Niezwykły park, który mieści się w Bristolu przyciąga już tłumy miłośników twórczości Banksy'ego. W tej chwili stanowi głównie atrakcję turystyczną, ale też skłania do przemyśleń na temat współczesnych problemów. W zapuszczonym stawie pływają łódki-zabawki, w których ściśnięte są dziesiątki postaci - to nielegalni imigranci, którzy toną w morzach podczas prób przedostania się do AmerykiPółnocej i Europy. Dalej, na kartonowej tablicy widoczne jest pytanie o to, co jest najczęściej powodem gwałtów - flirtowanie, za duża ilość alkoholu, a może... gwałciciele? Kolejna "atrakcja" to kolorowa karuzela z końmi, które za chwilę pójdą na rzeź, a dalej zjeżdżalnia, będąca jednocześnie rurą odprowadzającą ropę do zbiorników wodnych. 

Sam Bansy określił swoje najbardziej spektakularne dzieło jako rodzinny park rozrywki, niewłaściwy dla dzieci. Już od samego wejścia witają nas rozpikselowani bohaterowi bajek i zrujnowany pałac Disney'a - to symbol tego, co czeka na gości w środku. 

W Dismalandzie pojawiła się m.in. karoca Kopciuszka, która uległa wypadkowi. Kopciuszek leży bezwładnie, wychylając się przez okno, a dookoła tłoczą się... fotoreporterzy próbujący uchwycić tragiczny moment na zdjęciu. Na słupach wiszą tablice z dającymi do myślenia napisami, jak "Darmowy hot-dog dla tego, kto zgadnie, jakie zwierze znajduje się w jego parówce" albo "Ziemia nie umiera, tylko jest zabijana. Jej oprawcy mają nazwiska i adresy". 

Nie zabrakło też punktów, które muszą się pojawić w każdym parku rozrywki. Poza punktami z jedzeniem to także wypełnione helem balony (tu z napisem "Jestem głupkiem"), wbite w piasek kolorowe wiatraki (w które wplątana jest przemysłowa folia) oraz plansza z wyciętym miejscem na głowę, w której można zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. W tym wypadku plansza jest pusta - na białym tle napisano tylko spray'em "Selfie Hole". Choć to oczywiste nawiązanie do panującej obecnie plagi narcyzmu objawiającego się przede wszystkim w mediach społecznościowych, nie przeszkadza to odwiedzającym robić sobie w tym miejscu uśmiechniętych, pamiątkowych selfie

Goście parku korzystają z okazji, że udało im się dostać do środka i chętnie dzielą się zdjęciami parku na Instagramie. Zobaczcie, jakie zdjęcia można znaleźć pod hashtagiem#dismalandna Instagramie!

Dismaland dostępny jest dla zwiedzających od 22 sierpnia do 27 września 2015 roku, a rezerwacji można dokonywać on-line oraz kupować bilety bezpośrednio przy kasach. W trakcie trwania wystawy odbędą się także dodatkowe wydarzenia, m.in. koncert Pussy Riot i Massive Attack zaplanowany na 25 września

 

 

Cinderella's Carriage and paparazzi at @banksy.co.uk's new show #dismaland.

Film zamieszczony przez użytkownika ### www.artFido.com ### (@artfidovideo)

 

ZOBACZ TEŻ: Z wybiegu do kreskówki Disney'a. Co założyłyby bajkowe księżniczki?

ZOBACZ TEŻ: Księżniczki Disney'a jako "prawdziwe" kobiety

ZOBACZ TEŻ: Bohaterowie Disneya w realnym świecie