8 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kobiet. I podobnie, jak większość tego typu świąt, ma ono nie tylko wymiar symboliczny. Dla wielu to przede wszystkim idealna okazja na zarobek. Jak świeże bułeczki rozchodzą się kwiaty i czekoladki. Nieźle sprzedaje się też biżuteria oraz zapachy. Restauracje pękają w szwach, a rezerwacja stolika na wieczór tego samego dnia graniczy z cudem. To wiemy wszyscy. Ale czy obchodząc Dzień Kobiet 8 marca wiemy, dlaczego świętujemy je właśnie w tym terminie i skąd w ogóle wzięła się ta inicjatywa? Aby odpowiedzieć sobie na do pytanie, trzeba cofnąć się ponad 100 lat wstecz. Okazuje się bowiem, że początki Dnia Kobiet z tym, jak jest on obecnie obchodzony, łączy więcej niż Wam się wydaje! 

Dzień Kobiet - dlaczego obchodzimy go 8 marca?

Historia Dnia Kobiet wcale nie bierze swojego początku 8 marca, a 28 lutego 1909 roku. Tego dnia Socjalistyczna Partia Ameryki, powstała w 1901 roku i ciesząca się poparciem przede wszystkim klasy robotniczej, zorganizowała na ulicach Nowego Jorku marsz upamiętniający protest, który miał z kolei miejsce 8 marca 1908 roku. Wtedy to koło 15 tysięcy kobiet pracujących w branży również wyszło na ulice, by domagać się dla siebie praw ekonomicznych oraz politycznych. Inicjatywa ta przypadła do gustu innym partiom socjalistycznym do tego stopnia, że rok później w Kopenhadze Międzynarodówka Socjalistyczna drogą anonimowego głosowania podjęła decyzję o ustanowieniu Międzynarodowego Dnia Kobiet. W konferencji udział brało ponad 100 uczestniczek z 17 krajów. Pierwsze obchody zorganizowano rok później, 11 marca 1911 roku w Austrii, Niemczech, Szwajcarii oraz Danii. W większości państw to jednak 8 marca jest Dniem Kobiet. Obchodzi się go wtedy m.in. w Albanii, w Brazylii, we Włoszech, w Norwegii, Rumunii, Francji, Grecji, Meksyku, Portugalii, Szwecji czy w Chinach. Tam z tejże okazji kobiety mają pół dnia wolnego od pracy.

Polki ponad średnią unijną, jeśli chodzi o udział w liczbie naukowców i inżynierów w naszym kraju! >>>

Dzień Kobiet w Polsce, czyli o co chodzi z goździkami i rajstopami

W Polsce Dzień Kobiet kojarzy się z głównie z okresem PRL. I słusznie, bo to właśnie w tamtym okresie stało się ono w naszym kraju popularne. A z kolei najpopularniejszym prezentem, jakim obdarowywano kobiety, były goździki. Później zastąpiły je tulipany i jeśli o to chodzi, chyba nie za wiele się zmieniło. 8 marca na każdym rogu można znaleźć stoiska (czasami są to po prostu wiadra) z tym rodzajem kwiatów we wszystkich możliwych kolorach. Ale oprócz kwiatów w czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej typowymi prezentami z okazji Dnia Kobiet były również ręczniki, ścierki kuchenne czy perfumy „Być Może”. Jeśli w zakładzie pracy obchodzono go hucznie, koniecznie trzeba było to uwiecznić na zdjęciu, co oczywiście było częścią propagandowej polityki prowadzonej przez partię. Wiecie już zatem, dlatego Dzień Kobiet w naszym kraju uznawany jest za komunistyczne święto. Pierwsze wspomnienia z nim związane nie mają zatem nic wspólnego z walką o równouprawnienie. Co więcej, pojawiło się u nas po tym, jak ustanowiono go oficjalnie za naszą wschodnią granią. Choć, co ciekawe, w ZSRR do jego obchodów Lenina przekonały feministki na czele z Aleksandrą Kołłontaj. Od 1965 roku świętowano Dzień Kobiet „w celu upamiętnienia zasług kobiet sowieckich w budowie komunizmu”, a więc automatycznie stał się on dniem wolnym od pracy.

Znamy najbardziej wpływowe Polki. W rankingu znalazły się: Joanna Kulig, Maffashion i Anja Rubik >>>

Dzień Kobiet - jak kobiety w Polsce obchodzą 8 marca obecnie?

Jak kobiety świętują Dzień Kobiet obecnie? 8 marca to zdecydowanie powrót do korzeni. Polki wychodzą na ulice, by walczyć o swoje prawa. W tym roku Międzynarodowy Marsz Kobiet odbędzie się w wielu polskich miastach i będzie to marsz przeciwko nienawiści i przemocy domowej. Jest to ciągle, niestety, bardzo aktualny temat. Ostatnio rząd ponownie podjął próbę ograniczenia praw kobiet i zaproponował przepisy, które zmieniałyby zasady zastosowania procedury „Niebieskiej Karty”. Mimo, że wniosek nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie został skrytykowany, także przez premiera Mateusza Morawieckiego, temat ten z pewnością nie jest zamknięty. Dlatego 8 marca kobiety wyjdą na ulice swoich miast, by przedstawić swoje stanowisko w tej sprawie, udowodnić, że niczego się nie boją, ale też nie pozwolą na zastraszanie. Z żadnej strony. Będą również protestować przeciwko zaostrzeniu ustawy antyaborcyjnej oraz ograniczeniu dostępu do in vitro, co nadal pozostaje w naszym kraju kwestią sporną i pod sporymi wpływami ze strony kościoła. 

Dzień Kobiet 2019: To my jesteśmy rewolucją >>>

Zobacz także:

Czy kobiety w Polsce lubią swoje święto? Z badania „Dzień Kobiet oczami Polek” wynika, że tak, bo mogą tego dnia poczuć się wyjątkowo. Co trzecia zapytana Polka chciałaby tego dnia zrobić „coś” niestandardowego, aby nie spędzać swojego święta przed telewizorem. Z kolei jeśli chodzi o prezenty, to tutaj polskie kobiety wychodzą na tradycjonalistki, bowiem 32% Polek wskazuje na symboliczne kwiatki lub czekoladki. Ale już 29% zdradza, że chętnie otrzymałaby prezent w formie przeżycia, jak na przykład masaż relaksacyjny czy lekcję tańca, czyli coś nieszablonowego i na co na co dzień nie do końca ma czas. A dla 27% miłą niespodzianką byłaby na przykład profesjonalna sesja zdjęciowa lub zakupy ze stylistą. Badanie „Dzień Kobiet oczami Polek”  ujawnia również, że w Dniu Kobiet Polki nie chciałby przede wszystkim otrzymywać niemiłych i sarkastycznych komentarzy, doświadczać ignorancji i czuć, że panowie musieli coś dla nich przygotować z przymusu. Polskie kobiety w dniu swojego święta, jak zdradziły w badaniu chciałyby, odczuć więcej seksu niż seksizmu, jak również poczuć się docenione i zauważone. Wyniki badania pokazują wyraźnie, że kobietom przeszkadzają też zbędne uściski panów składających życzenia, którzy nie są im bliscy, i co ciekawe, według 16% konieczność obchodzenia tego święta ze względu na płeć*.

*Korzystałam z wyników badań „Dzień Kobiet oczami Polek” przeprowadzonego w formie ankiety online i w centrach handlowych przez serwis Prezentmarzeń w lutym 2019 na próbie 671 respondentek.