Pod względem płatnych dni wolnych od pracy jesteśmy w europejskiej czołówce. Mieszkańcy innych państw naszego kontynentu przymusowy urlop mają przez 12,6 doby. Jak to wygląda w Polsce?
 

Ile dni wolnych w 2018 roku?

Nie jest źle. W 2018 roku czeka na nas aż 7 długich weekendów! Oczywiście jeżeli dobrze to przemyślimy. Warto więc zaplanować sobie wakacje i krótsze wyjazdy z wyprzedzeniem, dzięki czemu znacznie dłużej będziemy mogli cieszyć się upragnionym odpoczynkiem.

Łącznie dni wolnych od pracy będziemy mieć 13. Jeden z nich wypadnie w sobotę, trzy w niedzielę. Prawnie mamy jednak zagwarantowane „odrabianie” takich przypadków. Nasz pracodawca zobowiązany jest do udzielenia nam urlopu w inny dzień roboczy, jeżeli święto jest w sobotę.

Podsumowując – za przysłowiowym biurkiem będziemy musieli spędzić 251 dni, a w pracy nie pojawimy się przez 114.


HOROSKOP 2018: sprawdźcie, co zmieni się w Waszym życiu (także uczuciowym) w nowym roku! >>>
 

Dni wolne w 2018 roku – styczeń

Zacznijmy od początku. Pierwszy miesiąc roku niesie ze sobą dwa dni ustawowo wolne od pracy. Nie pójdziemy do niej w Nowy Rok, czyli 1 stycznia, a przypadające na sobotę 6 stycznia Święto Trzech Króli będziemy mogli odebrać w inny dzień.


Dni wolne luty i marzec 2018

W trakcie tych dwóch miesięcy niestety (poza weekendami) nie mamy co liczyć na żadne dodatkowe dni wolne. Chyba, że zdecydujemy się wykorzystać własny urlop. W kolejnej części roku będzie już zdecydowanie lepiej. No może poza listopadem.


Kiedy wypada Wielkanoc 2018?

W 2018 roku Wielkanoc obchodzić będziemy na samym początku kwietnia i – co ciekawe – dokładnie 1 kwietnia, czyli w Prima Aprilis. I to nie jest żart. Poniedziałek Wielkanocny wypada 2 kwietnia. I to właśnie głównie za sprawą świąt kościelnych Polacy mogą w ciągu roku wykorzystać aż 13 dni wolnych od pracy.
 

Majówka 2018 – czy będzie długa?

Pewnie na tę informację czekacie najbardziej. To jeden z najpopularniejszych okresów w roku, w trakcie którego decydujemy się na dłuższe wyjazdy. Najczęściej wybieramy relaks na łonie natury lub zagraniczne wypady. To takie mini wakacje w połowie roku. W 2018 majówka może potrwać znacznie dłużej, jeżeli weźmiemy 3 dodatkowe dni urlopu. 1 maja, czyli Święto Pracy to wtorek, a co za tym idzie – Święto Konstytucji 3 maja wypada w czwartek. Zaznaczcie w kalendarzach poniedziałek, środę i piątek, a otrzymacie 9 (!) dni wolnego. Brzmi nieźle, prawda?

Niestety Zielone Świątki, czyli święto Zesłania Ducha Świętego, wypada 20 maja w niedzielę.

Zobacz także: [QUIZ] Opisz nam swojego idealnego sylwestra, a powiemy ci, co czeka cię w nowym roku >>>

Boże Ciało 2018

Ale to nie wszystko. Także pod koniec maja będzie okazja, by wziąć jeden dzień wolny i przedłużyć sobie weekend. To za sprawą Bożego Ciała, które wypada w czwartek 31 maja. W roku ubiegłym obchodziliśmy je w czerwcu. I niestety przez to, tym razem kolejne dwa miesiące spędzimy w pracy. Chyba, że właśnie wtedy zdecydujecie się na urlop. Lipiec bowiem zaliczany będzie do tych miesięcy, w których pracować będziemy najwięcej.
 

Dni wolne w 2018 - sierpień

Tradycyjnie w połowie miesiąca wypada Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Wolna będzie środa 15 sierpnia. I to by było na tyle.
 

Dni wolne w 2018 – jesień, czyli Wszystkich Świętych i Święto Odzyskania Niepodległości

Czterodniowy weekend czeka nas na samym początku miesiąca. Wystarczy, że do Wszystkich Świętych, przypadających na 1 listopada, weźmiecie jeden dzień wolny i wrócicie do pracy 5 listopada. Święto Odzyskania Niepodległości wypada niestety w niedzielę. A to oznacza, że nie należy nam się dodatkowy dzień wolny poza weekendem.
 

Święta Bożego Narodzenia 2018 – dni wolne

Chociaż dopiero co obchodziliśmy Gwiazdkę, warto zastanowić się (i zostawić odpowiednią ilość urlopu), jak rozplanować końcówkę 2018 roku. A szykuje się nam naprawdę długi i przemiły okres w rodzinnym gronie. Wigilia odbędzie się w poniedziałek, Pierwszy Dzień Świąt Bożego Narodzenia to wtorek, drugi wypadnie w środę. Jeżeli w miarę wcześniej zapowiemy się u pracodawcy, możemy wziąć wolny 24, 27, 28 i 31 grudnia. Dzięki temu do swoich obowiązków wrócimy dopiero w 2019 roku!


Dni wolne od pracy w 2018 roku

1 stycznia – Nowy Rok

6 stycznia – Trzech Króli

1 kwietnia – Wielkanoc

2 kwietnia – Poniedziałek Wielkanocny

1 maja – Święto Pracy

3 maja – Święto Konstytucji 3 Maja

20 maja – Zesłanie Ducha Świętego, czyli Zielone Świątki

31 maja – Boże Ciało

15 sierpnia – Święto Wojska Polskiego, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny

1 listopada – Wszystkich Świętych

11 listopada – Święto Odzyskania Niepodległości

25 grudnia – Pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia

26 grudnia – Drugi dzień świąt Bożego Narodzenia