10 października rząd zadecydował o wprowadzeniu żółtej strefy w całym kraju, która wiąże się m.in. z zakrywaniem nosa i ust w przestrzeni publicznej, z wyłączeniem lasów i parków. Spowodowane jest to gwałtownym wzrostem zachorowań na koronawirusa. Naukowcy przewidywali, że w okresie jesiennym więcej osób zarazi się Covid-19. W Polsce od kilku dni praktycznie codziennie dowiadujemy się o nowym rekordzie zachorowań. Wczoraj odnotowano ponad 8 tysięcy zakażeń. Dlatego rząd podjął kolejną decyzję i ogłosił nową listę miejsc, objętych surowymi obostrzeniami.W czerwonej strefie od soboty będzie 152 powiatów, w tym 11 miast wojewódzkich na czele z Warszawą, Łodzią, Gdańskiem czy Krakowem. Premier Mateusz Morawiecki podczas wczorajszej konferencji zaapelował, żebyśmy – już po raz kolejny – zostali w domach (oczywiście w miarę możliwości). Jakie obostrzenia czekają nas od soboty w czerwonych strefach? Sprawdźcie poniżej.

Czerwone strefy w Polsce – jakie obostrzenia obowiązują?

W związku z gwałtownym wzrostem liczby zachorowań na koronawirusa, od jutra, czyli od 17 października, prawie 70% z nas znajdzie się w czerwonych strefach. Rząd ogłosił, że trafiło do niej aż 151 powiatów, w tym 11 miast wojewódzkich: Warszawa, Kraków, Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, Kielce, Lublin, Łódź, Poznań, Olsztyn oraz Rzeszów. Czerwone strefy w miastach i powiatach obowiązują od soboty do odwołania. Sprawdźcie poniżej, jakie obostrzenia obowiązują od soboty.

ZAKRYWANIE NOSA I UST

W całej Polsce – bez względu na strefę – obowiązuje zakrywanie nosa i ust, zarówno w pomieszczeniach zamkniętych, jak i w przestrzeni publicznej. Nakaz noszenia maseczek nie dotyczy lasów i parków, ogrodów botanicznych i plaż. Osoby, które ze względów zdrowotnych nie mogą zakrywać nosa i ust, muszą mieć przy sobie dokumenty, które to potwierdzają. Kara za poruszanie się bez maseczki ochronnej to mandat w wysokości do 500 zł.

RESTAURACJE

W miejscach objętych strefą czerwoną, restauracje, kawiarnie i inne miejsca będę czynne w godzinach od 6:00 do 21:00. Po godzinie 21:00 nie będziemy mogli usiąść przy stole i zamówić dania na miejscu, ale będzie możliwa opcja „na wynos”. W lokalach gastronomicznych zarówno obsługa, jak i goście są zobowiązani do zakrywania nosa i ust. Goście dopiero przy stoliku mogą ściągnąć maseczkę ochronną. W knajpach zajęty może być co drugi stolik, który po każdym kliencie jest dezynfekowany. 

SKLEPY I GALERIE HANDLOWE

Wiele osób obawia się sytuacji, która miała miejsce na początku pandemii podczas lockdownu, kiedy do sklepów ustawiały się długie kolejki. Obecne restrykcje, które wejdą w życie w czerwonej strefie w sobotę, są lżejsze. W sklepach o powierzchni do 100 m2 będzie mogło przebywać 5 osób na 1 kasę (dotyczy to np. osiedlowych sklepów). Natomiast w sklepach o powierzchni powyżej 100 m2 przypada 1 osoba na 15 m2. 

Co z galeriami handlowymi? W hipermarketach w centrach handlowych zakupy zrobi liczba osób zgodna z powyższymi wytycznymi (czyli np. jeśli sklep ma powierzchnię kilka tysięcy m2, to może w nim przebywać kilkaset klientów), ograniczona liczba klientów będzie obowiązywała również w mniejszych sklepach w galeriach. 

Oprócz tego, rząd przywrócił godziny dla seniorów. W godzinach od 10:00 do 12:00 zakupy mogą robić wyłącznie osoby po 60 roku życia.

WESELA I INNE IMPREZY OKOLICZNOŚCIOWE 

Mimo tego, że strefa czerwona obowiązuje w wyznaczonych powiatach od jutra, obostrzenia dotyczące wesel i innych imprez okolicznościowych (chrztów czy komunii) będą wprowadzone dopiero od poniedziałku, czyli od 19 października. To znaczy, że od tego dnia będzie obowiązywał zakaz organizowania wesel i podobnych imprez na terenie miast objętych czerwoną strefą – aż do odwołania.

Dlaczego podczas pandemii powinniśmy myć głowę codziennie? >>>

ZAMKNIĘTE SZKOŁY

W związku z wprowadzonymi obostrzeniami, zmieni się również tryb nauczania. Szkoły średnie oraz uczelnie zostaną zamknięte, a uczniowie przejdą na nauczanie zdalne. Natomiast szkoły podstawowe oraz przedszkola działają bez zmian, tak jak do tej pory, czyli pozostają otwarte. 

OGRANICZENIA PASAŻERÓW W KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ

Czerwona strefa determinuje ograniczenia w komunikacji miejskiej – liczba pasażerów nie może przekroczyć 50% miejsc siedzących lub 30% wszystkich miejsc w środkach transportu, przeznaczonych do przewozu powyżej 9 osób. 

PLACÓWKI I WYDARZENIA KULTURALNE

Obostrzenia dotyczą również placówek kulturalnych i wszystkich wydarzeń. Wszędzie obowiązuje oczywiście trzymanie 1,5 m odstępu między osobami, a także zakrywanie nosa i ust. Co więcej, w kinach, w teatrach i w innych zamkniętych przestrzeniach, w których są organizowane wydarzenia kulturalne, może być zajętych tylko 25% miejsc – zajęte może być co czwarte siedzenie. 

OBIEKTY SPORTOWE – SIŁOWNIE, BASENY ITD.

Niestety wszystkie siłownie, baseny, aquaparki mają zawieszoną działalność – placówki będą zamknięte do odwołania

UPRAWIANIE SPORTU NA ZEWNĄTRZ 

Jeżeli regularnie spacerujecie, biegacie lub ćwiczycie na powietrzu, przygotujcie się na obostrzenia, związane oczywiście z noszeniem maseczki – zakrywanie nosa i ust obowiązuje podczas treningu na powietrzu (z wyjątkiem lasów, parków i plaż). Co z jazdą na rowerze – czy jadąc na rowerze, trzeba mieć maseczkę? Sytuacja jest bardzo analogiczna. Jeżeli poruszacie się w przestrzeni publicznej, to tak, musicie zakryć nos i usta. Nakaz nie obowiązuje natomiast w lasach, na polach i w parkach. 

MASECZKI W SAMOCHODACH

W strefach żółtych oraz czerwonych również obowiązuje nakaz zakrywania i ust, ale tylko wtedy, gdy jedziemy z osobą lub osobami spoza rodziny lub z którymi nie mieszkamy. Jeżeli w samochodzie znajdujemy się sami, również nie musimy mieć maseczki. Z obowiązku zakrywania nosa i ust w samochodach są zwolnione także dzieci do 4 roku życia.