MATERIAŁ PARTNERA

Czy można jednocześnie kupować i oszczędzać? Zdecydowanie tak! Co zrobić, żeby pieniędzy zamiast ubywać, zaczęło przybywać? Niezależnie od tego, czy kupujemy online, czy też w tradycyjnych sklepach, możemy zastosować się do kilku prostych sposobów, na oszczędność w codziennych zakupach.

Zrób listę zakupów!

Taka lista to zdecydowanie mój numer jeden. Nie wierzycie? A ile razy zdarzyło Wam się kupić coś zupełnie zbędnego tylko, dlatego że było w promocji? Na pewno nie raz i nie dwa, ale zdecydowanie więcej. Przyznajcie to przed sobą uczciwie. Każdy ulega pokusom i nie ma w tym nic złego, ale za spontaniczność zdecydowanie przepłacamy. Zanim, więc wybierzemy się do sklepu, napiszmy na kartce wszystko to, czego potrzebujemy. Zajrzyjmy do lodówki sprawdźmy, czego w niej brakuje.

Zaplanuj tygodniowe menu

Kiedy mamy wolną chwilę, wykorzystajmy ją na poszukanie w internecie ciekawych, prostych przepisów, których chętnie byśmy spróbowali. Jeśli już zaplanujemy nasz jadłospis na najbliższy tydzień, to łatwiej nam będzie ustalić listę potrzebnych produktów. Unikniemy też, kupowania gotowych obiadów do odgrzewania w mikrofali. Zamiast tego wybierzemy świeże produkty, a tym samym zapewnimy naszemu organizmowi dawkę zdrowia i energii.

Czy promocje to zło?

Umówmy się, że promocje same w sobie nie są złe, ale tylko wtedy, kiedy korzystamy z nich z głową. Jeżeli wiemy, co i w jakim sklepie chcemy nabyć, to możemy łatwo sprawdzić aktualną ofertę zniżkową na stronie typu alerabat.com. Wystrzegajmy się natomiast marketów, w których czeka na nas mnóstwo kolorowych szyldów z napisem „Wyprzedaż”. Szczególnie unikać powinniśmy też ofert w stylu 2 za 1 zwłaszcza, jeśli jesteśmy żyjemy w pojedynkę. Według danych dostarczanych przez Federację Polskich Banków Żywności, w Polsce marnujemy nawet 4 mln ton jedzenia rocznie. Odpowiedz sobie szczerze na pytanie: Ile jedzenia marnuje się u mnie w domu tylko, dlatego że mam go za dużo?

Planuj domowy budżet

Notuj wszystkie swoje wydatki, dzięki czemu łatwiej zauważysz, na co najwięcej wydajesz. W planach uwzględnij kwoty, jakie potrzebne będą na rachunki, abonament, czy inne opłaty. Pomyśl ile pieniędzy chcesz przeznaczyć w danym miesiącu na jedzenie, a ile na drobne spontaniczne przyjemności. Pamiętaj, żeby przeznaczyć coś na oszczędności, choćby było to 50, czy 20 złotych. Dzięki temu zyskasz poczucie, że panujesz nad swoimi pieniędzmi. Chociaż może wydawać się to trudne, to w rzeczywistości szybko nauczysz się dobrego planowania i strategicznego myślenia.

Robiąc zakupy w sklepach stacjonarnych zwróćmy szczególną uwagę, na kilka bardzo istotnych elementów.

Zabieraj ze sobą gotówkę

Kupujemy praktycznie codziennie, dlatego łatwo nam oszacować koszt każdego produktu. Przed wyjściem z domu podsumujmy naszą zakupową listę i sprawdźmy ile mniej więcej wydamy. Do sklepu weźmy trochę więcej gotówki, niż wyszło nam w podsumowaniu. Dzięki temu nie zafundujemy sobie mnóstwa nieplanowanych, ani niepotrzebnych rzeczy. Jeżeli zawsze nosimy przy sobie kartę płatniczą, ulegamy błędnemu złudzeniu, że mamy dużo pieniędzy.

Najedz się

To wcale nie jest żart. Kiedy jesteśmy głodni, to automatycznie wszystko robi się dla nas bardzo kuszące i zjedlibyśmy nawet konia z kopytami. W rezultacie zamiast dwóch bułek kupimy cztery, wszystkiego weźmiemy więcej niż potrzebujemy, a na deser jeszcze sobie dołożymy czekoladkę. Ucierpieć na tym może nie tylko nasz budżet, ale też figura.

Angażuj rodzinę

Kto powiedział, że zakupy trzeba robić w pojedynkę? Oczywiście dzieciaki często próbują namówić rodziców, żeby wzięli im zabawki, czy słodycze. Jeżeli jednak zaangażujemy dziecko we wspólne robienie listy produktów, to nie tylko nauczymy je planowania, ale też zyskamy strażnika domowych finansów. Wbrew pozorom, dzieci chętniej niż dorośli lubią realizować powierzone im zdania, dlatego będą nas pilnować, jeżeli sami chcielibyśmy sięgnąć po coś nieplanowanego.

Chcąc jeszcze bardziej zoptymalizować nasze wydatki, powinniśmy spróbować zakupów online. Nie tylko zaoszczędzimy czas nie stojąc w kolejkach, ale też dodatkowo nie poniesiemy kosztów dojazdu do sklepu. Kupując w internecie, pamiętajmy o tym jakie mamy możliwości.

Porównuj ceny

Będą w domu mamy czas na to, aby porównać ceny wybranych produktów i sprawdzić, który sklep oferuje je najtaniej.

Poznaj opinię

Zanim zdecydujemy się na przykład na zakup sprzętu, możemy poczytać opinie innych ludzi na jego temat. W sklepie stacjonarnym sprzedawca będzie chciał nam po prostu sprzedać towar, natomiast w sieci komentarze zostawiane przez użytkowników są szczere i opierają się na ich osobistych wrażeniach. Dlatego mogą nas ochronić, przed zakupem wadliwego towaru.

Szukaj okazji

Wiadome jest, że zakupy online cechują się przede wszystkim korzystnymi cenami. Śledząc newslettery, czy profile marek na portalach społecznościowych na pewno znajdziemy różne kody zniżkowe na darmową dostawę, czy wybrane produkty. Nawet kiedy jesteśmy głodni, a nasza lodówka świeci pustkami, wystarczy zajrzeć na AleRabat, a mając kupon zdecydowanie mniej zapłacimy za pizzę, czy inne wybrane przez nas jedzenie. Pamiętajmy o tym, że coraz więcej restauracji typu fast food przekonuje nas do siebie, właśnie kodami zniżkowymi.

Sposoby te nie są skomplikowane i każdy może wprowadzić je do swojego codziennego życia. Jak już zaczniemy oszczędzać, to później ciężko będzie nam przestać. I bardzo dobrze, bo dzięki temu nie tylko będziemy kontrolować finanse, ale też rozwiniemy wyobraźnię wymyślając coraz to nowsze metody zarządzania naszym budżetem.