Sytuacja związana z koronawirusem staje się coraz gorsza. Dziś odbyła się konferencja, podczas której premier Mateusz Morawiecki poinformował o nowych obostrzeniach – cały kraj został objęty tak zwaną czerwoną strefą. W najbliższą sobotę zamknięte zostaną lokale gastronomiczne. Natomiast uczniowie klas 4-8 szkoły podstawowej dołączą do starszych koleżanek i kolegów, którzy uczą się w systemie zdalnym. Co jeszcze się zmieni? Oto lista obostrzeń, które będą obowiązywać od 24 października!

Czerwone strefy w Polsce – jakie obostrzenia obowiązują?

Zakrywanie nosa i ust

W całej Polsce obowiązuje zakrywanie nosa i ust, zarówno w pomieszczeniach zamkniętych, jak i w przestrzeni publicznej. Osoby, które ze względów zdrowotnych nie mogą zakrywać nosa i ust, muszą mieć przy sobie dokumenty, które to potwierdzają. Kara za poruszanie się bez maseczki ochronnej to mandat w wysokości do 500 zł.

Lokale gastronomiczne

Zmieniają się zasady funkcjonowania lokali gastronomicznych w całej Polsce! Restauracje, kawiarnie, bary i puby zostaną zamknięte - będą mogły serwować dania jedynie na wynos lub z dowozem do domu klientów (oczywiście przy zachowaniu wszelkich zasad bezpieczeństwa). 

Sklepy i galerie handlowe

Wiele osób obawia się sytuacji, która miała miejsce na początku pandemii podczas lockdownu, kiedy do sklepów ustawiały się długie kolejki. Obecne restrykcje, które wejdą w życie w czerwonej strefie w sobotę, są nieco lżejsze. W sklepach o powierzchni do 100 m2 będzie mogło przebywać 5 osób na 1 kasę (dotyczy to np. osiedlowych sklepów). Natomiast w sklepach o powierzchni powyżej 100 m2 przypada 1 osoba na 15 m2. 

Co z galeriami handlowymi? W hipermarketach w centrach handlowych zakupy zrobi liczba osób zgodna z powyższymi wytycznymi (czyli np. jeśli sklep ma powierzchnię kilka tysięcy m2, to może w nim przebywać kilkaset klientów), ograniczona liczba klientów będzie obowiązywała również w mniejszych sklepach w galeriach. 

Oprócz tego, rząd przywrócił godziny dla seniorów. W godzinach od 10:00 do 12:00 zakupy mogą robić wyłącznie osoby po 60 roku życia.

Wesela i imprezy okolicznościowe

Obostrzenia dotyczące imprez okolicznościowych obowiązują od ubiegłego poniedziałku, czyli 19 października 2020. W związku z kolejnymi zakażeniami koronawirusem wesela, chrzciny, konsolacje, stypy itp. nie mogą się odbywać do odwołania

Zobacz także:

Dlaczego podczas pandemii powinniśmy myć głowę codziennie? >>>

Zamknięte szkoły

W związku z wprowadzonymi obostrzeniami, zmieni się również tryb nauczania. Szkoły średnie oraz uczelnie pozostaną zamknięte. Na nauczanie zdalne przejdą również uczniowie klas 4-8 szkoły podstawowej. Natomiast młodsze roczniki oraz przedszkola będą działać bez zmian, tak jak do tej pory - pozostaną otwarte. 

Ograniczenia pasażerów  w komunikacji miejskiej

Czerwona strefa determinuje ograniczenia w komunikacji miejskiej – liczba pasażerów nie może przekroczyć 50% miejsc siedzących lub 30% wszystkich miejsc w środkach transportu, przeznaczonych do przewozu powyżej 9 osób. 

Placówki i wydarzenia kulturalne

Obostrzenia dotyczą również placówek kulturalnych i wszystkich wydarzeń. Wszędzie obowiązuje oczywiście trzymanie 1,5 m odstępu między osobami, a także zakrywanie nosa i ust. Co więcej, w kinach, w teatrach i w innych zamkniętych przestrzeniach, w których są organizowane wydarzenia kulturalne, może być zajętych tylko 25% miejsc – zajęte może być co czwarte siedzenie. 

Życie społeczne

Od jutra obowiązywać będzie również ograniczenie imprez, zebrań i zgromadzeń publicznych do 5 osób spoza jednego gospodarstwa domowego. Wyjątkiem są spotkania odbywające się w celach zawodowych, jak również te związane z uczestnictwem czy sprawowaniem kultu religijnego. 

Obiekty sportowe, w tym siłownie i baseny

Niestety wszystkie siłownie, baseny, aquaparki mają zawieszoną działalność – placówki będą zamknięte do odwołania

UPRAWIANIE SPORTU NA ZEWNĄTRZ 

Jeżeli regularnie spacerujecie, biegacie lub ćwiczycie na powietrzu, przygotujcie się na obostrzenia, związane oczywiście z noszeniem maseczki – zakrywanie nosa i ust obowiązuje podczas treningu na powietrzu (z wyjątkiem lasów, parków i plaż). Co z jazdą na rowerze – czy jadąc na rowerze, trzeba mieć maseczkę? Sytuacja jest bardzo analogiczna. Jeżeli poruszacie się w przestrzeni publicznej, to tak, musicie zakryć nos i usta. Nakaz nie obowiązuje natomiast w lasach, na polach i w parkach. 

MASECZKI W SAMOCHODACH

Od jutra obowiązywać będzie także nakaz zakrywania i ust, ale tylko wtedy, gdy jedziemy z osobą lub osobami spoza rodziny lub z którymi nie mieszkamy. Jeżeli w samochodzie znajdujemy się sami, również nie musimy mieć maseczki. Z obowiązku zakrywania nosa i ust w samochodach są zwolnione także dzieci do 4 roku życia.