Tak, dobrze czytasz - od jakiegoś czasu w sieci krąży nowy trik na cienie i worki pod oczami, a jest nim stosowanie… kremu na hemoroidy. Tego typu produkty mają w składzie substancje zmniejszające opuchliznę i wzmacniające naczynia krwionośne, jednak w następnych akapitach dokładnie tłumaczymy, dlaczego krem na hemoroidy pod oczy nigdy nie powinien znaleźć się w twoich pielęgnacyjnych planach.

Krem na hemoroidy pod oczy

Krem na hemoroidy pod oczy jako remedium na opuchliznę i nieestetyczne worki, ma swoje pięć (a nawet już dziesięć) minut w świecie beauty za sprawą Mario Dedivanovic’a, makijażysty celebrytki Kim Kardashian. Niedługo po tym, jak w jednym z wywiadów Mario zdradził swoją sztuczkę na świeże spojrzenie gwiazdy, do stosowania tego kontrowersyjnego triku przyznała się też Sandra Bullock i Madonna. Skąd w ogóle wziął się pomysł na to, aby aplikować krem na hemoroidy pod oczy? Aby to wyjaśnić, musimy przyjrzeć się najpierw tej przypadłości.

Hemoroidy, to tak naprawdę potoczna nazwa choroby hemoroidalnej, bo same hemoroidy to potrzebne i obecne u każdego z nas struktury. Są to jakby poduszeczki utworzone przez naczynia żylne w odbycie i odbytnicy, które mają za zadanie uszczelnianie i kontrolę gazów i stolca. Problem zaczyna się wtedy, kiedy hemoroidy ulegają powiększeniu. Krew nie jest wtedy w stanie odpływać z nich w sposób prawidłowy, co powoduje ich pękanie i nieprzyjemne objawy fizjologiczne, takie jak krwawienie i ból. Jednym ze sposobów leczenia hemoroidów jest stosowanie specjalnych maści, które mają na celu zmniejszenie stanu zapalnego, obrzęku i uszczelnienie naczyń krwionośnych. Szczególnie te dwa ostatnie do złudzenia przypominają rolę kremów pod oczy…

To czego miałybyśmy szukać w kremie na hemoroidy (z myślą o kuracji skóry wokół oczu), to składniki właśnie znoszące opuchliznę i obkurczające naczynia krwionośne. Najpopularniejszym z nich jest tribenozyd obecny w większości kremów na hemoroidy. W popularnych preparatach znajdziemy też znieczulającą lidokainę (ból spowodowany chorobą hemoroidalną potrafi być bardzo uciążliwy) i wyciągi roślinne. Niestety, znajdziemy tam też kilka substancji, które mogą wyrządzić naszej skórze pod oczami więcej szkody, niż pożytku...

Po który krem na hemoroidy pod oczy sięgnąć? Najlepiej po żaden!

Niestety, stosowanie kremu na hemoroidy pod oczy nie jest dobrym pomysłem. Jak już wspominaliśmy, większość tego typu wyrobów zawiera składniki, które nie nadają się do regularnego stosowania na delikatną skórę w tym obszarze. Jest to na przykład hydrokortyzon, przeciwzapalny lek sterydowy, jak i inne komponenty o podobnym działaniu. Te substancje lecznicze są przeznaczone do stosowania zgodnie z zaleceniami producenta. Pomijając to, cienie pod oczami zazwyczaj nie są wynikiem toczącego się w skórze stanu zapalnego, nie zniweluje ich również obkurczenie naczyń krwionośnych.

Skąd biorą się więc cienie pod oczami? Przyczyn może być całe mnóstwo. Pierwszą z nich są nasze geny - budowa kośćca twarzy może czasem powodować załamywanie się światła nad policzkami w taki sposób, że na skórę pod oczami pada cień. Druga to budowa skóry w tym obszarze - jest ona cienka i słabo przykrywa naczynia krwionośne, których barwa może dawać efekt fioletowych zasinień. Worki pod oczami są też spowodowane naturalnymi procesami starzenia się skóry - z wiekiem staje się ona mniej jędrna, mniej elastyczna i łatwiej ulega sile grawitacji.

Kolejny problem to opuchlizna. Na opuchliznę powiek narzekamy zwłaszcza rano, a jest to związane z utrudnionym odprowadzaniem limfy podczas snu, kiedy przez wiele godzin znajdujemy się w pozycji poziomej. Na tego typu obrzęki pomogą delikatne masaże lub zimne okłady (na przykład ze słynnych plastrów ogórka). Dobrym pomysłem jest również stosowanie kosmetyków, które stymulują krążenie w skórze (na przykład imbir, żeń-szeń, czy kofeina).

Zobacz także:

Finalnie cienie i sińce pod oczami mogą być oznaką choroby, osłabienia organizmu, a także efektem długotrwałego stresu, przemęczenia i palenia tytoniu. Do tego niechlubnego grona zaliczyć możemy też wielogodzinne przesiadywanie przed ekranem komputera i smartfona - niebieskie światło emitowane przez te urządzenia fatalnie wpływa na wygląd skóry.

Czy stosowanie kremu na hemoroidy pod oczy jest bezpieczne?

Krem na hemoroidy pod oczy nie jest bezpiecznym sposobem na worki i cienie. Skóra wokół oczu jest bardzo cienka, delikatna i podatna na podrażnienia. Zawarte w maściach na hemoroidy substancje mogą jej mocno zaszkodzić, zwłaszcza jeżeli zamierzamy z tego specyfiku uczynić element naszej codziennej rutyny pielęgnacyjnej. Kremy i sera pod oczy są też specjalistycznie badane pod tym kątem - istnieje bowiem duże ryzyko, że podczas aplikacji kosmetyk dostanie się do oczu. Produkty przeznaczone do stosowania wokół oczu nie spowodują wtedy groźnych konsekwencji zdrowotnych.

Co jeszcze może się stać, jeśli będziemy stosować maść na hemoroidy pod oczy? Oto kilka przykładów:

- wysypka

- wypryski

- podrażnienie

- łuszczenie się skóry

- reakcja alergiczna

- opuchlizna

- łzawienie

- świąd

Czopki na hemoroidy pod oczy

Żaden krem na hemoroidy nie jest dobry pod oczy. Problem opuchniętej i sinej skóry powiek można rozwiązać na wiele innych sposobów, poczynając od zmiany stylu życia (większa ilość snu, zaprzestanie palenia papierosów), przez masaże i kosmetyki, na dobrodziejstwie medycyny estetycznej kończąc. Jeśli jednak koniecznie chcesz wprowadzić do swojej pielęgnacji coś niekonwencjonalnego, bezpiecznym i skutecznym pomysłem są czopki na hemoroidy z kwasem hialuronowym pod oczy. Jeśli czopki mają w składzie faktycznie tylko kwas hialuronowy (ewentualnie oleje roślinne i neutralne dodatki) to rzeczywiście mogą nawilżyć skórę pod oczami, co znów da efekt rozświetlający. Nie jest to jednak żaden trik - w cenie takich czopków śmiało kupisz niezły krem z kwasem hialuronowym. Zmniejszyć poranną opuchliznę pod oczami możesz też niemal bezkosztowo, stosując stare jak świat domowe sposoby. Jednym z nich jest masaż łyżkami (dużymi, do zupy), które zostały wcześniej schłodzone w lodówce. Kolejnym pomysłem są okłady z zimnego ogórka, albo maseczka z banana (owoc również warto przetrzymać jakiś czas w lodówce).