Przynajmniej raz w roku każda kobieta powinna znaleźć czas, by odwiedzić gabinet ginekologa. Dlatego jeśli w ciągu ostatnich 12 miesięcy Wam się to nie udało, najwyższa pora na solidny rachunek sumienia. Regularna profilaktyka jest niezwykle ważna, gdyż ma na celu ocenę stanu naszego zdrowia, jak również wykonanie podstawowych badań. Jednym z nich jest cytologia. Według Narodowego Funduszu Zdrowia takie badanie powinno być wykonywane raz na trzy lata. - Na szczęście większość ginekologów dba o to, żeby ich pacjentki miały wykonywaną cytologię raz na rok. Wtedy szansa na wczesne wykrycie nieprawidłowości jest największa - mówi ginekolog Agnieszka Nalewczyńska.

Cytologia - co to jest? Kiedy wykonać pierwsze badanie?

Wiele kobiet, w tym także tych dorosłych, nie do końca wie, na czym polega cytologia. A to dlatego, że nie poddało się jeszcze temu badaniu. Czy to źle, że w wieku 30 lat nie miało się cytologii? Zapytaliśmy o to naszego eksperta. - Każda współżyjąca kobieta powinna mieć wykonywaną cytologię, więc nie ma dolnego wieku – mówi doktor Nalewczyńska. - Badanie polega na pobraniu specjalną szczoteczką wymazu z tarczy szyjki macicy oraz kanały w celu określenia czy nie ma żadnych nieprawidłowości. Cytologia chroni nas przede wszystkim przed rakiem szyjki macicy.

Cytologia - jak się przygotować?

Przed profilaktyczną wizytą u ginekologa na pewno należy zadbać o higienę stref intymnych. Ale kiedy wiemy, że będziemy poddawać się cytologii, to nie wystarczy. Trzeba bowiem wziąć pod uwagę dzień cyklu, w którym będziemy. Badanie cytologiczne można więc wykonać najwcześniej 2 dni po zakończeniu miesiączki i najpóźniej 4 dni przed spodziewanym terminem rozpoczęcia kolejnej. Czyli najlepiej między 10 a 20 dniem cyklu (pierwszy dzień cyklu to pierwszy dzień krwawienia miesiączkowego). Trzeba również pamiętać, aby 4 dni przed badaniem nie stosować żadnych preparatów oraz leków dopochwowych, tamponów oraz irygacji pochwy. I co najmniej 24 godziny przed cytologią powinnyśmy powstrzymać się od stosunków płciowych. Niewskazane jest również używanie wibratorów.

Zobacz także: 8 powodów dla których spóźnia Ci się okres (i nie jest to ciąża)

Cytologia - ile kosztuje i czy jest refundowana?

Cytologia nie jest drogim badaniem. Ceny tego badania zaczynają się od 20 zł, najwięcej możemy zapłacić ok. 70 zł. Warto jednak wiedzieć, że u kobiet w wieku 25-29 lat jest to badanie refundowane co 3 lata.

Cytologia - jak przebiega i „czy to boli”?

Żaden ginekolog nie wykona cytologii bez solidnego wywiadu. Od tego powinna zaczynam się każda wizyta. Przechodząc jednak do szczegółów, badanie cytologiczne niewiele różni się od zwykłego badania ginekologicznego, jeśli chodzi o komfort pacjentki (oczywiście każda z nas ma swoją skalę, więc nie można generalizować). Cytologia odbywa się poprzez wprowadzenie wziernika do pochwy i potem do szyjki macicy, by za pomocą specjalnej szczoteczki pobrać materiał do badania. Wyniki dostajemy zazwyczaj po 3-4 dniach, choć zdarza się, że czeka się na nie nieco dłużej, ponieważ dana placówka nie ma możliwości przeprowadzenia badania mikroskopowego.

Cytologia i co jeszcze?

Cytologię należy traktować jako badanie obowiązkowe. Koniec kropka. O czym jeszcze warto pamiętać? - Bezpłatnie możemy wykonać również USG piersi - o ile mamy skierowanie od lekarza - oraz mammografię - przypomina dr Agnieszka Nalewczyńska.

Zobacz także:

Zobacz także: Sekspozytywny alfabet by G'rls ROOM - Ł jak łechtaczka. Czyli wszystko, co powinnyście wiedzieć o clitoris