Czy można przesunąć okres? Czyli przyspieszyć miesiączkę albo wręcz przeciwnie – opóźnić ją? Zdarzają się sytuacje, kiedy takie pytanie pojawia się w głowie wielu miesiączkujących kobiet. A powodów może być wiele. Uważany za jeden z najważniejszych dni w życiu ślub, wesele przyjaciółki, egzamin, zawody sportowe, wyjazd służbowy czy wyczekiwany urlop. W tych przypadkach każda z nas wolałaby czuć się komfortowo. A już na pewno, jeśli oprócz krwawienia okres oznacza zazwyczaj ostry ból i złe samopoczucie. Czy istnieje bezpieczny sposób przesunięcia okresu? Na czym polega przesunięcie miesiączki? Kiedy należy zaplanować przesunięcie okresu i czy u każdej kobiety sprawdzi się ta sama metoda? 

Czy przesunięcie okresu jest bezpieczne?

Przesunięcie miesiączki budzi mnóstwo wątpliwości. Wiele kobiet może obawiać się tego, czy przesunięcie okresu jest w pełni bezpieczne i taka ingerencja w cykl menstruacyjny nie odbije się później na naszym zdrowiu, czyli prawidłowym funkcjonowaniu układu hormonalnego. Ginekolog Ewa Zwolińska uspokaja: - Przesunięcie okresu jest możliwe bez naruszenia zdrowia pacjentkiJeżeli więc bardzo chcemy przesunąć miesiączkę i mieć pewność, że krwawienie nie zaskoczy nas w trakcie obrony pracy magisterskiej czy podczas rozkoszowania się wakacjami w basenie, taką decyzję powinniśmy przede wszystkim skonsultować z ginekologiem i nie ingerować w cykl menstruacyjny samodzielnie.

Jak opóźnić miesiączkę?

Najpopularniejszym, najprostszym i jednocześnie najskuteczniejszym sposobem na przesunięcie okresu są tabletki antykoncepcyjne. Kobiety, które na co dzień stosują tego typu antykoncepcję nie będą miały problemu z przesunięciem krwawienia. Zazwyczaj są to tabletki dwuskładnikowe (zawierają dwa rodzaje hormonów – estrogen i gestagen). To oznacza, że przyjmuje się je o tej samej porze 21 dni, następnie robi 7-dniową przerwę i w tym dokładnie czasie występuje krwawienie. Następnie rozpoczyna się kolejne opakowanie i powtarza ten sam schemat. Kiedy chcemy opóźnić krwawienie, przyjmujemy tabletki antykoncepcyjne bez przerwy, czyli jedno opakowanie po drugim – tłumaczy ginekolog Ewa Zwolińska. - W taki sposób można przesunąć krwawienie z odstawienia o kolejne 3 tygodnie i zrobić przerwę dopiero po skończeniu kolejnego opakowania – dodaje nasza ekspertka.

Jak opóźnić okres tabletkami antykoncepcyjnymi

Pytamy ginekolog Ewę Zwolińską, co z kobietami, które nie stosują doustnej antykoncepcji hormonalnej, a chciałyby w ten sposób przesunąć miesiączkę. Powinny one pamiętać o tym, aby odpowiednio wcześnie zgłosić się do lekarza, czyli dwa, trzy miesiące wcześniej. Kiedy trafiają do mnie pacjentki, które chciałyby przesunąć krwawienie tydzień przed zaplanowanym przez siebie terminem, niestety nie jest to możliwe – tłumaczy. Odpowiednio wcześnie zaplanowana wizyta u lekarza pozwoli nie tylko z wyprzedzeniem zaplanować przesunięcie okresu, ale przede wszystkim dobrać odpowiednie tabletki antykoncepcyjne po szczegółowo przeprowadzonym przez ginekologa wywiadzie z pacjentką.

Przesunięcie miesiączki tabletkami antykoncepcyjnymi – skutki uboczne

Przesunięcie miesiączki tabletkami antykoncepcyjnymi jak już wspominałyśmy nie jest niebezpieczne i nie ma bardzo negatywnego wpływu na zdrowie kobiety. Trzeba jednak podchodzić do tego tematu z głową i decydować się na taki krok w sytuacji, kiedy naprawdę potrzebujemy opóźnić nasz okres. Aczkolwiek trzeba mieć też na uwadze fakt, że stosując antykoncepcję może wystąpić ryzyko zatorowo-zakrzepowe. Dlatego ważne jest, aby wykonywać regularne badania oraz mieć pewność, że tabletki są dobrze dobrane. Po konsultacji z lekarzem oczywiście można zmienić je na inne. 

Jak przyspieszyć okres?

Skoro możliwe jest opóźnienie miesiączki, to w grę wchodzi również przyspieszenie okresu. I w tym przypadku na przyspieszenie okresu również zaleca się tabletki antykoncepcyjne. Jeżeli przyjmujesz pigułki na stałe, przerwij ich łykanie przed interesującą cię datą. Po przynajmniej 21-dniowym przyjmowaniu pigułek, ich odstawienie powinno wywołać okres. Przyspieszenie okresu także należy skonsultować z ginekologiem i nie działać na własną rękę. Szczególnie, że przyjmowane tabletki antykoncepcyjne różnią się od siebie. Wyróżniamy tabletki antykoncepcyjne dwu- lub trzyfazowe, a o ich działaniu powinien poinformować cię lekarz. 

Z kolei w przypadku zaburzeń w cyklu menstruacyjnym, kiedy miesiączka nie pojawia się od kilku miesięcy, niezbędna jest jak najszybsza interwencja lekarza. Wówczas specjalista może przepisać taki lek, jak Luteina, która pozwala na wywołanie krwawienia miesiączkowego. Luteina to nic innego, jak syntetyczny żeński hormon, czyli progesteronem. Jest on odpowiedzialny za regularne cykle miesiączkowe, zapłodnienie oraz utrzymanie ciąży.
 
Innym doustnym lekiem hormonalnym regulującym czynność układu płciowego, który, wykazuje działanie podobne do naturalnego progesteronu jest Duphaston. Zalecany jest on szczególnie w sytuacjach, kiedy zmagamy się z nieregularnymi cyklami miesiączkowymi. Dajmy na to, że nie miałaś okresu od kilku miesięcy, zaczęłaś regularnie współżyć, a więc zależy ci na zastosowaniu antykoncepcji. Wówczas niezwłocznie powinnaś umówić się na wizytę do ginekologa, a ten przepisze ci właśnie Duphaston. Przyjmuje się go conajmniej przez 7 dni (albo nawet 10), a miesiączka powinna pojawić się w ciągu 2 tygodni od odstawienia leku. Jeżeli tak się nie zdarzy, nie panikuj, pod żadnym pozorem nie przyjmuj sama kolejnego opakowania tylko ponownie umów na wizytę do lekarza. 

Przyspieszenie okresu naturalnymi sposobami

Jeśli nie borykasz się z zaburzeniami miesiączkowania, okres miewasz regularnie, ale np. ze względu na stresującą sytuację w pracy okres nagle nie pojawia się wtedy, kiedy powinien, spróbuj przyspieszyć go naturalnymi sposobami. A tych jest sporo. Na przyspieszenie okresu świetnie działa gorąca kąpiel, która idealnie rozluźnia mięśnie, zwiększa ciśnienie krwi i przyspiesza krążenie, dlatego może wpłynąć na przyspieszenie okresu. Do tego dołączyć możesz lampkę czerwonego wina. Brzmi jak idealny wieczór? Pamiętaj tylko, że zbyt długie przebywanie w gorącej wodzie, a do tego alkohol mogą powodować osłabienie, a nawet omdlenie. Dlatego działaj z głową!
 
Na przyspieszenie miesiączki możesz także zadziałać skrajnie inaczej, czyli nie relaksem w wannie, a wysiłkiem fizycznym. Im intensywniejsze i wymagające większego wysiłku będą to ćwiczenia, tym większe prawdopodobieństwo, że miesiączka pojawi się w ciągu kilku najbliższych dni. Co będzie najskuteczniejsze? Zdecydowanie trening na brzuch. Dlatego jeżeli chcesz przyspieszyć okres, wykonuj taki trening przez kilka dni codziennie przynajmniej przez 30 minut. 
 
Jak przyspieszyć okres? Pijąc zioła. Na przyspieszenie miesiączki najlepsze są napary z dziurawca, krwawnika, malwy oraz imbiru. Są to rośliny działające rozkurczowo na macicę oraz naczynia krwionośne, więc picie ich może przyspieszyć miesiączkę. Niestety nie jest to metoda w 100% skuteczna i podobnie, jak inne wcześniej wymienione naturalne sposoby na przyspieszenie miesiączki mogą działać nie tak szybko, jak byś sobie tego życzyła. Druga sprawa to ich nieinwazyjność. Pijąc zioła alb fundując sobie ciepłą kąpiel z lampką czerwonego wina nie zaszkodzisz w żaden sposób swojemu organizmowi.