Jedną z podstawowych zasad, której powinniśmy przestrzegać, jest higiena. Covid-19 to wirus przenoszony drogą kropelkową, dlatego tak istotne jest, aby stosować się do zaleceń międzynarodowej organizacji World Health Organization oraz do zasad sanepidu. Obecnie w całej Polsce panuje tzw. żółta strefa. Oznacza to m.in obowiązek zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej (z wyłączeniem parków, lasów i ogródków działkowych), a także zakaz zgromadzeń powyżej 150 osób. Ograniczono również liczbę gości na weselach i przyjęciach okolicznościowych do 75 osób. W czerwonej strefie, którą znajdują się niektóre powiaty i miasta, obostrzenia są jeszcze surowsze – m.in. restauracje są czynne do godz. 22:00. W obliczu rozprzestrzeniającego się SARS-CoV-2, należy zadbać o swoje zdrowie oraz o higienę. Co możemy w tej sytuacji zrobić? Oprócz noszenia maseczek, regularnej ich dezynfekcji, a także częstego mycia rąk i w miarę możliwości unikania dużych skupisk ludzi, możemy zrobić jeszcze jedną rzecz. – Codzienne mycie włosów w obecnej sytuacji nie jest już tylko wskazane, ale powinno być wręcz koniecznym nawykiem, aby prawidłowo zadbać o zdrowie wyjaśnia Anna Mackojć, trycholog z Instytutu Trychologii.

Dlaczego podczas pandemii koronawirusa powinno się myć głowę codziennie?

Niestety na włosach każdego dnia osadzają się elementy, które mogą przenieść na nas chorobę. W jaki sposób? Przebywając w pomieszczeniu, w którym znajdują się osoby zarażone koronawirusem, kropelki śliny mogą zostać na włosach. Kładąc się wieczorem spać, włosy leżą na poduszce, która ma bezpośredni kontakt z naszą twarzą, ustami, oczami i nosem. A stąd już bezpośrednia droga do zarażenia się wirusem. Dlatego tak ważne jest, aby w obecnej sytuacji zagrożenia myć włosy codziennie. Należy to robić łagodnym szamponem, aby nie zniszczyć włosów. – Obmywanie włosów to nie tylko dbanie o higienę, ale również zabieg pielęgnacyjny dlatego tak istotne jest, aby wykonywać go prawidłowo. Dwukrotne nakładanie szamponu jest kluczowe, jeśli chcemy dobrze oczyścić głowę, tylko wtedy jesteśmy w stanie usunąć z włosów wszystkie zanieczyszczenia. Rozpoznać, że włosy są już czyste możemy kiedy zacznie pojawiać się na głowie puszysta piana podczas masowania. Bardzo ważne jest również pamiętanie o dokładnym spłukiwaniu włosów pomiędzy myciami. Istotne jest również, aby wybierać delikatne szampony, które są dostosowane do częstego mycia włosów lub odpowiednie dla ich rodzaju i towarzyszącym im kłopotów na przykład przetłuszczania się czy bardziej poważnych problemów jak łuszczyca skóry głowy – tłumaczy trycholog Anna Mackojć.

Jak nie panikować w czasach pandemii koronawirusa i jak poradzić sobie z izolacją? Pytamy psychologa >>>

Ekspertka radzi, aby szampon był łagodny dla skóry i włosów. Nie należy nakładać go bezpośrednio na skórę, ale najpierw rozetrzeć w mokrych dłoniach, aby równomiernie pokryć skórę głowy i delikatnie wmasować produkt w skórę. Następnie należy dokładnie spłukać szampon letnią wodą, która nie wysuszy i nie obciąży włosów. – Bardzo ważne jest również, aby pamiętać o wysuszeniu włosów przed pójściem spać. Mokre włosy są dużo bardziej narażone na uszkodzenia mechaniczne. W trakcie spania nasze włosy ocierają się o pościel i mogą szybciej się łamać. Niewskazane jest również związywanie włosów, ponieważ narażamy je wówczas na mocny ucisk i osłabienie mieszków włosów. Najlepiej jest umyć głowę, dobrze wysuszyć i położyć się spać w rozpuszczonych włosach – zaznacza trycholog Anna Mackojć.

Mycie włosów odżywką: jak to robić prawidłowo? Jakie daje efekty? >>>

W ten sposób zachowamy higienę, która zmniejszy ryzyko zarażenia koronawirusem, a jednocześnie nie zniszczymy włosów od nadmiernego mycia.