Dieta na spalanie tłuszczu - deficyt kaloryczny

Jak wygląda dieta na spalanie tłuszczu? Chcesz przejść na dietę na redukcję tkanki tłuszczowej, ale nie wiesz od czego zacząć? Przygotowaliśmy odpowiedzi na te pytania. Aby rozpocząć redukcję masy ciała, musisz poznać swoje dzienne zapotrzebowanie kaloryczne i obliczyć deficyt kaloryczny. Deficyt kaloryczny w diecie redukcyjnej występuje, gdy spożywasz mniej kalorii niż zużywa twój organizm w codziennych czynnościach. Aby osiągnąć deficyt kaloryczny, musisz spożywać mniej kaloryczne posiłki i zwiększyć poziom aktywności fizycznej. Przed rozpoczęciem każdej diety skonsultuj się z lekarzem lub dietetykiem - drastycznie wprowadzane zmiany w diecie, mogą przynieść więcej szkody, niż korzyści.

Na czym polega dieta spalająca tłuszcz?

Nadmiar tkanki tłuszczowej w organizmie, zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn, nie jest jedynie problemem o podłożu estetycznym, ale przede wszystkim wiąże się z możliwością wystąpienia wielu przypadłości natury zdrowotnej: otyłości, cukrzycy, miażdżycy, hiperlipidemii. Spalenie z organizmu pokładów tłuszczu jest długotrwałym procesem, który wymaga zmiany dotychczasowego sposobu odżywiania się, przyzwyczajeń i wpojonych nawyków. Najszybsze i najtrwalsze efekty pozwoli uzyskać połączenie odpowiedniej diety spalającej tłuszcz z regularnie uprawianą aktywnością fizyczną. Dodatkowym elementem wspomagającym prawidłowe działanie układu trawiennego i proces odchudzania jest odpowiednio długi i spokojny sen. Zregeneruje on organizm oraz tkankę mięśniową.

Dieta niskowęglowodanowa – na czym polega dieta low carb? Przykładowy jadłospis i efekty

Gromadzenie się tkanki tłuszczowej w warstwie podskórnej jest wynikiem podaży zbyt dużej dawki energii, która nie jest możliwa do spożytkowania przez organizm. Dieta spalająca tłuszcz powinna więc zakładać zaspokojenie zapotrzebowania energetycznego na poziomie, który jest aktualnie potrzebny dla organizmu przy założeniu wdrożenia wzmożonej aktywności fizycznej. Przy umiarkowanej intensywności treningów warto, aby do diety wprowadzić deficyt kaloryczny na poziomie 500/600 kalorii na dobę.

Dieta na spalanie tłuszczu - jadłospis

Jadłospis diety na spalenie tkanki tłuszczowej powinna opierać się na produktach, które w swoim składzie zawierają:

  • węglowodany złożone o niskim i średnim indeksie glikemicznym,
  • pełnowartościowe białko,
  • błonnik,
  • oleje roślinne,
  • nasiona i pestki,
  • pieczywo pełnoziarniste,
  • otręby i płatki owsiane,
  • brązowe makarony i ryż,
  • kasze,
  • jajka,
  • ryby morskie,
  • warzywa strączkowe,
  • owoce jagodowe,
  • zieloną herbatę,
  • przyprawy: imbir, cynamon, chili.

Z diety należy wykluczyć produkty zawierające duże ilości cukrów prostych, słodycze, ciasta, wyroby cukiernicze, soki i nektary z dodatkiem cukrów, tłuste potrawy oraz produkty wysokoprzetworzone. Zabieg ten zatrzyma proces gromadzenia tkanki tłuszczowej i pozwoli na przyspieszenie jej spalania. Organizm na skutek braku podaży wystarczającej ilości energii z pożywienia będzie próbował ją pobierać z odłożonych wcześniej pokładów.

Spalenie tłuszczu z brzucha jest jedną z trudniejszych zadań diety odchudzającej. Aby było to w ogóle możliwe należy pamiętać o regularnym spożywaniu niezbyt obfitych posiłków. Warto jeść w odstępach 2-3 godzinnych. Najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia jest śniadanie. Może być obfite, ponieważ rano metabolizm działa najsprawniej i organizm ma cały dzień na spalenie dostarczonej energii. Istotne jest, aby przyswajać odpowiednio dużą dawkę napojów. Powinno się pić minimum 2-3 litry płynów na dobę. Warto, żeby dużą część z nich stanowiła woda mineralna niegazowana. Dobrze pić również napary z ziół. Należy wystrzegać się mocnej kawy i herbaty, napojów słodzonych i gazowanych. W przebiegu diety na spalenie tłuszczu poleca się, aby potrawy były gotowane na parze, duszone lub pieczone w piekarniku. Używanie do pieczenia olejów i innych tłuszczy wprowadza do diety tak zwany tłuszcz ukryty, który hamuje proces odchudzania.

Zobacz także:

Co jeść, aby schudnąć 12 kilogramów w tydzień – czy takie praktyki są zdrowe? >>>

Dieta na spalenie tłuszczu – pomysły na śniadanie

Śniadanie w diecie na spalenie tłuszczu powinno być syte i pożywne. Nie można go pomijać, ponieważ sprzyja to podjadaniu w ciągu dnia. Dobrym pomysłem na śniadanie w diecie redukcyjnej będzie zjedzenie jajka sadzonego z kromką chleba razowego z warzywami. Można również zjeść jogurt naturalny ze słonecznikiem, suszonymi owocami oraz owocami sezonowymi. Kiedy bardzo się spieszymy i nie mamy czasu na zjedzenie śniadania w domu, można wykonać koktajl na mleku lub maślance z banana, mrożonych borówek oraz inny sezonowych owoców i zabrać go ze sobą na drogę.

Dieta na spalenie tłuszczu – pomysły na obiad

Doskonałym pomysłem na obiad w diecie na spalenie tłuszczu będzie zaserwowanie kaszy gryczanej z sosem grzybowych z warzywami gotowanymi na parze. Innym pomysłem będzie grillowany łosoś lub pierś z kurczaka. Można również wykonać dietetyczną pizzę na spodzie z ciasta pełnoziarnistego, ale tutaj należy mocno ograniczyć ilość sera żółtego.

Dieta bananowa jest gwarancją ekspresowych efektów? Poznałyśmy japońską receptę na piękne ciało >>>

Dieta na spalenie tłuszczu – pomysły na kolację

Kolacja z założenia powinna być lekka i łatwostrawna. To ostatni posiłek w diecie na spalenie tłuszczu, który należy zjeść maksymalnie na dwie godziny przed pójściem spać. Dobrze, aby stanowiła ją sałatka warzywna bez dodatku majonezu i tłuszczów. Można również zjeść dwie kromki chleba pełnoziarnistego z chudą szynką. Dobrym pomysłem będzie połączenie jogurtu naturalnego z owocami.

Dieta na spalenie tłuszczu – przekąski

Dobrym pomysłem na przekąskę w czasie lunchu będzie prosta sałatka lub kawałek pieczywa chrupkiego z warzywami. Przekąski po obiedzie to czas na zjedzenie surowych owoców, warzyw lub garści orzechów.

Redukcja tkanki tłuszczowej - nabiał, chude mięsa, oliwa z oliwek

Aby redukować tkankę tłuszczową, ogranicz spożycie węglowodanów i tłuszczy. Jednym ze sposobów na ograniczenie spożycia tłuszczu jest wybór produktów mlecznych o niższej zawartości tłuszczu, takich jak niskotłuszczowe mleko i jogurty. Dodatkowo, postaw na chude mięso, takie jak kurczaki, indyki i ryby. Zamiast masła i margaryny podczas gotowania sięgaj po oliwę z oliwek. To źródło zdrowych tłuszczy, które obniżają poziom cholesterolu. Włączenie tych pokarmów do diety, pomoże zmniejszyć spożycie tłuszczu, jednocześnie dostarczając niezbędnych składników odżywczych i energii do organizmu.