Dwa lata temu młodziutki Kanadyjczyk został dostrzeżony przez Andrew Gertlera z wytwórni Island Records - tej samej, w której swoje płyty wydali między innymi: Amy Winehouse, Bob Marley, Grace Jones, Justin Bieber, Jennifer Lopez, Sugababes, Bon Jovi, Fall Out Boy, The Killers, Lionel Richie, U2, Sum 41, Tokio Hotel czy Florence and the Machine. 

Jak zaczynał Shawn Mendes? Jak wielu jego rówieśników w dzisiejszych czasach i jego starszy o cztery lata kolega po fachu Justin Bieber - od publikowania coverów utworów na kanale YouTube oraz w serwisie społecznościowym Vine

W czerwcu 2014 roku Shawn Mendes wydał swój debiutancki singiel zatytułowany "Life of the Party" - była to zapowiedź pierwszej płyty artysty. Po roku, w kwietniu 2015 roku Shawn zadebiutował albumem "Handwritten" i chyba nie muszę dodawać, że od razu stał się hitem.

Płyta od razu wskoczyła na pierwsze miejsce listy Billboard, a magazyn "Forbes" umieścił artystę na pierwszym miejscu listy "30 najbardziej wpływowych osób w branży muzycznej poniżej 30. roku życia".

Shawn Mendes stał się najmłodszym wokalistą na szczycie listy najchętniej kupowanych płyt w Ameryce od czasu Justina Biebera. Jego talent i popularność została dostrzeżona przez management Taylor Swift. W 2015 roku został zaproszony do otwierania jej koncertów w północnoamerykańskiej części trasy "The 1989 World Tour".

6 listopada Shawn Mendes pokonał Justina Biebera podczas MTV EMA 2016 - zdobył statuetkę w kategorii NAJLEPSZY ARTYSTA Z KANADY >>>