy skóry i odżywiać się, dając efekt promiennej, nawodnionej i miękkiej cery. Sera z dobrym składem potrafią zdziałać cuda – nie bez powodu są tak popularne, a wiele specjalistów rekomenduje włączenie je do swojej codziennej pielęgnacji – niestety jest jeden haczyk. Wiele kobiet jest błędnie przekonanych o tym, że serum wystarczy – to nieprawda. Stosowane samodzielnie przysporzy Ci więcej szkód, dlatego po aplikacji zawsze pamiętaj, aby nałożyć krem nawilżający. Wybierz serum, które zawiera takie składniki aktywne jak: kwas hialuronowy i glicerynę. Następnie domknij pielęgnację kremem, które zawiera lipidy lub ceramidy. Dlaczego? Odsyłamy do akapitu poniżej.

Co zrobić, żeby nawilżyć skórę – stosuj kremy z tymi składnikami. To one zapewniają odpowiedni poziom nawodnienia

Ustaliliśmy już, że nawilżenie skóry nie ogranicza się do położenia kremu nawilżającego – a na pewno nie pierwszego lepszego z informującą o tym etykietą. Dobry produkt musi ograniczyć parowanie wody, dostarczanej z głębi organizmu – to właśnie ten efekt musisz uzyskać, jeżeli chcesz nawilżyć suchej skóry. Potrzebujesz więc kremów, które wiążą wodę w skórze. Jeżeli masz suchą skórę, zastosuj krem z lipidami, które są podstawowym składnikiem nawilżenia skóry – tworzą barierę, zapobiegającą ucieczce wody, a także chroniącą przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi (budują płaszcz hydrolipidowy skóry). Lipidy odpowiadają również za prawidłowe funkcjonowanie gospodarki wodno-tłuszczowej skóry, czyli właśnie wiążą wodę w skórze. Do skóry tłustej świetnie sprawdzają się ceramidy 3 i 6, stosowane po aplikacji serum z kwasem hydrolipidowym. Tak dobrana pielęgnacja nawilży Twoją skórę! Pamiętaj, aby stosować ją codziennie – regularność zapewni Ci najszybsze efekty.