Wiosną i latem temat depilacji jest szczególnie aktualny, ponieważ odsłaniamy więcej ciała i zależy nam na gładkiej skórze. Depilacja woskiem to jedna z najpopularniejszych metod usuwania włosków. Ciepły wosk bezpaskowy, który podgrzewa się do półpłynnej postaci, należy nałożyć na skórę i poczekać, aż zastygnie. Następnie napiąć skórę i oderwać wosk. Przy depilacji woskiem płynnym lub paskowym zasada działania jest taka sama. Po przyklejeniu paska do skóry od razu po nałożeniu ciepłego wosku należy od razu oderwać go szybkim i energicznym ruchem w kierunku przeciwnym do ułożeniu włosków. Zabieg usuwa włoski razem z ich cebulkami, dzięki czemu odrastają rzadziej i są słabsze. Zapytałyśmy Rusłanę Tkaczuk, ekspertkę firmy Thalgo o wszystko, co warto wiedzieć na temat depilacji woskiem. Dowiecie się m.in. jak przygotować skórę do zabiegu, czy ta metoda jest skuteczna i czy woskiem można wydepilować wszystkie partie na ciele.

Jak przygotować skórę do depilacji woskiem?

Pierwszym podstawowym krokiem, jaki należy wykonać, przygotowując się do depilacji woskiem, to peeling, który usunie zrogowaciały naskórek, zmiękczy skórę i odsłoni włoski. Rusłana Tkaczuk wymieniła rzeczy, których należy się wystrzegać: „Kilka dni przed depilacją należy zrezygnować z intensywnego opalania, nie należy również stosować kremów z kwasami owocowymi. Powinno się zrezygnować z zabiegów złuszczających za pomocą kwasów, mikrodermabrazji, aby nie podrażnić skóry przed zabiegiem”, zwraca uwagę ekspertka marki Thalgo.

Jak wygląda przygotowanie skóry bezpośrednio przed depilacją? „Należy dokładnie umyć skórę żelem pod prysznic i nie nakładać kremów lub balsamów, ponieważ utrudnia to depilację: do natłuszczonej skóry wosk źle przywiera. Wybierając się na głęboką depilację bikini warto założyć przewiewną i oddychającą bieliznę z bawełny, ponieważ włókna syntetyczne mogą dodatkowo podrażniać skórę, która po zabiegu będzie lekko zaczerwieniona i wrażliwa”. Przed depilacją najważniejsze jest również to, aby skóra była zdrowa, to znaczy bez krostek, skaleczeń, alergii, świeżych strupków. Ciepły wosk zaogni nawet najmniejsze rany, dlatego podrażnionej skóry nie powinno się poddawać zabiegowi depilacji.

Pasta cukrowa do depilacji: jak krok po kroku wykonać depilację pastą cukrową? >>>

Depilacja woskiem w domu czy w gabinecie kosmetycznym – co wybrać?

Wyróżnia się dwa rodzaje depilacji woskiem: na ciepło i na zimno. Pierwszą z nich wykonuje się zazwyczaj w salonach kosmetycznych, natomiast druga występuje w postaci gotowych plastrów z woskiem i śmiało można wykonać ją w domu. Zabieg w salonie kosmetycznym jest na pewno dokładniejszy i bardzie bezpieczny, dlatego jeśli zależy Wam na precyzji, lepiej wybrać depilację u profesjonalisty.

Depilacja woskiem – czy jest skuteczna i na ile wystarcza?

Depilacja woskiem jest jedną z bardziej skutecznych metod usuwania niechcianego owłosienia. Wosk usuwa włoski razem z cebulkami, dzięki czemu możemy cieszyć gładką skórą nawet przez 4 tygodnie. Systematyczna depilacja woskiem znacznie osłabia włosy - rosną coraz wolniej i z czasem stają się mniej widoczne”, mówi Rusłana Tkaczuk. Ekspertka podkreśla również, że to, na ile wystarcza depilacja woskiem jest indywidualną kwestią, ale można przedłużyć trwałość zabiegu specjalnymi preparatami. Istnieją produkty, które opóźniają odrost włosów, redukują ich grubość i długość, a także działają antyseptycznie, kojąco oraz zapobiegają ich wrastaniu.

Czy woskiem można wydepilować wszystkie miejsce na ciele?

„Depilacja woskiem jest idealną metodą na pozbycie się niechcianych włosków ze wszystkich okolicy ciała. Do każdej partii dobieramy inny rodzaj wosku. Standardowy wosk paskowy jest skuteczny i jest rekomendowany do depilacji dużych partii ciała. To szybki, nieczasochłonny zabieg. Do delikatniejszych miejsc wykorzystuje się wosk stały, czyli bezpaskowy. Ciepły wosk w płynnej postaci nakłada się bezpośrednio na depilowany obszar. Wosk oblepia włoski, a ich usunięcie następuje za pomocą samego wosku, który po pewnym czasie robi się plastyczny - bez użycia pasków. Depilacja za pomocą stałego wosku jest mniej bolesna i pozwala na dokładne usunięcie nawet małych włosów”, dokładnie tłumaczy ekspertka. Podsumowując, depilacja woskiem jest zarówno skuteczna, jak i bezpieczna dla wszystkich partii ciała.

Zobacz także:

Depilator czy wosk – która metoda jest bardziej skuteczna?

„Jeśli chodzi efekt usunięcia włosów, to jest on porównywalny. Depilator jest prosty w obsłudze, natomiast zabieg zajmuje więcej czasu niż depilacja woskiem. Depilatory są zalecane głównie przy usuwaniu owłosienia z dużych partii, np. nóg ze względu na ból, jaki towarzyszy tej metodzie depilacji”, wyjaśnia ekspertka.