Skład kosmetyków – czego unikać

Choć lista substancji zakazanych w kosmetykach jest nieskończenie długa, a kolejnych pozycji wciąż przybywa, producenci zgrabnie obchodzą skomplikowane procedury i nic sobie nie robią z takich obostrzeń. Wiele składników kosmetyków ma trudne, obcobrzmiące (i nic nie mówiące) nazwy, inne nawet nie figurują w składzie, choć producent ma obowiązek poinformowania konsumenta, po co dokładnie ten sięga.

Co to jest keratyna, baking czy joga twarzy – oto słownik pojęć beauty, które powinniście znać!

Jak to się dzieje, że choć deklarujemy bycie świadomym konsumentem, dbamy o dietę i kondycję organizmu i bardzo skrupulatnie kontrolujemy, co ląduje w naszym zakupowym koszyku, jednocześnie w najlepsze używamy kosmetyków zwierających szkodliwe substancje? Co ciekawe, wcale nie chodzi tylko o kremy czy produkty do demakijażu, których skład przechodzi naszą wzmożoną kontrolę. Alergeny, a nawet substancje mogące zadziałać toksycznie zwłaszcza przy dłuższym stosowaniu mogą znaleźć się nawet w szmince!

Jakich składników unikać w kosmetykach?

Co ciekawe, taka czarna lista ingrediencji dostępna jest na wyciągnięcie ręki – znajdziemy ją online, wiec nie trzeba się nawet specjalnie natrudzić, by do niej dotrzeć. Wygląda na to, że starczy po prostu chcieć, bo na uczciwość producentów nie ma co liczyć. Pozostaje wiedza i decyzja. Oto, co powinno was zaniepokoić w składzie ulubionej szminki!  Delikatna skóra warg i fakt, że zależy nam na trwałości, więc albo wybieramy te super trwałe, albo często ponawiamy aplikację sprawia, że jest to kosmetyk, który wyjątkowo mocno na nie oddziałuje.

Skład kosmetyków - Methylparaben

Czyli popularny konserwant (wykorzystywany nie tylko w produkcji kosmetyków, ale też leków i żywności) o działaniu antymikrobowym i bakteriobójczym. Silny alergen – kobiety w ciąży i te o wrażliwej skórze powinny zdecydowanie pozbyć się preparatów z tym składnikiem. Jego dopuszczalne stężenie gwarantujące skuteczność to 0,4%. Popularny w kosmetykach na rynku amerykańskim, poddany ścisłej kontroli w krajach Unii Europejskiej ze względu na właściwości kancerogenne i wpływ na układ hormonalny.

Skład kosmetyków - Propylparaben

Popularny konserwant dopuszczony do obrotu w stężeniu maksymalnym 0,14%. Wykorzystywany w kosmetykach, żywności i lekach. Może powodować silne reakcje alergiczne skóry i oczu. Mówi się, że jest mniej groźny niż methylparaben, ale także może podnosić ryzyko wystąpienia raka i zaburzeń hormonalnych.

Skład kosmetyków - Palmitynian Retinylu

To najdelikatniej działająca forma witaminy C, która może być silnie toksyczna dla kobiet w ciąży. Chętnie wykorzystywana przez producentów jako składnik odmładzający w kosmetykach może jednak nieść ryzyko problemów zdrowotnych w postaci zaburzeń płodności czy nawet pojawienia się zmian rakowych. Dopuszczalne stężenie to 1-2%; do stosowania nie bezpośrednio na skórę, ale jako dodatek do kosmetyków.

Skład kosmetyków - Barwniki

Barwniki pochodzenia zwierzęcego, zwłaszcza te o oznaczeniach D&C Red 36 czy D&C 22 (Aluminum Lake) cieszą się złą sławą nie tylko wśród miłośników kosmetyków wegetariańskich. Zarzuty dotyczą przede wszystkim negatywnego wpływu na układ nerwowy, bo takich powiązań badania naukowe tych substancji nie pozwoliły wykluczyć. Z kolei czerwień koszenilowa występująca pod skrótem E124 to syntetyczny barwnik, który uwalnia histaminę i może zwiększać ryzyko astmy, a nawet wywoływać wstrząs anafilaktyczny.

Skład kosmetyków - Octan Tokoferylu

Pochodna witaminy E stosowana w wielu produktach kosmetycznych, także w szminkach, podkładach czy kremach nawilżających. Mimo licznych zalet może powodować także pokrzywkę, pieczenie, swędzenie, szczypanie, a także pojawienie się pęcherzy, a nawet wykazywać działanie toksyczne.

Kosmetyki wegańskie – wszystko, co powinniście o nich wiedzieć