Za co odpowiada czakra gardła?

Czakra to słowo pochodzące z sanskrytu, które możemy przetłumaczyć jako koło lub okrąg. Oznacza miejsce w organizmie, w którym gromadzi się duża ilość energii nazywanej praną.

Wyróżniamy siedem podstawowych czakr, a każda z nich ma swoją funkcję:  

Czakra gardła w sanskrycie to Visuddha, czyli oczyszczenie. Jej symbolem jest lotos o szesnastu płatkach w jasnoniebieskim kolorze. Znajduje się w tylnej części gardła, i jest piątym ważnym obszarem energetycznym w ciele (drugą z wyższych czakr). Visuddha odpowiada za kreatywność, autoekspresję i komunikowanie się. Symbolizuje zarówno zdolność porozumiewania się, jak i rozumienia innych. Zrównoważona czakra gardła jest charakterystyczna dla osób szczerych, otwartych i empatycznych, nie mających problemu z komunikacją i wyrażaniem uczuć.

Jak objawia się zablokowana czakra gardła?

Zablokowana czakra gardła może dawać o sobie znać poprzez szereg niekorzystnych reakcji naszego organizmu. Mogą być to zarówno objawy fizyczne, jak i psychiczne. Jeśli zdarzają się wyjątkowo często lub trwają przez dłuższy okres, warto rozważyć wprowadzenie do życia technik, które równoważą przepływ energii w organizmie.

Blokada czakry gardła może objawiać się poprzez:

 1. przewlekłą niechęć do kontaktu z innymi osobami,
 2. wycofywanie się z rozmowy, niechęć do zabierania głosu,
 3. strach przed wypowiedzeniem swojego zdania i konfrontacją,
 4. obniżone poczucie własnej wartości,
 5. objawy fizyczne, takie jak częste infekcje gardła i krtani, choroby tarczycy czy sztywność karku.

W niektórych przypadkach czakra gardła może stać się nadaktywna. Zbyt duża ilość zgromadzonej w niej energii może sprawić, że będziemy odczuwać silną potrzebę wyrażenia swojego zdania (nawet, jeśli nikt o nie nie pyta), zaczniemy mówić zbyt głośno i zbyt szybko, będziemy mieć skłonności do przerywania i zakłócania rozmów innych osób.

Jak odblokować czakrę gardła?

Zablokowana energia jednej z czakr może spowodować szereg nieprzyjemnych objawów ze strony organizmu. W jaki sposób odblokować czakrę gardła? Najlepiej sprawdzą się metody takie jak: medytacja i afirmacje, joga, aromaterapia, ćwiczenia wokalne.

Zobacz także:

Aby osiągnąć jak najlepszy efekt, najlepiej stosować kilka technik naprzemiennie. W zrównoważeniu energii czakry gardła może pomóc nam też otaczanie się kolorem niebieskim i praca ze specjalnie dobranymi kamieniami.

Pamiętajmy, że blokada czakry gardła może być spowodowana przez nieprawidłowe działanie innych czakr (i odwrotnie). Dlatego kiedy rozpoczynamy starania o harmonię energetyczną w ciele, musimy podejść do problemu całościowo.

Czakra gardła - jak ją wzmocnić na co dzień?

By zachować balans energetyczny w organizmie, warto wdrożyć do codziennego życia rytuały i ćwiczenia, które pomogą nam zadbać o czakry. Jak wzmocnić czakrę gardła?

Joga

Regularna praktyka jogi jest świetnym sposobem na zachowanie równowagi energetycznej w ciele. Czakra gardła najlepiej skorzysta na wplataniu do praktyki asan takich jak:

 • Sarvangasana (leżenie przerzutne, świeca),
 • Viparita karani (pozycja nóg uniesionych na ścianie),
 • Ardha matsyendrasana (pół-pozycja skrętu mędrca),
 • Matsyasana (pozycja ryby),
 • Salamba sarvangasana (stanie na barkach z podparciem),
 • Halasana (powrót do pozycji leżącej).

Uwaga! Pamiętaj, że niektóre z wymienionych wyżej pozycji są skierowane dla osób średniozaawansowanych i zaawansowanych. Nie wykonuj ich samodzielnie, jeśli nie masz wcześniejszego doświadczenia z praktyką jogi.

Aromaterapia

Sposobem na pracę z czakrą gardła może być też stosowanie odpowiednio dobranej aromaterapii. W tym przypadku najlepiej sprawdzą się olejki eteryczne z lawendy i rozmarynu. Możemy dodać je do relaksującej kąpieli albo rozpylić w pomieszczeniu przed praktyką jogi lub medytacją. Niektóre olejki eteryczne mogą posłużyć też jako spray odświeżający do pościeli (musimy jednak pamiętać, że powinny zostać wcześniej zmieszane z wodą w odpowiednich proporcjach).

Ćwiczenia wokalne

Dobrym sposobem na pracę z czakrą gardła jest… mówienie na głos, intonacja i śpiewanie. Wszelkiego rodzaju ćwiczenia wokalne mogą pomóc nam pozbyć się blokad energetycznych z tego obszaru w ciele. Zadziała zarówno śpiew, recytacja, jak i improwizacja przed lustrem.

Technika mówienia przed lustrem zadziała jeszcze lepiej, kiedy skoncentrujemy się na problematycznych tematach krążących wokół komunikacji. Ważne, abyśmy skupili się na mówieniu prawdy. W jaki sposób zachowuję się podczas rozmów z innymi? Z wyrażaniem jakich emocji mam największy problem? Jakich tematów zawsze staram się unikać? Znalezienie odpowiedzi na tego typu pytania, i wymówienie ich na głos, świetnie zadziała na pozbycie się blokad dotyczących czakry gardła.

Czakra gardła - kamienie i kryształy

Praca z odpowiednio dobranymi kryształami również może być sposobem na przywrócenie równowagi energetycznej w ciele. Jakie kamienie najbardziej polubi czakra gardła? Przede wszystkim te, które są odpowiedzialne za mowę i komunikację oraz  występują w różnych odcieniach koloru niebieskiego.

Turkus

Turkus równoważy wszystkie struktury energetyczne w ciele, wzmacnia i odżywia aurę. To kamień pewności siebie, bliskości i zrozumienia. Usprawnia komunikację z innymi, a także wyrażanie swojej wibracji do świata zewnętrznego.

Niebieski chalcedon

Energia niebieskiego chalcedonu stymuluje wytworzenie równowagi pomiędzy sferą duchową i umysłową. Wspiera naukę, mowę i komunikację, jest szczególnie polecany osobom nieśmiałym, odczuwającym lęk przed kontaktem z innymi.

Sodalit

Sodalit jest nazywany kamieniem oświecenia umysłu. Pomaga wytworzyć harmonię pomiędzy myśleniem logicznym i intuicyjnym, a także połączyć sferę fizyczną ze sferą duchową. Sprzyja medytacji, ćwiczeniom oddechowym i skupieniu podczas wypowiadania afirmacji. Usprawnia komunikację, pomaga w lepszym zrozumieniu wybranej przez nas ścieżki życiowej.

Niebieski kalcyt

Niebieski kalcyt rozjaśnia umysł i usprawnia komunikację. Uspokaja i wycisza, pomaga nam zapanować nad niechcianymi emocjami. Ma pozytywny wpływ na okolice gardła, dlatego poprawia zdolności wokalne, mowę i wysławianie się.

Akwamaryn

Akwamaryn jest nazywany kamieniem odwagi. Wzmacnia zdolności komunikacyjne, oddziałuje na ośrodek kontaktów międzyludzkich. Pomaga osobom, które mają problem ze szczerym wyrażaniem myśli i emocji oraz asertywnością. Zwiększa samorefleksję i empatię, stymuluje spontaniczność oraz poczucie wolności.

Tęczowy fluoryt

Fluoryt tęczowy stabilizuje przepływy energii w ciele, dzięki czemu zapewnia ich harmonię i równowagę. Stymuluje kreatywność, twórczość i elastyczność, pomaga w przejściu na wyższy poziom świadomości. Jest kamieniem rozwoju duchowego, zwiększa intuicję i ułatwia “komunikację” z wyższymi wymiarami.

Angelit

Angelit to kamień oświecenia, pewności siebie, otwartości umysłu. Ma właściwości wyciszające i uspokajające, ułatwia nam spojrzenie w głąb siebie. Angelit jest świetnym akcesorium do medytacji, rytuałów oraz podróży astralnych.

Czakra gardła - medytacja

Medytacja uspokaja, wycisza i pomaga nam uwierzyć we własny potencjał. Praktyka jest też świetnym sposobem na zachowanie balansu energetycznego w organizmie. Jak podczas medytacji skupić się na wzmacnianiu i równoważeniu czakry gardła? Przedstawiamy „instrukcję” na praktykę krok po kroku:

 • Usiądź w wygodnej pozycji i wyprostuj plecy.
 • Ręce umieść na brzuchu lub kolanach, układając palce w jedną z wybranych mudr.
 • Zamknij oczy i skup się na oddechu. Spróbuj wyciszyć umysł i nie koncentrować się na żadnej konkretnej myśli.
 • Poczuj fale energii przepływające przez twój organizm. Postaraj się na nich skupić.
 • Czakra gardła wiąże się z mówieniem i komunikacją. Jeśli czujesz się z tym komfortowo, staraj się wymawiać na głos słowa i afirmacje związane z obszarem, nad którym starasz się pracować.
 • W medytacji na czakrę komunikacji może ci pomóc otoczenie się kolorem niebieskim lub używanie kryształów takich jak turkus, karneol, czy lapis lazuli.
 • Gdy poczujesz gotowość, zacznij wizualizować sobie usuwanie blokad i otwieranie czakry gardła. Wyobraź sobie energetyczny, jasnoniebieski krąg wokół obszaru czakry. Z każdym kolejnym wdechem krąg się rozszerza i pulsuje coraz mocniejszym światłem.
 • Poczuj, że uwalniasz energię uwięzioną w kręgu, i wyrzucasz wszelkie „zanieczyszczenia” w kierunku ziemi.
 • Otwórz oczy i zakończ medytację kilkoma głębokimi, wokalnymi oddechami.

Musimy pamiętać, że medytacja przynosi efekty tylko wtedy, kiedy jest praktykowana regularnie. Spróbuj wpisać ją na stałe do swojego harmonogramu, przynajmniej co drugi dzień.

Czakra gardła - afirmacje

Afirmacje to intencyjne zdania, które wypowiadamy, aby „nastawić” częstotliwość naszych myśli na odpowiedni poziom. Możemy używać ich do aktywnej pracy z czakrami, na przykład podczas medytacji, rytuałów lub praktyki jogi, ale również w czasie wypoczynku, na długim spacerze czy w relaksującej kąpieli. Musimy pamiętać, że afirmacje przyniosą najlepszy efekt, jeśli będą wymawiane z dużą starannością, wiarą i zaangażowaniem.

Czakra gardła najlepiej polubi się z afirmacjami takimi jak:

 • Mam wysoko rozwiniętą zdolność komunikacji.
 • Otwarcie mówię o swoich potrzebach.
 • Nie mam problemu z komunikowaniem swoich emocji.
 • Świetnie radzę sobie w komunikacji z innymi osobami.
 • Jestem twórcza i kreatywna.
 • Jestem spokojna.
 • Rozumiem swoje emocje.