Statystyki wskazują, że antykoncepcja mechaniczna to najczęściej wybierana przez młodych ludzi metoda zapobiegania ciąży. I nie chodzi tylko o plany powiększenia rodziny, czy w tym wypadku ich brak, ale także o kwestię zdrowia – prezerwatywa pozwala też uchronić się przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

ZOBACZ TAKŻE: Ile seksu uprawiają ludzie w Waszym wieku? Te badania to sprawdziły! >>>

Choć w ostatnich czasach to się zmienia, tendencja obarczająca właśnie kobiety odpowiedzialnością za bezpieczny seks wciąż ma się dobrze. I najnowsze badania to potwierdzają – jeśli partnerzy nie stosują długodystansowej antykoncepcji, to kobiety są stroną, która podejmuje decyzję o sięgnięciu po prezerwatywę (dla porównania tylko 5% mężczyzn wychodzi z taką inicjatywą jako pierwsi).  

Badania przeprowadzone przez twórców apki śledzącej kobiecy cykl Clue we współpracy z Instytutem Kinseya rzucają zupełnie inne światło na dotychczasowe przekonania jeśli chodzi o podejście kobiet do używania prezerwatyw. Przepytano ponad 95 tysięcy kobiet i co się okazało? 

Najbardziej zaskakujące jest to, że nasze spojrzenie na kwestie bezpieczeństwa różni się w zależności od tego, o który czas cyklu chodzi. Podczas gdy na co dzień ankietowane kobiety deklarowały sięganie po kondomy jako środek zapobiegający chorobom wenerycznym, o tyle w czasie miesiączki te spośród nich, które decydowały się na zbliżenie, używało je znacznie rzadziej (o 15 % mniej kobiet).

ZOBACZ TAKŻE: Najlepsza pora na seks? Być może w ogóle nie braliście jej pod uwagę! >>>

Sprawa jest do przemyślenia, bo to bardzo złudna kwestia: po pierwsze uprawiając niezabezpieczony seks w trakcie miesiączki wbrew obiegowej opinii można zajść w ciąże, a co więcej, w tym okresie dużo łatwiej o infekcję narządów rodnych albo zarażenie się chorobą weneryczną (w czasie okresu złuszcza się śluzówka macicy, co powoduje podrażnienie szyjki macicy i pochwy i ułatwia przedostanie się wirusom i bakteriom do układu krążenia).

Co ciekawe, wśród tych, które stawiają na maksymalne zabezpieczenie przeważają Chinki – aż 62% z nich sięga po kondomy nawet podczas miesiączki. Ale jak się okazuje, jest to podyktowane nie tyle zdrowym rozsądkiem czy wiedzą, co raczej przeświadczeniem, że w trakcie „tych dni” kobieta nie jest czysta.

A Wy, jakie macie doświadczenia? Pamiętacie o tym, żeby o siebie zadbać?

ZOBACZ TAKŻE: Seks w czasie okresu nie jest dla was? Ten wynalazek pozwoli wam to zmienić >>>