Wielokrotnie słyszeliśmy, że bycie eko jest drogie lub zbyt skomplikowane. Roślinne zamienniki kosztują więcej niż mięso (mit), dostęp do ubrań z zaufanych źródeł i dobrych materiałów utrudniony (mit), a segregacja śmieci wymaga zbyt dużego zaangażowania (również mit). Jak wiadomo – dla chcącego, nic trudnego! Trzeba jedynie zdać sobie sprawę z tego jak dużym problemem jest nasza bezczynność i myśl, że aby dbać o środowisko, trzeba poświęcić proekologicznym działaniom całe swoje życie. A gdzie zaczyna się problem? W naszych koszach na śmieci.

Morze jednorazówek

Jednym z największych problemów XXI wieku, który dotkliwie uderza w środowisko są jednorazowe butelki i foliowe torby. Przeciętna trzyosobowa rodzina zużywa rocznie 1000 jednorazowych butelek. Według zatrważających statystyk do 2050 roku w morzach i oceanach będzie więcej odpadów niż żywych stworzeń. Niektóre z nich jeszcze za naszego życia wyginą. Dlatego musimy zacząć działać już teraz, podejmować coraz bardziej świadome wybory, dając tym samym przykład kolejnym pokoleniom. Wbrew pozorom naprawienie błędów nie jest aż tak skomplikowane – najważniejsze jest wprowadzenie drobnych zmian do naszego harmonogramu dnia.

Kosmicznie proste wyzwanie

Taką zmianą może być właśnie segregacja śmieci – cztery niewielkie kosze i jeden mniejszy na odpady bio to świetny początek przygody z ekologią. Każdy z nich może być opisany, co znacznie ułatwi segregację. Jeśli w domu są dzieci można wprowadzić zabawę – każdy pełen worek posegregowanych odpadów to jeden plusik, a dziesięć plusików to drobna nagroda. Kolejną zmianą może być zabieranie własnych toreb na zakupy. Nie ukrywamy, że to również wygodne, bo wszyscy wiemy jak irytujące potrafią być dziesiątki toreb, na które nie ma w domu miejsca.

Świetną decyzją będzie też rezygnacja z wyżej wspomnianych jednorazowych butelek i zastąpienie ich butelkami i dzbankami filtrującymi wodę. Takie produkty wielokrotnego użytku udostępnia, na pewno dobrze Wam znana, polska marka Dafi. To właśnie za nią stoi kampania Kosmiczne Wyzwanie, która jest odpowiedzią na postępujące zmiany środowiskowe i przypomnieniem, że mamy jedną planetę-matkę. To kosmicznie proste wyzwanie ma za zadanie szerzyć wiedzę o ekologii i zachęcać nas do przykładania większej wagi do podejmowanych przez nas codziennych decyzji. Twarzą kampanii jest znany i lubiany Tomasz Kot.

Siła autorytetu

Niedawno zaczął się rok szkolny, dlatego razem z marką Dafi przypominamy jak ważna jest rola rodzica – dzieci przejmują zachowania dorosłych, bacznie ich obserwują i naśladują. Zachęcamy do tego, żeby śniadanie pakować w wielorazówki, a wodą kranową napełniać butelki z filtrem. Dafi wprowadziło niedawno na rynek nowość, która świetnie sprawdzi się w szkolnym plecaku. Solid to pierwsza, wyprodukowana w Polsce, butelka filtrująca wodę, wykonana z wytrzymałego Tritanu®. Jest bezpieczna dla zdrowia, nie pochłania zapachów i, co bardzo ważne, jest lekka. Występuje w dwóch pojemnościach – 0,5 l oraz 0,7 l, a jeden filtr jest w stanie zastąpić nawet 200 butelek z wodą ze sklepu i wystarcza na cały miesiąc! Oszczędzamy nie tylko środowisko, ale i nasze portfele.

W ofercie Dafi znajdziecie również model Soft, który jest już niemal kultowym produktem. Występuje w trzech pojemnościach – 0,3, 0,5 oraz 0,7 l.

Warto podkreślić, że decydując się na kupno tańszych zamienników (podróbek) wspiera się marki, którym nie zależy na proekologicznych działaniach, ponieważ oszczędzając na materiałach, oferują tańsze produkty. Renomowane firmy szukają lepszych rozwiązań i poszerzają naszą wiedzę na tematy związane z ochroną środowiska. Dlatego zajrzyjcie na serwis specjalny marki Dafi, na którym znajdziecie wiele ciekawych, edukacyjnych treści o tematyce ekologicznej i pamiętajcie, że te drobne codzienne wybory mają ogromną moc i mogą zrobić wiele dobrego dla całej naszej planety. Wybierajcie i kupujcie mądrze – to mały krok dla człowieka, a wielki krok dla ludzkości!

Materiał powstał we współpracy z marką Dafi.