Zastanawiałyście się kiedyś, czy zabiegi z autoagresji (choćby tak popularna choroba Hashimoto, czyli autoagresywne zapalenie tarczycy) wykluczają robienie sobie jakichś zabiegów w gabinetach medycyny estetycznej? Jeszcze kilka, kilkanaście lat temu po wypełnieniu ankiety wstępnej kwalifikacji mogłabyś zostać odesłana do domu. Nici z zaplanowanej epilacji laserowej, pa pa mezoterapio. Dziś lekarze patrzą na temat schorzeń immunologicznych szerzej i bardziej kompleksowo. Z dużą wyrozumiałością i jeszcze większą wiedzą.

Czy mówić lekarzowi, że mam hashimoto, gdy mam w planach botoks

Choroba jest twoja i informowanie o niej lub nie też jest na twoją odpowiedzialność. W przypadku chorób autoagresywnych (w rozmowie wyjaśniamy, czym są i które to) istotne jest to, że rozwijają się sinusoidalnie. Po czasie aktywności mogą nastąpić (czasami nawet wieloletnie) remisje, czyli okresy utajenia choroby. Sprawdzamy zatem, czy można zapomnieć o tym, że jest się chorym. Rozmawiamy też o tym, czy chorując, jesteś skazana na branie leków nieustanie do końca życia (i mamy dobre wiadomości!).

Autoagresja to zapalenie?

Jeśli założyć, że w dużej mierze tak jest (że ten stan pobudzenia immunologicznego organizmu można porównać do tlącego się stanu zapalanego), to jak to wpływa na zabiegi takie jak mezoterapia, botoks, stymulacja laserowa? Przecież istotą zabiegów laserowych jest również wygenerowanie w skórze mikrozapalenia. Czy w takim razie te stany zapalne się sumują i czy z czegoś musimy rezygnować? Powiemy ci!

Rozmawiamy też o tym, jak autoagresja ma się do trądziku, no i oczywiście o tym, czy skóra Hashimotek (i osób chorujących na inne podobne schorzenia) reaguje na zabiegi inaczej. Inaczej, czyli…jak?  Zapraszam do posłuchania rozmowy z dr Marią w ramach podcastu „Co mam sobie zrobić?”.

Posłuchaj podcastu!

Tego odcinka posłuchasz też już do dzisiaj na platformie Spotify

--
W Glamour.pl na co dzień informujemy was o trendach, stylu życia, rozrywce. Jednak w tym trudnym czasie część redakcji pracuje nad treściami skupionymi wokół sytuacji w Ukrainie. TUTAJ dowiecie się, jak pomagać, sprawdzicie, gdzie trwają zbiórki i przeczytacie, co zrobić, żeby zachować równowagę psychiczną w tych trudnych okolicznościach.

 

Zobacz także: