Dawid Podsiadło to jeden z najpopularniejszych artystów w Polsce. Znany wokalista, który swoją popularność zawdzięcza wygranej w drugiej edycji „X-Factora”, od lat unika poruszania kontrowersyjnych tematów. Od czasu do czasu w satyryczny i zabawny dla siebie sposób komentuje aktualną sytuację polityczną w Polsce, jednak jeszcze nigdy nie mówił, co sądzi o Kościele Katolickim i wierze. Zmieniło się to od czasu pojawienia się singla, który promował niedawno wydany album „Lata Dwudzieste”.

Dawid Podsiadło planuje wystąpić z Kościoła Katolickiego 

Jakiś czas temu Dawid Podsiadło wypuścił „POST”, czyli singiel zapowiadający jego najnowszą płytę, w którym bezpośrednio uderzył w Kościół Katolicki. Tak otwarte komentowanie organizacji to nowość dla znanego artysty. Ta piosenka to krytyka hipokryzji, którą pierwszy raz od dawna widać tak wyraźnie. Moje pokolenie dorastało w świadomości, że wszystko, co związane z Kościołem i wiarą, po latach wspierania opozycji w latach 80., jest synonimem dobra – powiedział wokalista w wywiadzie, którego udzielił Onetowi.

Później, w rozmowie z Piotrem Kędzierskim i Kubą Wojewódzkim, artysta wyznał, że planuje wystąpić z kościoła, tj. dokonać apostazji. Udało mi się zdobyć ten akt chrztu i teraz jak będę w rodzinnych stronach i wygospodaruję czas na to, to poprosiłbym o tę apostazję. Nie chcę zaburzać statystyk i korzystać z przywilejów organizacji, z którą niewiele mnie łączy – tłumaczył Dawid.

Mam problem z instytucją, a nie z wiarą. Wszyscy widzimy kolejne mnożące się przypadki pedofilii, wtrącanie się w sprawy polityczne, światopoglądowe. Nie piętnuję wiary, tylko hipokryzję. „POST” był reakcją na głęboko umoralniające - właśnie w kontekście wartości i wiary - postawy prezentowane przez różne osoby, które na co dzień same mają spore braki w moralności  – powiedział w podcaście Wojewódzkiego i Kędzierskiego w Onecie.

Czym jest apostazja?

Apostazja to całkowite odrzucenie wiary rzymskokatolickiej i formalne odłączenie się od „wspólnoty kościoła”. W Polsce by móc wystąpić z Kościoła Katolickiego należy zdobyć akt chrztu, który następnie przekazuje się proboszczowi parafii miejsca zamieszkania wraz z oświadczeniem o porzuceniu wiary. Osoba, która dokonuje apostazji rezygnuje ze wszelkich przywilejów, które wiążą się z przynależnością do Kościoła Katolickiego (np. ślub kościelny), jednak nadal pozostaje w pewien sposób jego członkiem (ponieważ informacja o chrzcie nie jest usuwana z ksiąg parafialnych).