Duże usta nie każdemu mogą odpowiadać w stosunku do jego wielkości nosa, odległości od oczu, szerokości rozstawu oczu, szerokości policzków, itd. Jeśli np. ktoś ma bardzo niskie a ktoś inny bardzo wysokie czoło, to we właściwej proporcji efekt modelowania twarzy będzie inny. 

Każdy może uzyskać idealną harmonię twarzy, chociaż każdy może to osiągnąć w różny sposób. Jedna osoba może chcieć mieć bardziej okrągłą twarz i tu podajemy kwas w zupełnie innej technice, a ktoś chce wyszczuplić twarz i dodając objętość też możemy uzyskać efekt wyszczuplenia twarzy. To samo dotyczy nosa. Dodając w odpowiednie miejsca kwas hialuronowy możemy go optycznie zmniejszyć właśnie działając na zasadzie zmiany proporcji. Jeżeli proporcje na nosie będą zmienione w stosunku do ust, odległości do brody czy wysokości czoła, to ten nos w odbiorze patrzącego na tę osobę będzie wydawał się mniejszy. 

Proces starzenia twarzy, jest to utrata tzw. trójkąta młodości. Jest on wtedy, kiedy górna 1/3 twarzy jest szersza niż dolna 1/3 twarzy. U osób starszych ta proporcja się odwraca, ponieważ w wyniku grawitacji i procesu straszenia następuje opadanie nie tylko skóry, ale też tkanek podskórnych, kości (kościec się osuwa, zmniejsza i tkanki miękkie nie mają podparcia). Następuje powolne zanikanie wszystkich struktur organizmu. Cieńczeje skóra, tkanka podskórna, mięśnie i na końcu tkanka kostna. W wyniku tego tracimy stelaż i wszystko nam się osuwa łatwiej. W wyniku tego osuwania twarz zmienia swoje proporcje. Starzenie zaczyna się po 30 roku życia. 

Aby temu zapobiec, wchodzi działanie medycyny estetycznej. Techniki z użyciem kwasu hialuronowego, stymulacji laserowej, HIFU stanowią nie tylko leczenie, ale również prewencję. Dzięki tym zabiegom skóra wolniej się starzeje. Tkankę tłuszczową też możemy pobudzać stosując różne techniki, np. fizykalne energie laserowe, ultradźwiękowe czy RF czy nawet przy użyciu kwasu hialuronowego. Kwas nie tylko spełnia rolę modelowania, ale co najważniejsze on daje zmniejszenie szybkości starzenia. Nawilża, poprawia lokalny metabolizm – odżywia tkankę na poziomie komórki, a więc poprawia jej jakość i środowisko, w którym ona funkcjonuje i w efekcie następuje spowolnienie procesów starzenia. Ma to zastosowanie zarówno w kwasie stosowanym w mezoterapii jak i w kwasie do modelowania twarzy. 

Jeśli odpowiednio wcześnie (w wieku około 30 lat) zacznie się stosować zabiegi med. est, wtedy można znacznie opóźnić proces starzenia, jednak we wszystkim należy zachować umiar, ponieważ np. nadmierne podawanie kwasu hialuronowego może doprowadzić do zwłóknienia czyli uszkodzenia, które jest nieodwracalne. Jednak właściwe stosowanie zabiegów medycyny estetycznej nie tylko opóźnia procesy starzenia, ale też pobudza działanie naprawcze w organizmie.

Jeśli mamy już osobę, u której widzimy duże oznaki starzenia (luźna skóra, zmarszczki, przebarwienia, opadające powieki), naczelną zasadą jest przywrócenie jej złotej proporcji, czyli proporcji idealnych. Modelujemy twarz kwasem hialuronowym, aby chociaż trochę odzyskać właściwe proporcje. Modeling okolicy policzka powoduje nie tylko uwypuklenie tej okolicy, która jest zapadnięta, spłaszczona, ale również wtórnie unosi tkankę, czyli powoduje tzw. miejscowy lift. Dotyczy to również tkanek leżących w znacznej odległości od tych, w które podany zostaje kwas (np. tzw. chomików). Modelując twarz w różnych miejscach powodujemy, że tkanki, które są przesunięte, wróciły powrotem na miejsce początkowe. W przypadku osób, u których proces starzenia jest już zaawansowany, warto skorzystać z tzw. terapii łączonych, czyli poza modelowaniem zastosować zabiegi z użyciem różnych energii. 

U osób, które mają bardzo okrągłe twarze i nie chcą lub nie można im już dodawać kwasu hialuronowego, u nich można zastosować technikę przy użyciu nici, które są elementem dodatkowym. Największą siłę unoszącą mają nici z haczykami i te są używane najczęściej. Są też nici gołe, które działają na zasadzie sprężynek, napinają skórę na zasadzie rozpierania i uniesienia. Nici poza uniesieniem tkanek powodują też utworzenie nowego kolagenu, co działa na skórę odmładzająco. 

Zobacz także:

Usta

proporcja ust polega na tym, że w naszej części geograficznej górna warga powinna być mniejsza od dolnej w proporcji 2:3. W wyniku starzenia usta zanikają, zmienia się ich kolor, opadają kąciki. Usta też zmieniają się na skutek zmian w uzębieniu. Ratunkiem w tym przypadku jest zastosowanie kwasu hialuronowego, czasem w połączeniu z botoxem oraz makijażem permanentnym. Usta nie tylko możemy powiększyć, ale tez spowodować, że są one bardziej jędrne, nawilżone, napięte, tkanka poprawia też swoją jakość. Zabieg z użyciem kwasu trzeba powtarzać mniej więcej co 1 rok, natomiast botox co pół roku. 

Nos

wbrew teorii, że nos i uszy rosną całe życie, nie jest to prawdą. Efekt jest tylko wizualny właśnie w wyniku zmiany proporcji. Efekt można prostować kwasem. Można też podnieść czubek nosa kwasem hialuronowym (efekt jest bardzo widoczny). 

Jedyne, co rośnie wraz z wiekiem, to średnica oczodołu, ponieważ zanika kość i oko się zapada. Na to już raczej nic nie można zrobić. Jak oko się zapada, to powieka górna i dolna też się zapadają i powstaje dół z powodu też zanikania wokół oka tkanki tłuszczowej. Powieki – botox powoduje podniesienie brwi i w efekcie mamy wrażenie, że podnosi powieki. Jeśli chodzi o powieki, przede wszystkim działamy różnymi energiami, aby poprawić jakość skóry. Okolice łuku brwiowego można też trochę modelować kwasem hialuronowym i wtedy brew się unosi razem ze skórą powodując uniesienie powieki. 

U dzieci okolice skroniowe są pełne, u ludzi starych są one zapadnięte. Aby np. odzyskać harmonię twarzy i 1/3 górną większą od dolnej, podaje się kwas hialuronowy w okolice skroniowe. Dzięki temu odzyskuje się pełnię okolicy skroniowej oraz napięcie okolicy oka. 

Czoło

odmłodzenie czoła to działanie botoksem. 

Linia żuchwy

wraz z wiekiem przestaje być wyraźna. Można ją poprawiać naciągając tkanki np. poprzez wypełnienie kwasem hialuronowym. 

Podbródek

jest to okolica trudna. Można walczyć z napięciem skóry różnymi technikami iniekcyjnymi – mezoterapią lub lipolizą iniekcyjną (jeśli jest tam tkanka tłuszczowa). W przypadku tylko wiszącej skóry lub takiej budowy, można zastosować nici z haczykami lub pozostaje chirurgia.  

Proporcje zaczynają się zmieniać po 40 roku życia i nasilają się w okolicy menopauzy. U mężczyzn, którzy mają twardszą skórę, ten proces przebiega nieco później. 

Ogólne odmłodzenie skóry następuje także dzięki mikronakłuwaniu. Dochodzi wtedy do produkcji pierwszego kolagenu odpowiadającego za jędrność i młodość skóry. Przy przestymulowaniu skóry może jednak dojść do produkcji 3 i 4 kolagenu, który jest twardy. Przestymulowanie może doprowadzić nawet do zaniku kolagenu i przesuszenia skóry. Dlatego tak ważne jest korzystanie z usług specjalistów.