Czy można przesunąć okres? Zdarzają się sytuacje, kiedy takie pytanie pojawia się w głowie wielu miesiączkujących kobiet. A powodów może być wiele. Uważany za jeden z najważniejszych dni w życiu ślub, wesele przyjaciółki, egzamin, zawody sportowe, wyjazd służbowy czy wyczekiwany urlop. W tych przypadkach każda z nas wolałaby czuć się komfortowo. A już na pewno, jeśli oprócz krwawienia okres oznacza zazwyczaj ostry ból i złe samopoczucie. Czy istnieje bezpieczny sposób przesunięcia okresu? Na czym polega przesunięcie miesiączki? Kiedy należy zaplanować przesunięcie okresu i czy u każdej kobiety sprawdzi się ta sama metoda? Zapytaliśmy o to eksperta, ginekolog Ewę Zwolińską.

Czy przesunięcie okresu jest bezpieczne?

Przesunięcie miesiączki budzi mnóstwo wątpliwości. Wiele kobiet może obawiać się tego, czy przesunięcie okresu jest w pełni bezpieczne i taka ingerencja w cykl menstruacyjny nie odbije się później na naszym zdrowiu, czyli prawidłowym funkcjonowaniu układu hormonalnego. Ginekolog Ewa Zwolińska uspokaja: - Przesunięcie okresu jest możliwe bez naruszenia zdrowia pacjentki. Jeżeli więc bardzo chcemy przesunąć miesiączkę i mieć pewność, że krwawienie nie zaskoczy nas w trakcie obrony pracy magisterskiej czy podczas rozkoszowania się wakacjami w basenie, taką decyzję powinniśmy przede wszystkim skonsultować z ginekologiem i nie ingerować w cykl menstruacyjny samodzielnie. 

Jak opóźnić miesiączkę?

Najpopularniejszym, najprostszym i jednocześnie najskuteczniejszym sposobem na przesunięcie okresu są tabletki antykoncepcyjne. Kobiety, które na co dzień stosują tego typu antykoncepcję nie będą miały problemu z przesunięciem krwawienia. Zazwyczaj są to tabletki dwuskładnikowe (zawierają dwa rodzaje hormonów – estrogen i gestagen). To oznacza, że przyjmuje się je o tej samej porze 21 dni, następnie robi 7-dniową przerwę i w tym dokładnie czasie występuje krwawienie. Następnie rozpoczyna się kolejne opakowanie i powtarza ten sam schemat. Kiedy chcemy opóźnić krwawienie, przyjmujemy tabletki antykoncepcyjne bez przerwy, czyli jedno opakowanie po drugim – tłumaczy ginekolog Ewa Zwolińska. - W taki sposób można przesunąć krwawienie z odstawienia o kolejne 3 tygodnie i zrobić przerwę dopiero po skończeniu kolejnego opakowania – dodaje nasza ekspertka.

Jak opóźnić okres tabletkami antykoncepcyjnymi

Pytamy ginekolog Ewę Zwolińską, co z kobietami, które nie stosują doustnej antykoncepcji hormonalnej, a chciałyby w ten sposób przesunąć miesiączkę. Powinny one pamiętać o tym, aby odpowiednio wcześnie zgłosić się do lekarza, czyli dwa, trzy miesiące wcześniej. Kiedy trafiają do mnie pacjentki, które chciałyby przesunąć krwawienie tydzień przed zaplanowanym przez siebie terminem, niestety nie jest to możliwe – tłumaczy. Odpowiednio wcześnie zaplanowana wizyta u lekarza pozwoli nie tylko z wyprzedzeniem zaplanować przesunięcie okresu, ale przede wszystkim dobrać odpowiednie tabletki antykoncepcyjne po szczegółowo przeprowadzonym przez ginekologa wywiadzie z pacjentką.

Przesunięcie miesiączki tabletkami antykoncepcyjnymi – skutki uboczne

Przesunięcie miesiączki tabletkami antykoncepcyjnymi jak już wspominałyśmy nie jest niebezpieczne i nie ma bardzo negatywnego wpływu na zdrowie kobiety. Trzeba jednak podchodzić do tego tematu z głową i decydować się na taki krok w sytuacji, kiedy naprawdę potrzebujemy opóźnić nasz okres. Aczkolwiek trzeba mieć też na uwadze fakt, że stosując antykoncepcję może wystąpić ryzyko zatorowo-zakrzepowe. Dlatego ważne jest, aby wykonywać regularne badania oraz mieć pewność, że tabletki są dobrze dobrane. Po konsultacji z lekarzem oczywiście można zmienić je na inne. 

Przesunięcie miesiączki tabletkami. Progesteron – jak działa?

- Miesiączkę można również przesunąć za pomocą progesteronu – mówi doktor Ewa Zwolińska. Progesteron to naturalny hormon wytwarzany w drugiej fazie cyklu menstruacyjnego oraz w okresie ciąży. Kiedy w okolicach 26. dnia cyklu miesiączkowego poziom progesteronu spada, po dwóch dniach pojawia się krwawienie. Jeżeli więc lekarz zaleci przyjmowanie progesteronu w celu przesunięcia miesiączki, stosuje się go w sposób ciągły, a krwawienie pojawia się zazwyczaj 2-3 dni po odstawieniu tego preparatu. W przypadku progesteronu także mogą wystąpić pewne skutki uboczne. - Niektóre kobiety mogą skarżyć się z jego powodu na gorsze samopoczucie, więc nie będzie on odpowiednią metodą dla każdej pacjentki, której zależy na przesunięciu miesiączki – mówi ginekolog.

Dr n. med. Ewa Zwolińska – specjalistka położnictwa i ginekologii oraz doktor nauk medycznych w dziedzinie epidemiologii. Doświadczenie kliniczne zdobywała w Szpitalu Specjalistycznym im. Świętej Rodziny przy ul. Madalińskiego w Warszawie. Studia doktoranckie oraz pracę naukową prowadziła w Wojskowym Instytucie Medycznym. Już w czasie studiów miała możliwość odbywania staży i praktyk w ośrodkach zagranicznych (Włochy, Indie). Po uzyskaniu tytułu lekarza poszerzała horyzonty pracując w Tanzanii w oddziale położniczym, mając kontakt z niecodziennymi sytuacjami klinicznymi. Wiedzę z zakresu najnowszych technik ultrasonograficznych oraz patologii ciąży zdobywała podczas kongresów Fundacji Medycyny Płodowej (Nicea, Kreta, Majorka), kursów Fundacji Medycyny Płodowej (Londyn), kursu Visus (Wiedeń) oraz licznych krajowych kongresów, kursów i sympozjów. Wielokrotnie była prelegentką podczas konferencji polskich i międzynarodowych. Prowadzi zajęcia dla studentów English Division na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym.