Depilacja laserowa – jak przygotować się do zabiegu?

Istnieje kilka rzeczy, które warto wiedzieć, zanim udacie się na depilację laserową do gabinetu. Jak przygotować się do takiego zabiegu? Przede wszystkim należy go zrobić minimum 4 tygodnie po ostatnim opalaniu. Jeżeli byłyście niedawno na wakacjach, musicie się wstrzymać przynajmniej miesiąc, aby uniknąć przebarwień i oparzeń. Między sesjami (których należy wykonać około 5), nie można się opalać. Po ukończeniu całej depilacji laserowej przed minimum 2 tygodnie należy chronić skórę przed promieniami słonecznymi – i nie chodzi tutaj o wystawianie się na słońce, ale również poruszając się po mieście, trzeba zabiezpieczyć miejsca, poddane zabiegowi i po prostu zakryć je ubraniem.

Bezpośrednio przed zabiegiem otrzymacie kartę, którą musicie wypełnić. Znajdują się w niej szczegółowe pytania dotyczące przewlekłych chorób, przyjmowanych leków, a także alergii itd.

Warto wiedzieć, że niektóre zioła są światłouczulające. Nie wszystkie, ale jak wyjaśniła ekspertka SkinClinic w połączeniu z laserem mogą powodować przebarwienia. Dlatego jeżeli na stałe przyjmujecie zioła (w jakiejkolwiek postaci, np. w herbacie, ale też w lekach uspokajających), na kilka dni przed umówioną depilacją laserową bezpiecznie jest je odstawić, a także zrezygnować z nich kilka dni po zabiegu. Można spożywać je spokojnie między zabiegami, ponieważ sesje są wykonywane w odstępach od 4 do 5 tygodni.

Depilacja woskiem – na czym polega i czy jest skuteczna? Zapytałyśmy eksperta >>>

Depilacja laserowa a wrastające włoski

„To jest bardzo dobry zabieg na wrastające włoski, ponieważ skóra jest delikatna i podrażniona, kiedy golimy ją regularnie maszynką. To wszystko wywołuje stany zapalne i tak naprawdę laser to jedyne rozwiązanie, aby poprawić stan skóry, ponieważ po pierwsze on te włosy likwiduje, a po drugie światło lasera wycisza stany zapalne”, wyjaśnia kosmetolog Maria Koniec. Depilacja laserowa jest – paradoksalnie – mniej inwazyjna niż tradycyjne usuwanie włosków maszynką do golenia.

Depilacja laserowa – czy można poddać się zabiegowi, mając wrażliwą skórę?

„W nowoczesnych laserach takich jak Palomar Vectus, istnieje możliwość dobierania parametrów. Laser jest wyposażony w czytnik poziomu melaniny w skórze, co pozwala kontrolować intensywność zabiegu. Możemy zacząć od delikatniejszego poziomu, żeby od razu nie zadziałać za mocno”, tłumaczy Maria Koniec. „Urządzenie rozpoznaje grubość włosa, ilość włosów, kolor włosów i kolor skóry, a następnie na podstawie danych dobiera optymalne i spersonalizowane parametry”, dodaje kosmetolog.

Dlatego osoby z wrażliwą skórą mogą poddać się depilacji laserowej. Należy jednak pamiętać, że tuż po zabiegu mogą wystąpić podrażnienia, co jest zupełnie naturalne. Zaczerwienienia znikną po kilku dniach.

Depilacji laserowej nie można wykonać w przypadku, gdy naskórek jest uszkodzony lub gdy ciągłość naskórka jest przerwana.

Depilacja laserowa – czy to boli?

To najczęściej zadawane pytanie. Wokół tej kwestii urosło wiele mitów, dlatego postanowiłyśmy sprawdzić na własnej skórze, czy depilacja laserowa boli. Zabieg wykonuje się laserem, dlatego jest to odczuwalne – jak bardzo, to już indywidualna kwestia. Uczucie przypomina wbijanie w skórę igiełek, na szczęście jeden strzał laserem trwa ułamek sekundy, dlatego jest to do wytrzymania. W niektórych miejscach jest mniej bolesne, w innych bardziej – tam, gdzie są kości, czyli np. z przodu na łydkach. Plusem jest to, że jedna sesja depilacji laserowej na całe nogi trwa około 15 minut, dlatego to naprawdę szybki zabieg.